Kaitseväe 2. jalaväebrigaadi ülemast sai RKIKi side ja radarite kategooriajuht
Avaldatud: 12 jaanuar, 2025Riigi Kaitseinvesteeringute Keskusega liitus varem kaitseväe 2. jalaväebrigaadi juhtinud kolonel Mati Tikerpuu, kes asus aasta alguses tööle side ja radarite kategooriajuhina. Muu hulgas on Tikerpuu varem aidanud Eestil hankida ja ellu rakendada õhutõrjesüsteemi Mistral, mis koosneb nii side-, radari-, relva- kui ka juhtimissüsteemist.
Riigi Kaitseinvesteeringu Keskuses on asutuse peadirektori Magnus-Valdemar Saare sõnutsi kogu materjalide tagamisega seotud sisuline töö jagatud 6 kategooriajuhi vahel, kellel on ulatuslikud volitused oma kategooria tarneahela korraldamisel ja materjalide kättesaadavuse tagamisel. Side- ja radarite kategooria alla kuulub Eesti läbi aegade suurim kaitse hange – keskmaa õhutõrje, – aga ka tehnoloogiliselt kõige keerukamad materjalitüübid sisaldades muuhulgas elektroonilise võitluse, luure-, seire- ja sidesüsteeme ning erinevaid IT-lahendusi. „Seetõttu on meil eriti hea meel, et kolonel Tikerpuu meiega liitus, kuna tema sisseelamiseks vajalik aeg on lühike ja olulisi otsuseid on vaja hakata langetama koheselt nii õhutõrje, taktikalise side kui ka mere- ja õhuseire projektides. Kolonel Tikerpuu toob meile juurde olulist tehnilist kui ka juhtimisalast kompetentsi, aga ka väga selge kliendi ja kaitseplaanide tundmise,” lisas Saar.
Kolonel Mati Tikerpuu on kaitseväes teeninud alates 1997. aastast. Ta on teenistuses olnud erinevatel ametikohtadel, sh õhutõrjepataljonis, kaitseväe peastaabis, 1. jalaväebrigaadis ning Kaitseväe Akadeemias. Töötamisest NATO arendusväejuhatuses on tal ka kogemus juhtida rahvusvahelist meeskonda. Ta on juhtinud nii rühma (kuni 30 inimest) kui ka brigaadi (kuni 4500 inimest). Eelmise aasta lõpus andis ta 2. jalaväebrigaadi ülema koha oma järeltulijale ning pani sellega punkti oma enam kui 31 aasta pikkusele tegevteenistusele.
„Uue ameti valguses on oluline kogemus Kaitseväest kaasa võtmiseks Mistral õhutõrjesüsteemi hankimine ja ellu rakendamine aastatel 2006–2011. Kaitseväe-poolse projektijuhina tuli mul tervikuks koondada side-, radari-, relva- ja juhtimissüsteem, mis andis mulle vajaliku kogemuse nii hangete läbiviimise kui ka süsteemide testimise osas. See oli meeskonnatöö, mille juures panustasid paljud erinevad oma ala spetsialistid,” ütles kolonel Mati Tikerpuu.
Tikerpuu asub tööle side ja radarite kategooriajuhina, vastutades muu hulgas õhutõrjesüsteemi, militaar- ja tsiviilsidelahenduste, õhuseiresüsteemide ja radarite ning mereväe side-, navigatsiooni- ja seiresüsteemide hankimise eest. „Kuna sõjapidamise vahendid liiguvad väga kiiresti nii õhus, maal kui ka vee peal, peab kaitsevägi saama kiirelt võimalikult täpse info, et otsused oleksid õigeaegsed. Radarid aitavad meil seda informatsiooni saada, pakkudes pilti nii meile kui ka liitlastele. Sidevahendid on elementaarne vundament sõjaliseks juhtimiseks ning üksuste omavaheliseks suhtlemiseks. Kui side ei tööta, ei tehta otsuseid õigeaegselt ja me ei jõua vastast ennetada,” rääkis Tikerpuu.
„Tegu on väga kiiresti areneva valdkonnaga, ainuüksi aastaga võivad tänased väga head lahendused olla juba iganenud. Need väljakutsed muudavad mu töö põnevaks ning on ääretult hea meel, et mind toetavad RKIK-is oma erialade tipud, kellega saan pärast oma teenistuse lõppemist riigikaitsesse edasi panustada,” lisas ta.