Kaitseväe juhataja peab tõenäoliseks peatset sõja puhkemist Ukrainas
Avaldatud: 19 jaanuar, 2022Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Herem peab tõenäoliseks peatset Venemaa relvastatud rünnakut Ukrainale. Konflikti Eesti territooriumil ta ei usu.
„Ma arvan, et Putin ei ole segi läinud meie mõttes, vaid tal on kindel plaan minna ajalukku ja arendada oma riiki selles suunas, kus ta praegu arendab,” sõnas Herem Raadio 2 hommikuprogrammis.
Herem selgitas, et Venemaa oma vägede liigutamisega annab oma tegevuse kohta väga selgeid signaale.
Herem lisas, et Venemaa rünnak Ukrainale on juba praegu nii tõenäoline, et järgmise sammu provotseerimiseks ei ole rohkem vaja midagi teha: „Ma arvan, et Ukrainal pole vaja enam midagi teha peale selle, et ta olemas on, kõik liigub praegu selles suunas, et relvastatud konfliktini see läheb.”
„Ta otsib mingisuguse tüli välja. Ütleb, et praegu on seal mingid relvad, Ukraina liitumine NATO-ga ohustab tema piire. Kõik need riigid liituvad NATO-ga ainult ühel põhjusel – sest Venemaa on oht,” rääkis Herem.
Heremi sõnul on Venemaa eesmärk kõigi lääne ühiskondade kindlustunnet lõhkuda ja näidata end suure, tugeva ja ohtliku riigina, kellega tuleb arvestada. See omakorda viib ebastabiilsuseni nii teda ümbritsevates riikides kui ka ühiskonnas laiemalt.
„Minu arvates on Venemaal väga pikaajaline plaan julgeoleku keskkonda, sealhulgas oma lähinaabreid hoida pidevalt ebastabiilsuses,” ütles Herem. „Kas ma lõikan Ukrainat, Moldaaviat, Gruusiat või lõpuks Eestit, Lätit, Leedut – see ei oma nii suurt tähtsust.”
Samas ütles Herem, et eestlastel ei ole praegu põhjust muretsemiseks ning tuleks jätkata oma tavapärast elu: „Ma ei usu, et lähikuudel, isegi kui Ukrainas on relvastatud konflikt, meie oma territooriumil satuksime relvastatud konflikti.”
„Küll aga lääne tähelepanu sidumiseks võidakse korraldada mingeid muid asju, näiteks midagi sellist, mida me Leedu, Poola ja Läti piiril oleme näinud,” hindas Herem võimalikuks ka immigrantide survet Eesti piirile. „Küberrünnakud, erinevad muud infooperatsioonid – see oleks tõenäoline variant. Päris sõjani ma arvan, et Eestis on pikk maa minna.”