Kallas: Ukraina toetamise „tahte koalitsiooni” kõnelused on läbi kukkunud
Avaldatud: 11 aprill, 2025Euroopa Liidu kõrgeim diplomaat ütles, et viimane „tahte koalitsiooni” kohtumine ei suutnud esitada selgeid plaane sõjajärgse lahenduse jõustamiseks Ukrainas.
Kaja Kallase käest küsiti täna reedel 11. aprillil, kas päev varem Brüsselis toimunud kogunemine on seiskunud plaanide osas segaduse klaarinud, vahendab Telegraph.
„Ei,” vastas Kallas ajakirjanikele, kui temalt küsiti, kas neljapäevane kohtumine on toonud valgust rahukokkuleppe kontrollimise strateegiale.
„Erinevatel liikmesriikidel on erinevad arvamused ja arutelud veel käivad,” sõnas ta.
Tema märkused lükkas ümber Briti kaitseminister John Healey, kelle sõnul on Prantsuse-Briti juhitud koalitsiooni plaanid „tõelised” ja „hästi edenenud”.
Brüsseli välisasjade juht ütles, et pole kindel, kas Euroopa juhitud jõude tuleks Ukrainas kasutada rahu säilitamiseks, relvarahu jälgimiseks või kohapeal võitlemiseks.
Healey ja tema Prantsusmaa kolleeg Sébastien Lecornu juhtisid neljapäeval 30 riigi kaitseministrite ja ametnike kohtumist „tahte koalitsioonis”.
Kuid kahtlused on kasvanud kõneluste kiiruse suhtes, mida on osaliselt takistanud Vladimir Putini keeldumine vaherahu vastuvõtmisest.
Donald Trumpi diplomaatiline saadik sõitis reedel Venemaale üllatuskõnelustele Putiniga.
Eeldati, et Steve Witkoff edastab sõnumeid Donald Trumpi pahameele kohta, et Moskva ei ole Ukrainas relvarahu sõlminud.
Pärast kõnelusi, viimaseks märgiks oma kasvavast frustratsioonist Venemaa juhi vastu, kirjutas Trump oma platvormil Truth Social: „Venemaa peab liigutama. Liiga palju inimesi sureb, tuhandeid nädalas, kohutavas ja mõttetus sõjas – sõjas, mida poleks pidanud kunagi juhtuma ja mida poleks juhtunud, kui ma oleksin olnud president!!!”
Väljaanne Axios teatas, et Witkoff hoiatab Putinit, et ta allkirjastaks kuu lõpuks vaherahu, vastasel juhul ähvardab uute rahaliste sanktsioonidega.
Brüsselis läbirääkimistel osalenud Ukraina kaitseminister Rustem Umerov ütles, et sai Witkoffi reisist teada alles täna.
Belgia pealinnas teatas Healey, et Euroopa liitlased lubasid Kiievile 18 miljardit naela (21 miljardit eurot) sõjalist abi.
See oli ka esimene kord, 27 korra jooksul, mil koalitsioon on pärast sõja algust kohtunud, kus USA kaitseminister ei osalenud, Pete Hegseth helistas välismaalt „päevakava probleemide” tõttu.
Tema otsust NATO peakorterisse mitte sõita peeti sümboliks Washingtoni otsusele astuda tagasi oma juhtivast rollist Ukraina sõjategevuse toetamisel.
Healey avas kohtumise üleskutsega Kiievi liitlastele esitada uusi annetusi, samuti teatas 450 miljoni naelsterlingi suurusest paketist Suurbritannialt, mis sisaldab sadu tuhandeid droone ja raha enam kui 3000 sõiduki hooldamiseks.
„Täna suurendame selles Ukraina kontaktrühmas oma toetust Ukrainale võitluses. Meie ülesanne kaitseministritena on saada kiireloomuline sõjaline abi Ukraina sõjavõitlejate kätte,” ütles ta reedel.
„Ja neile riikidele, kes täna uusi kohustusi ei võta, kutsun teid üles uuesti vaatama, mida veel saate teha,” märkis ta.
„Kogu praegune sõjaline abi aitab Ukrainat võitluses täna ja aitab tagada püsiva rahu homme, sest Ukraina relvajõud peavad olema nende enda tugevaim heidutusvahend edasiste Venemaa rünnakute vastu,” lisas ta.