Kaitseliidu ülem: õppus Siil võimaldab meil rakendada õppetunde Ukrainast
Avaldatud: 14 mai, 2025Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm kohtus õppusel Siil 2025 osalevate Kaitseliidu Lõuna maakaitseringkonna kaitseliitlastega ning sai ülevaate õppuse käigust.
Kindralmajor Tamm külastas Lõuna maakaitseringkonna ja Põlva maleva staape, kust juhitakse kaitseliitlaste tegevusi õppusel.
„Täna nägin, et eelmisest aastast rakendatud juhtimissüsteem ehk malevkonna tasandil loodud juhtimispunktid ja elemendid, töötavad,” ütles kindralmajor Tamm. Ta lisas, et kaitseliitlased suudavad koostööd teha nii naaberüksustega kaitseväest kui ka liitlastüksustega. Samuti rõhutas Kaitseliidu ülem organisatsiooni eestvedavat rolli droonide kasutamisel Eesti riigikaitses.
„Ukrainlastelt saame õppida, mida tähendab droonipilt õhust, kuidas peaksid meie positsioonid olema paremini varjatud, aga ka seda kuidas droone kõige efektiivsemalt ründevahendina kasutada,” ütles kindralmajor Tamm.
„Loodetavasti saame Ukrainlaste reaalsed sõjalised kogemused ja õpitunnid ning meie kaitseliitlaste õppusel saadud teadmised kasutada ära meie enda võimearenduses ja tuua need vastavatesse struktuuridesse,” lisas ta.
Käimasoleval õppusel osalevad Lõuna-Eestis Lõuna maakaitseringkonna staabi ning Põlva ja Võrumaa malevate juhtimisgruppide vabatahtlikud ja tegevväelased koos neile määratud maakaitse rühmade ehk ussisõdalastega.
Koos kindraliga külastas kaitseliitlasi ja maakaitseväelasi ka Kaitseliidu veebel ülemveebel Andri Harkmann. „Ma ei tee liiga, kui ma annan meie võitlejatele viie palli skaalal hindeks neli ja see on väga hea hinnang. Tihti meie vormikandjaid omavahel võrreldes saan otsekoheselt välja öelda, et täna pole enam võimalik kindlat vahet teha, kas on tegemist Kaitseliidu võitlejaga või kaitseväe tegevväelasega, sest nad on ühel ja samal tasemel,” ütles ülemveebel Harkmann.
Kaitseliitlased alustasid õppust reservväelastele täiendväljaõppe andmisega, misjärel alustasid kaitseliitlased ja ussisõdalased koos lahingülesannete täitmist. Samuti toetavad maakaitseüksused naaber- ja liitlasüksusi julgestusülesannete täitmisega.
Ühtekokku osaleb erinevates paikades üle Eesti õppusel Siil 2025 rohkem kui 2000 kaitseliitlast. Seda nii reservüksuste kui ka Kaitseliidu sihtüksuste koosseisus.