Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

DakhaBrakha. Foto: Helen Bozhko 

Laupäeval, 27. augustil kell 19 annab Alexela Kontserdimajas kontserdi üks populaarsemaid Ukraina ansambleid DakhaBrakha. Kollektiiv naases äsja tuurilt USA-sse, kus neid saatis suur publikumenu välja müüdud kontsertsaalides.

„Ukrainas toimuv sõda tuletab valusalt meelde, kui oluline on kultuur ühe rahvuse identiteedis,“ ütleb kontserdi korraldaja Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „DakhaBrakha hiljutised kontserdid on lõppenud koos pealtvaatajatega Ukraina hümni laulmisega. See on erakordne, kuidas DakhaBrakha ühendab inimesi, hoolimata nende rahvusest või asukohast,“ lisab Noormaa.

DakhaBrakha on aastaid nimetanud end “vaba Ukraina suursaadikuteks”. Nende ülesastumised on täis hüüdlauseid „Peatage Putin!” ja „Ei sõjale!”

Marko Halanevych, kollektiivi ainus meesliige, ütleb, et loomulikult on pragune sõda suur valu ja tragöödia nende kodumaa jaoks ning nad tunnetavad seda iga päev: „Paljud inimesed Ukrainas ja kogu maailmas ütlevad meile, et lava on meie parim võimalus olla kasulik oma riigile, tutvustades kõikjal maailmas meid kuulama tulnud inimestele Ukraina kultuuri, muusikat ning meie lugu.“

Kiievist pärit maailmamuusika kvartetile ainuomane helimaastik keskendub kõlale ja hingele ning on inspireeritud Ukrainas valitsevast etnilisest mitmekesisusest. DakhaBrakha (ДахаБраха), mis tähendab vanas ukraina keeles “anna/võta”, on samaaegselt uuenduslik ja ehe.

DakhaBrakha loomingus leiab mõjutusi mitmete rahvaste pärimusmuusikast, kuid nende juured on kindlalt Ukraina kultuuris. Kvarteti muusika, mis ühendab Ukraina folkloori ja teatri, on intiimne ja mässumeelne, kuulutades kultuurilise ja kunstilise vabanemise sõnumit.

Seda, et kogu maailm elab Ukrainale kaasa läbi DakhaBrakha muusika, näitab ka äärmiselt südamlik žest, mille tegi USA-s asuva Madisoni linna linnapea. Just selles paigas toimus ansambli kunagine esimene ülesastumine USA-s. Austusest kõigi ukrainlaste vastu, kes võitlevad oma riigi iseseisvuse ja inimeste eest, otsustas linnapea nimetada 19. juuli, ehk päeva, mil tänavune DakhaBrakha kontsert sealsamas toimus, DakhaBrakha päevaks. Slava Ukraini!

Viimased uudised