Kaks üliharuldast orhideeliiki võetakse rangeima kaitse alla
Avaldatud: 16 aprill, 2025Energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt esitas rahvusvahelisel orhideepäeval valitsusele määruse, millega võetakse kõrgeima ehk I kaitsekategooria alla kaks hiljuti Eestist leitud üliharuldast orhideeliiki – leeder-sõrmkäpp ja sale tanukeel.
Leeder-sõrmkäpp (Dactylorhiza sambucina) leiti Saaremaalt uuesti 2021. aastal, pärast seda, kui liiki peeti Eestis enam kui sajandi hävinuks. Viimati oli taime Eestis tuvastatud 1901. aastal Saaremaal Austlas. Praegune asurkond on erakordne – kui reeglina on pooled taimedest roosaõielised ja pooled kollast värvi, siis meie populatsioon koosneb vaid kollaste õitega taimedest, mis on haruldane kogu liigi levila ulatuses. Eesti ligi tuhande õitsva taimega leiukoht on teadaolevalt ainus Läänemere idakaldal.
Sale tanukeel (Hemipilia cucullata) avastati Eestis esmakordselt alles eelmisel aastal. Eestist leitud populatsioonis loendati ligi 300 õitsvat taime. Sale tanukeel on Aasia päritolu liik, mille levila läänepiir ulatub Euroopani, kuid on siin üliharuldane, esinedes vaid üksikutes paikades Leedus, Poolas ja Lätis.
„Nende kahe erilise orhideeliigi kaitse alla võtmine on oluline samm Eesti looduse elurikkuse säilitamisel,” ütles energeetika- ja keskkonnaminister Andres Sutt. „On sümboolne, et saame selle otsuse teatavaks teha just rahvusvahelisel orhideepäeval, mis tuletab meile meelde nende elurikkuse väärtuslikkust ja kaitsmise vajadust. Rangeima kaitse alla võtmine on vajalik samm, et tagada nende unikaalsete liikide püsimajäämine Eestis tulevastele põlvedele.”
Mõlemad orhideeliigid kasvavad olemasolevatel kaitsealadel sihtkaitsevööndites, mille kaitsekord tagab nende elupaikade säilimise. Rangeima, I kaitsekategooria alla võtmine on aga vajalik, et ennetada ohtu, mis tuleneb taimede võimalikust korjamisest või väljakaevamisest kollektsionääride poolt. Kuna tegemist on vaid ühe leiukohaga liikidega, võib selline tegevus viia nende täieliku hävimiseni Eestis. Kaitse alla võtmine annab riigile õiguslikud vahendid sellise tegevuse vastu võitlemiseks ja rõhutab liikide erilist staatust.
Liikide kaitse alla võtmise ettepaneku tegid orhideede leidjad MTÜ Käoraamat ehk Toomas Hirse ja Rainar Kurbel. Kuna mõlemad leiukohad asuvad riigimaal, ei kaasne määruse jõustumisega täiendavaid piiranguid eramaaomanikele ega olulisi lisakulutusi riigile. Kaitse alla võtmine aitab aga paremini korraldada ja rahastada tulevikus vajalikke liigikaitsetöid ning seiret.
Kõik teised Eestis looduslikult kasvavad orhideeliigid on juba kaitse all ning nende õite noppimine või väljakaevamine on üldjuhul keelatud. Muudatuse peab veel heaks kiitma Vabariigi Valitsus.