Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: MKM

Täna tutvustati riikliku fondivalitseja Smart Capi juures avatud 100 miljoni euro suuruse Kaitsefondi tingimusi. Kaitsefondi eesmärk on arendada Eesti kaitsetööstust, panustada innovatsiooni ja majanduskasvu investeerides sõjalise või kahese kasutusega toodete ja tehnoloogiate (sh surmavate tehnoloogiate) arendamisse.

Riiklik tugi investeeringutena ettevõtetesse parandab kaitsevaldkonna kapitali kättesaadavust, mille kaasamine erasektorist on kaitsetööstusettevõte jaoks keeruline. Seda tehakse nii otseinvesteeringutena ettevõtetesse kui läbi fondiinvesteeringute, mis kasvatavad aja jooksul Kaitsefondi vara väärtust.​

„Valitsuse üks prioriteetidest on Eesti oma kaitsetööstuse arendamine, mis on osa riigi julgeoleku tagamisest ja majanduse konkurentsivõime parandamisest. Avatud Kaitsefond loob selleks tugeva vundamendi. Lisaks sellele, et tegu on riigi ajaloo ühe suurima tööstuse kasvuplaaniga, on Kaitsefond ka Euroopas suunanäitaja. Kapitali kaasamine kahese kasutusega tehnoloogiate väljaarendamiseks on kasvav vajadus ka teistes riikides,” sõnas majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo.

Kaitsefond teeb otseinvesteeringuid seemne-, varase faasi ja kasvufaasi kaitsetööstusettevõtetesse, mis arendavad või toodavad sõjalise ja kahese kasutusega tooteid ja tehnoloogiaid. Lisaks tuuakse fondiinvesteeringute kaudu turule uusi kaitsevaldkonnale suunatud riskikapitali ja erakapitali fonde, et suurendada ja mitmekesistada kapitali pakkumist kaitsesektoris.

Eesti Kaitse- ja Kosmosetööstuse Liidu juht Kalev Koidumäe ütles, et kaitsefond annab olulise tõuke Eesti kaitsetööstuse ettevõtete arengule. „Täiendava kapitali kaasamine annab uusi võimalusi uute kaitse- ja julgeolekuvaldkonna innovaatiliste toodete arendamiseks, mis loob täiendavaid töökohti ja elavdab majandust. Kaitsefondi loomine on oluline komponent kaitsetööstuse ökosüsteemis, mis muudab meie ettevõtluskeskkonna atraktiivsemaks ka välisettevõtetele ja -investoritele. Ühtlasi on fondi loomine tunnustus tervele kaitsetööstuse sektorile.”

Riikliku kaitsefondi loomine on ka oluline sõnum investoritele – riigi poolt tehtav panus on eeskujuks ja annab erainvestorile suurema kindluse investeerimisotsuste langetamiseks. Investeering annab uut hoogu majandusele, aidates luua kõrgema lisandväärtusega töökohti ning võimaldades hankida Ukraina toetamisel maksimaalselt Eesti kaitsetööstuse toodangut.

Smart Capi juhi Sille Pettai sõnul on kaitsefondi peamiseks eesmärgiks eelduste loomine Eesti kaitsetööstuse arenguks läbi omakapitaliinvesteeringute pakkumise ettevõtetele, mis pakuvad innovaatilisi tehnoloogilisi lahendusi suurenevatele riigikaitse ja julgeoleku vajadustele laiemalt Euroopas. Selleks investeeritakse  koos erainvestoritega nii ettevõtetesse kui ka fondidesse, et muuta kaitsevaldkonda investeerimine erainvestoritele atraktiivsemaks läbi riskide jagamise ja selge signaali ettevõtjatele – riigi jaoks on kaitsetehnoloogiate kohapealne arendamine ning kaitsetööstuse mahu ja ekspordivõimekuse suurendamine strateegiliselt oluline.

Kaitsefond investeerib eelkõige Eesti ettevõtetesse, kuid võimalik on ka investeeringute tegemine NATO riikide ettevõtetesse, kui Eestil on selleks selge huvi. Tehinguvoos eelistatakse täna Eesti ettevõtteid ja tugeva Eesti kohaloluga erasektori fonde. Investeeringute suurus on kuni  10 miljonit eurot ühe ettevõtte kohta ning kuni 20 miljonit ühe fondi kohta.

Kaitsefond on vaid osa laiemast väärtuspakkumisest, ehk kaitsetööstuse ökosüsteemist, kuhu kuuluvad veel Metroserdi juures tegutsev Rakendusuuringute Keskus (RUK) droonitehnoloogiate arendamiseks ja testimiseks, seadusandliku eksperimenteerimise raamistiku väljatöötamine uute toodetega turule tulekuks; rakendusuuringute programm (RUP) EIS-is, millest rahastatakse muuhulgas kahese kasutusega tehnoloogiate arendust. Lisaks alustab RUPi juhtimisel 2025. aasta aprillis kiipide kompetentsikeskus, millega tekib võimekus disainida kaitsetööstusettevõtetele kiipe ning toetada muul moel elektroonikaalaste väljakutsetega. Loodud on ka Ukraina toetusmeede nende toodete või teenuste ostmiseks, mis sobivad Ukraina kaitsejõududele kasutamiseks kriisi- ja sõjaajal. Oluline osa ökosüsteemist on ka kaitsetööstuspargi rajamine.

Kaitsefond on investeeringuteks avatud, täpsemate tingimustega on võimalik tutvuda Smart Cap-i veebilehel: Kaitsefond – SmartCap ja SmartCap Kaitsefondi otseinvesteeringud – SmartCap

Pressikonverentsil näidatud slaididega on võimalik tutvuda siin

Viimased uudised