Kaitseliit sai Eesti esimese mehitamata lennuvahendite väljaõppekeskuse
Avaldatud: 25 aprill, 2025Täna avasid Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse ja Kaitseliidu esindajad Nurmsis Eesti esimese mehitamata lennuvahendite väljaõppekeskuse, mis hakkab toetama Kaitseliidu, kaitseväe ja liitlasüksuste väljaõpet.
„Hea meel on avada Eesti esimene mehitamata õhusõidukite väljaõppekeskus, mis asub Koigi murulennuväljal. See keskus laiendab üksuste väljaõppevõimalusi ja tugevdab koostööd liitlastega. Ukraina sõja kogemus on näidanud, kui oluline samm on mehitamata õhusõidukite väljaõppe meie võimete arendamisel,” ütles Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse (RKIK) lõuna portfellijuht Peeter Karja.
„Ukraina sõja kogemus on näidanud, et droonid ja mehitamata süsteemid on kaasaegses sõjapidamises võtmetähtsusega. Ka Eesti kaitsevõime arendamisel on droonid olulised, see valdkond areneb igapäevaselt ja väga tempokalt ning ka meil tuleb oma droonide alast väljaõpet tõsta. Mul on hea meel, et Eestil on nüüd päris oma mehitamata lennuvahendite õppekeskus,” sõnas kaitseminister Hanno Pevkur.
Valmiv väljaõppekeskus Koigi lennuvälja territooriumil hakkab toetama Kaitseliidu, kaitseväe ja liitlasüksuste tegevusi õppeväljal.
„Nurmsi droonikeskusest saab valdkonna tehnilise arengu keskpunkt ja liialdamata saame öelda, et kaitseliitlased on eestvedajaks selles, kuidas droone Eesti kaitsmiseks kasutada,” ütles Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm. „Täna avatud keskuses on võimalik meie riigikaitsesse integreerida õpituvastusi nii Ukrainast kui ka NATO liitlastelt ja samas pakkuda head taristut meie partneritele kaitseväest ja kaitsetööstusliidust.”
Kolmekorruselises hoones on 1300 ruutmeetrit pinda, sealt on leitavad õppeklassid, laod ja varustuse hooldusruumid ning majutus-, sanitaar- ja vaba aja veetmise ruumid. Hoone silmapaistvaim osa on klaastorn, mis pakub 360-kraadist vaadet.
Järvamaalt pärit ettevõtte AS Paide MEK juhatuse liikme Jaanus Lohu sõnul oli ettevõtte suurim väljakutse ehitada sellise suurusega hoone ilma püsivoolu olemasoluta – algusest lõpuni välja. „Saime väärtusliku kogemuse võrra rikkamaks. Tegemist on kahtlemata olulise objektiga kaitsevõime arendamisel ja selliseid objekte võiks Järvamaal rohkemgi olla,” lisas Lohu.
Mehitamata lennuvahendite väljaõppekeskuse arendamist rahastas täies ulatuses Luksemburgi valitsus ning see läks maksma ligikaudu 5 miljonit eurot. Luksemburgi ja Eesti kaitseministeeriumide vahel sõlmiti algne koostöökokkulepe väljaõppekeskuse väljaarendamiseks 2021. aasta aprillis.