Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Õppusel Siil 2025 osalevad Kaitseliidu Põhja maakaitseringkonna võitlejad korraldasid Kesk-Eestis kopteridessandi. Ühendkuningriigi üksused toetasid operatsiooni kopteritega Chinook. 

„Meie üksustele on see väga väärtuslik kogemus,” ütles Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm. Ta selgitas, et muidu maismaatranspordiga liikuvad võitlejad saavad harjutuse käigus ülevaate vajalikest protseduuridest. „See ei ole ainult kasulik, vaid ka elamus, mis jääb meestele meelde,” ütles Tamm.

Kaitseliidu Põhja maakaitseringkonna võitlejad olid Märjamaa kandis positsioonil 13. mai hommikul. Peagi maandus seal kaks Chinook helikopterit ja võttis mõni hetk hiljem koos kaitseliitlastega suuna Puurmanni lähistele. Pärast maandumist tuli kontrolli alla võtta oluline sild. Piirkonnas paiknevad üksused omakorda pidid dessandi tuvastama ja sissetungijad välja tõrjuma.

Kaitseliitlastest kokku pandud sihtüksus „Hammer” teeb õppuse Siil 2025 raames treenitavatele üksustele vastutegevust, et pakkuda õppusel osalejatele realistlikke väljaõppeolukordi erinevate lahingsituatsioonide näol.

„Me tulime siia kohalikele appi,” ütles reamees Olle Hints, kui oli kopterilt maha jõudnud ja oma positsiooni sisse võtnud. „Praegu tutvume veel olukorraga ja ootame oma varustust.”

Samal ajal, kui esimesena kohale jõudnud võitlejad ala julgestasid, tõid kopterid juurde nii varustust, sõdureid kui maastikusõidukeid.

Operatsioon pakkus väljakutseid mõlemale poolele. Harjutada sai nii vastase tuvastamist kui kiiret planeerimist, et muutlikes oludes võimalikult edukas olla.

„Meil on jaos droon kaasas,” ütles kopteriga saabunud kapral Mihkel Güsson  „Üritame nii, et igas jaos oleks droonivõimekus, et vaadata kasvõi nurga taha.”

Mõnes tulekontaktis andsid vahekohtunikud õiguse kohapealsetele maakaitsjatele, mõnes kontaktis dessandi teinud sihtüksusele.

Kaitseliitlased ise jäid õppusega Siil rahule. Võitleja Vahur Puik märkis, et temale on see kolmas suurem õppus. Puik on osalenud kahel eelmisel Kevadtormil. „Pikk õppus annab hoopis teise tunnetuse olme ja rutiini osas,” ütles ta.

Sarnaselt Puikiga liitus ka kapral Güsson Kaitseliiduga alles mõned aastad tagasi. „Kui Ukrainas sõda hakkas, istusime perega, vaatasime telekat ja vanaema ütles: „Ma teadsin, et neid ei saa usaldada,” ütles Güsson. „Mõtlesin, et okei, panin paberid sisse.”

Tänaseks on ta oma üksusega korralikult kokku harjutanud. Seda näitas ka õppus Siil. „Reedel kell viis oli kodus häire. Varustus kapist kaasa ja minek,” rääkis Güsson. „Me olime jaoga kolmekümne minutiga kohal.”

Õppelahing kestis kogu päeva ning pakkus elamusi ka kohalikele.

„Eesti riik valmistub ja teeb kõik selleks, et olla valmis,” sõnas kohalik elanik Kaidi Mägi. „Näeb paugutamist, mehi kraavis jooksmas ja plaani pidamas. Tunneme end tänu sellele väga turvaliselt.”

Õppus Siil 2025 on kaitseväe selle aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased ja liitlasriikide sõdurid. Rahvusvahelisele õppusel osaleb enam kui 16 000 Eesti ja liitlasvägede võitlejat.

Viimased uudised