Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Juba neljateistkümnendat korda toimub oktoobri alguses ettevõtlusnädal ja ka tänavu korraldab Eesti Töötukassa nädala jooksul igas maakonnas mitmeid üritusi.

Kokku on töötukassal plaanis läbi viia üle 50 ettevõtmise ja nendega saab tutvuda aadressil www.osale2019.com.

Töötukassa jagas ettevõtlusnäda puhul lugu kahest inimesest, kes on ettevõtlusega alustanud.

Ehitusvaldkonnas kogenud projektijuht Kaie Eisler otsis umbes paar aastat tagasi endale uusi väljakutseid, kui talle hakkasid silma koeravestid, mille uuendamiseks tekkis tal mitu ideed.

“Olen terve elu projektijuht olnud ja päris palgatööl olen vaid kahekümneaastaselt käinud. Ettevõtjaks olemine pole minu jaoks midagi uut,” lausus Eisler.

Koerte-kasside operatsioonijärgseid veste tootva ettevõtte MiuMed OÜ asutas ta 2017. aasta suvel. Eisler uuris erinevaid võimalusi ettevõtte asutamiseks, kuid lõpuks otsustas kasutada töötukassa abi ja osales ettevõtluskoolitusel.

Koolituse jooksul tehtud turu-uuringud ja Exceli tabelid aitasid tal visiooni ettevõttest selgemaks muuta. Eisler pole kindel, et ilma töötukassa toetuseta oleks ta ennast kätte võtnud ja ettevõtte loomisega hakkama saanud. „Tegin tabeleid ja uurisin loomakliinikuid. Nii tuli julgust ja usku juurde, et see asi võib isegi õnnestuda,” rääkis Eisler.

Loomaarstidelt sai ta hulga soovitusi, et mis on koerte-kasside operatsioonijärgsete vestide juures senini hästi tehtud ja mida võiks paremini teha. „Kliinikute inimesed on mõnusad ja nende toetuse toel olen seda äri edasi teinud,” tunnistas ta.

MiuMed OÜ on proovinud ka välisturgudele laieneda. Esialgu proovis ettevõtja Rootsi ja Soome turgu, kuid sealt tulid vaid üksikud tellimused. Samuti ei õnnestunud ka Lätti ja Leetu laienemise katsed.

Skandinaaviast Austraaliani

„Kuid praegu proovin hoopis Austraaliat. Hinnad on välja arvutatud ning logistik on leitud,” sõnas Eisler ja selgitas, et praegu käib maailma kuklapoolel tema toodete tutvustamine – näidised ja reklaamid on saadetud ning tema sealne koostööpartner valmistab turgu ette ja uurib, et kas loomaveste müüa pigem kliinikutes või poes.

Eisler on Austraalia turu suhtes optimistlik, sest inimesed on seal väga lemmikloomasõbralikud ja summad, mida kuus lemmikloomadele kulutatakse, on kordades suuremad kui Eestis.

Vastupidiselt Kaie Eisleri MiuMed OÜ ekstravagantsetele ekspordiplaanidele kavatseb ettevõte Uueskuues Koduköök OÜ asutaja Kersti Purge pakkuda kvaliteetset toitlustusteenust paarile kodumaisele kliendile.

Kui Purge lahkus oma viimaselt töökohalt kaalus ta mitut varianti, mida tulevikus teha. Üheks valikuks oli sotsiaaltöö, kuid ta otsustas kokanduse kasuks. Ta asus Tartu Kutsehariduskeskusesse õppima ning lõpetas koka ja pagarkondiitri eriala.

Seejärel lõi Purge toitlustusteenust pakkuva firma, mille eesmärgiks oli endale töökoha loomine. Uueskuues Koduköögi osanik on ka ettevõtte asutaja tütar, kelle vastutuseks on reklaam ja turundus.

Nõukaaegne toit uues kuues

„Propageerime nõukogude aja hitt-toite, aga kas teistmoodi serveeringu või mõne muu lisaväärtuse toel. Meie toidud on natuke teistmoodi ja kaasaegsemad,” selgitas ta. Sellest on tekkinud ka ettevõtte nimi Uueskuues Koduköök.

„Pakume peotoite, mis sel ajal ei puudunud ühelgi toidulaual – näiteks kasukas,” märkis ta. Purge rääkis retseptide kaasajastamisest, et kartulisalatis on nad asendanud vorsti rebitud lihaga jne. Menüüsse kuuluvad ka magusad tordid, võileivatordid, kringlid ja koogid. „Oleme toite ka tervislikumaks teinud,” lisas ta.

Äriidee nostalgiahõngulist toitu pakkuda tekkis ettevõtjal oma aias kodukohvikut pidades. Siis sai katsetada, et mis inimestele meeldib ja nõukaaegne toit läks hästi peale. „Inimestel on igatsus vanade ja heade asjade järele,” tõdes ta.

Kokk-kondiiter valmistab toitu oma koduköögis ning toitlustusteenust pakub ta seal, kuhu kutsutakse. Tema koostööpartneriteks on praegu üks mõis ja puhkekeskus. „Esialgu teen ma kõik üksi ja rohkem ei jõuagi,” tõdes ta.

Purge usub, et töötukassa abita oleks tema ettevõte jäänud sündimata. „Iga algus on raske ning võib küsida, et miks peaks mind valima? Kuid ennast peab tõestama ja veelkord tõestama. Aga kui sa pakud kvaliteeti, siis läheb see nagu lumepall veerema – üks räägib ja teine räägib,” sõnas ettevõtja.

Kas ma sobin ettevõtjaks?

Selge on see, et igale inimesele ei sobi ettevõtlus ja hea oleks sellest aru saada enne, kui ülepeakaela ärimaailma sukelduda. Hea võimalus teiste kogemustest õppida, on osaleda ettevõtlusnädalal.

Kõige enam on töötukassa üritusi sel aastal Tartumaal. Töötukassa Tartumaa osakonna juhataja Jane Väli on ettevõtlusnädalatel osalenud korduvalt ja toob välja, et ettevõtlusnädal on kui suur avatud ruum, kus nügitakse meie ettevõtlikkust. „Mõte endast kui ettevõtjast, võib ettevõtlusnädalale tulles olla pisike ja udune, võib olla aga  ka suur ja selge. Ettevõtlusnädal on aus – seal saab kuulda lugusid pankrotist, raisku läinud toodetest, meeskonna käivitamise raskustest, investorite puudusest, keerulistest peresuhetest ja suurest edust – miski pole väärtuslikum kui teistelt saadavad kogemused,“ toob ta välja ettevõtlusnädala olulisuse ja põhjuse, miks töötukassal on hea meel selles osaleda.

Viimased uudised