Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Esmaspäeval, 5. mail koonduvad Eesti kaitseväe ja liitlaste üksused ühisele rahvusvahelisele õppusele Siil 2025, mis kestab 23. maini. 

Õppuse põhifookuses on harjutada Eesti ja regionaalsete kaitseplaanide võtmeülesannete täitmist koostöös liitlastega ning seejuures kontrollitakse kaitseväe, Kaitseliidu ja liitlasüksuste lahinguvalmidust. Peamisteks hinnatavateks üksusteks on Eesti diviisi 1. jalaväebrigaad ja Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna määratud üksused.

Käesoleva aasta Siili raames pööratakse erilist tähelepanu nii täiendavate liitlasüksuste sissetoomisele Eestisse kui ka nende üksuste vastuvõtmisele ja integreerimisele Eesti diviisi koosseisu koos viivitamatu lahingvalmiduse saavutamisega. 30. aprillil lõppes õppusele eelnev liitlasüksuste Eestisse toomine, mille käigus harjutati Ühendkuningriigist ja Prantsusmaalt täiendavate liitlasvägede suuremahulist ja kiiret siirmist Eestisse kolmes domeenis – õhu kaudu, meritsi ning mööda maismaad.

Siil 2025 peamised lahingulised väljaõppetegevused leiavad aset Kirde- ja Kagu-Eestis asuvatel väljaõppealadel, valdavalt kaitseväe keskpolügoonil, Nursipalu harjutusväljal ning nende ümbruses. Väiksemas mahus toimuvad tagala-ala julgestamise ja Eesti diviisi operatsioonide toetustegevused teiste relvaliikide ja väejuhatuste poolt nii Lääne-, Põhja-, kui ka Kesk-Eestis, samuti võib näha liitlaste, kaitseväe ja Kaitseliidu üksuste taktikalist liikumist üle terve Eesti.

Õppus toimub erinevates etappides:

  • 05.-07. mai – üksuste formeerimine erinevates asukohtades üle Eesti;
  • 08.-12. mai – üksuste koostegevusõpe erinevates asukohtades üle Eesti;
  • 13.-16. mai – 24/7 rütmis toimuv väliõppus peamiselt Kirde- ja Kagu-Eestis ning väiksemas mahus Lääne-, Põhja- ja Kesk-Eestis;
  • 17.-18. mai – ettevalmistused üksuste ümberpaiknemiseks ja lahinglaskmisteks;
  • 19.-23. mai – määratud üksuste lahinglaskmised kaitseväe keskpolügoonil ning teiste üksuste liikumine alalistesse paiknemiskohtadesse.

Õppusel vältel kasutatakse erinevaid imitatsioonivahendeid, sealhulgas paukpadruneid, õppegranaate ja valgusrakette. Rasketehnika, lennuvahendite ja imitatsioonivahendite kasutamine võib tekitada tavapärasest rohkem müra. Kuna valjud helid võivad häirida nii lapsi kui koduloomi, palub kaitsevägi hoida võimalusel õppuste piirkondades mürapelglikud loomad siseruumides ning selgitada lastele toimuva põhjust.

Õppus Siil 2025 on kaitseväe aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist, kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid. Kokku oodatakse Siilile osalema enam kui 16 000 võitlejat.

Eestist osaleb õppusel kaitseväe peastaap, diviisi staap ja diviisi allüksused, samuti küberväejuhatus, toetuse väejuhatus, merevägi ja õhuvägi, erioperatsioonide väejuhatus, kaitseväe luurekeskus, sõjaväepolitsei, Kaitseväe Akadeemia ning Kaitseliit, samuti on õppusel esindatud NATO lahingugrupp Eestis ja NATO eelpaigutatud staabielement Eestis. Liitlas- ja partnerriikidest on õppusele tulemas Ühendkuningriik, Prantsusmaa, Saksamaa, Poola, Portugal, Taani, Rootsi, Soome, Läti, Ameerika Ühendriigid ja Kanada, lisaks esindajad vaatlejate või instruktorite näol Jaapanist, Iisraelist ning Ukrainast.

Siil 2025 toimub NATO õppuse Steadfast Deterrence 25 raamistikus, mis hõlmab Hollandis Brunssumis paikneva NATO ühendväejuhatuse staabi (NATO Allied Joint Force Command Brunssum ehk JFCBS) strateegilisel ja operatsioonilisel tasemel heidutuse ja kaitseoperatsioonide planeerimist ning juhtimist. Lisaks on Siil 2025 ettevalmistav õppus Eesti diviisi osalemiseks Kirdekorpuse regionaalplaanide harjutamise taktikalisele õppusele Griffin Lightning 25.

Viimased uudised