Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

18.-22. novembril toimub kaitseväe diviisi juhitud staabiõppus Decisive Lancer 2024 (DELA24). Õppuse käigus harjutatakse Eesti erinevate ametkondade vahelist koostööd ja infovahetuse protseduure avaliku korra tagamisel, evakuatsiooni korraldamisel ning tsiviilasutuste tegevusi kaitseväe ja liitlasüksuste toetamisel sõjaolukorras.

„Õppuse eesmärk on saavutada tase, kus iga osalev staap ja juht mõistab täpselt oma rolli erinevates konflikti faasides ning saab seda teadmist viia edasi üksiku sõduri või teenistujani. Iga inimese selge arusaam sellest mida, mis olukorras ja kuidas just tema peab tegutsema, tagab parimal viisil meie sõjalise kaitse ja rahva julgeoleku nii kriisi kui täiemahulise sõjalise konflikti korral,” ütles diviisi ülem kindralmajor Indrek Sirel.

Päästeameti eesmärk on õppusel harjutada elanikkonnakaitsele orienteeritud operatsioonide planeerimist ja juhtimist ning koostööd kaitseväe ja Kaitseliiduga sõjaolukorras. „Sõjas on olulisim, et eri rollides tegutsevad inimesed ja organisatsioonid töötaksid sujuvalt koos, et saaksime Eesti elanikke võimalikult hästi kaitsta,” sõnas päästeameti peadirektori asetäitja Martin Lambing. „Seepärast planeerime õppusel ulatusliku evakuatsiooni ja varjumise korraldamist, reageerimist ulatuslikele pääste- ja demineerimistöödele, testime päästeameti toimepidevust, varude kasutamist, logistikat, harjutame kriisikommunikatsiooni, ohuteavituskanalite kasutamist, staabitööd ja koostööd partneritega.” Päästeamet kaasab õppusele 76 kohalikku omavalitsust, millega harjutatakse regionaalset kriisikoordinatsiooni.

Koostöö peamiseks kanaliks on Kaitseliidu maakaitseringkonnad. Kaitseliidu maakaitseringkondadel on olulised elanikkonnakaitselised ülesanded, koordineerides muuhulgas koostööd regionaalsete kriisistaapide, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti (PPA) ning kohalike omavalitsustega ja vajadusel neid toetades. PPA tegevus õppustel hõlmab piirikaitset, objektikaitset ning avaliku korra tagamist erineva eskalatsioonitasemega olukordades.

„PPA jaoks on oluline inimeste aitamine. Seda nii tavapärases olukorras, aga ka kriisi ning sõja korral. Me oleme aastaid pingutanud, et valmistuda kriisideks – et politseinikud ja piirivalvurid teaksid, mida teha siis, kui meid peaks tabama näiteks ränderünne või massiline korratus. Õppused annavad meile võimaluse oma plaane läbi harjutada ning tuvastada kohad, kus neid on vaja muuta või parandada,” selgitas piirivalve juht Veiko Kommusaar. „Samuti on vajalik harjutada läbi ka see, kuidas korraldada PPA töö sõja ajal. Selleks, et kaitsevägi saaks oma ülesandeid täita, on vajalik, et ühiskond rindejoone taga toimiks võimalikult hästi. See tähendab, et politseile tuleb ülesandeid ainult juurde ning me peame tegema valikuid, kuidas oma jõude kasutada nii, et kõige kriitilisema tähtsusega ülesanded oleksid täidetud,” täiendas piirivalve juht.

Decisive Lancer 2024 staabiõppus on Kevadtormi kõrval üks iga-aastaseid olulisemaid õppuseid, kuna hõlmab lisaks kaitseväele, Kaitseliidule, maakaitseringkondadele ja Eestis teenivatele liitlasüksustele ka teisi riigistruktuure, eeskätt politsei- ja piirivalveametit ning päästeametit, aga ka terviseametit, kellel on täita kaalukad ülesanded nii kriisi- kui sõjaajal. Olulisel kohal on siseministeeriumi ja kohalike omavalitsuste panus, sest õppuse käigus harjutatakse laiapindse riigikaitse kontseptsiooni praktilisi aspekte ja protseduure. Õppusel osaleb üle 1300 inimese.

Viimased uudised