Kaitseväe õppusel Siil 2025 algavad lahinglaskeharjutused
Avaldatud: 18 mai, 2025Alates esmaspäevast, 19. maist läheb kaitseväe selle aasta suurim õppus Siil 2025 üle lahinglaskmiste faasi, märkides ühtlasi ka õppuse kõige intensiivsema osa lõppemist, mille kestel harjutasid õppelahingutes oma sõjaaja ülesandeid tuhanded reservväelased koos ülejäänud õppusel osalejatega.
Nädalavahetuse kestel on kõigi õppusel osalenute jaoks toimunud tehnika, relvade ning varustuse hooldamine, misjärel on tänaseks enamus reservväelaseid oma üksustest lahkformeeritud ning naasnud tsiviilellu.
„Õppuste korraldamise mõte on üksuste valmiduse hindamine, tugevuste kinnistamine, kitsaskohtade tuvastamine ja nende kõrvaldamine. Õppus Siil võimaldas kõike seda, näidates meile selgelt kaitseväe ja Kaitseliidu üksuste kõrget valmidust asuda täitma ülesandeid ja ületama tekkivaid takistusi,” ütles kaitseväe juhataja kindralmajor Andrus Merilo. „Omaette väärtus õppusel Siil 2025 oli Ukraina drooniekspertide ja sihtüksuse Kullisilm kaasamine, mis tõi Eesti õppusele värskeimad oskused ja võimed Ukraina lahinguväljadelt. On hea näha, et Eesti ja liitlasüksused suutsid Siili vältel pakkuda teineteisele hulgaliselt väljakutseid. Samas tuli õppuse käigus välja väga palju erinevaid õpikohti, mille pealt teha järeldusi väljaõppe edasiseks arendamiseks.”
Järjekorras juba viienda Siili põhifookuses on Eesti ja regionaalsete kaitseplaanide võtmeülesannete täitmise harjutamine koostöös liitlastega ning ühtlasi kaitseväe, Kaitseliidu ja liitlasüksuste lahinguvalmiduse kontrollimine. Reservväelastele tuletati õppuse kestel meelde eelnevalt õpitut, harjutati üksuste koostööd ning tutvustati kaitseväe uut varustust ja relvastust. Peamisteks hinnatavateks üksusteks selle aasta õppusel on Eesti diviisi 1. jalaväebrigaad ja Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna määratud üksused.
Peale 13.-16. maini toimunud aktiivseimat, maastikul toimunud õppelahingute faasi, millest võttis osa üle 16 000 võitleja nii Eesti reservväelaste, ajateenijate, kaitseliitlaste kui tegevväelaste, aga ka liitlasriikide sõdurite näol, on üksused võtnud kokku osalejate esmase tagasiside, korrastanud õppuse alad ning suundunud tagasi oma üksuse alalisele paiknemisalale.
Esmaspäeval jätkavad määratud Eesti kaitseväe ja liitlasriikide relvajõudude üksused lahinglaskmistega, mis toimuvad ajavahemikul 19.-23. maini peamiselt kaitseväe keskpolügoonil, aga samuti Nursipalu harjutusväljal ja Rutjal.
Rahvusvahelisel õppusel Siil 2025 osaleb Eestist kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, samuti on õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis. Liitlas- ja partnerriikidest on õppusele tulnud Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa, Poola, Portugal, Taani, Rootsi, Soome, Läti, Ameerika Ühendriigid ja Kanada, lisaks esindajad vaatlejate või instruktorite näol Jaapanist, Iisraelist ning Ukrainast.
Õppus Siil 2025 toimub osana suuremast NATO õppusest Steadfast Deterrence 25, mille käigus harjutab Hollandis Brunssumis paiknev NATO ühendväejuhatuse staap(NATO Allied Joint Force Command Brunssum ehk JFCBS) strateegilisel ja operatsioonilisel tasemel heidutuse ja kaitseoperatsioonide planeerimist ning juhtimist. Lisaks on Siil 2025 ettevalmistav õppus Eesti diviisi osalemiseks Kirdekorpuse regionaalplaanide harjutamise taktikalisele õppusele Griffin Lightning 25.