Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kolmandas küsimuste voorus keskendusime tervishoiule ja otse loomulikult uurisime ka, mida arvavad Kagu-Eestist Riigikokku pürgijad eutanaasiast. Esimesena jõudis vastata Isamaa esinumber Priit Sibul, kelle arvates on inimelu väärtus.

1. Kas eutanaasia peaks Teie arvates olema Eestis lubatud? Kui jah, siis millistel tingimustel (aktiivne või passiivne eutanaasia voi mõlemad) Kas peaks lubama ka erasuremiskliinikuid nagu Dignitas Šveitsis?

Priit Sibul: Inimelu on väärtus, mille eest tuleb alati võidelda. Võidelda tuleb ka valudega ja valu vastu ning selleks on vaja tasemel valuravivõimalusi. Terminoloogias tuleb olla väga täpne ning siingi püütakse kõik asjad panna ühte patta ning nimetada eutanaasiaks. Eutanaasia ehk abistaja poolt läbi viidud elu lõpetamine (seadustatud tapmine) ja abistatud enesetapp, kus inimesele luuakse teadlikult võimalused oma elu lõpetamsiseks, ei tohi olla lubatud. Teema, mille üle võib arutada, on inimelu kunstlik pikendamine – mis tingimustel on see vajalik ja millal saab seda mitte teha. Ka täna on
arstide konsiiliumil võimalik otsustada elu kunstlik pikendamine lõpetada.

2. Kas abort peaks olema Eestis lubatud? Kui jah, siis millistel tingimustel (kui kaua, millistel puhkudel), ja kes peaks abordi eest tasuma (kas riik voi aborditegija ise)? Ja kas abort on Teie hinnangul tapmine voi mitte? Palun põhjendage oma vastust – miks on tapmine/miks ei ole tapmine?

Priit Sibul: Mulle meeldiks elada Eestis, kus aborte ei tehta, ja selle ideaali poole tuleb meil liikuda. Alustada tuleks sellest, et abort ei peaks olema raviteenuste nimekirjas, mille eest kõik solidaarselt tasuvad. Esimene samm peaks olema see, et selles ei pea kõik maksumaksjad osalema.
Abort on sündimata inimese tapmine ja siin ei ole ega saagi olla küsimus mingist ajalisest määrangust, sest tegu on põhimõtteliselt sama. Seda, kuhu inimkond oma progressiivsusega võib jõuda, nägime möödunud nädalal, kui New Yorgi kohus otsustas, et lapsi võib aborteerida kuni sünni hetkeni.
Ainüksi see näide on piisav tõendus selle küsimuse absurdusest. Samamoodi on juba täna selge, et kui keegi soovib seadustada eutanaasia mingitel konkreetsetel põhjustel või juhtumitel, siis see piir aja jooksul oluliselt nihkub ja seetõttu ei saa seda lubada.

3. Kas hambaravi peaks olema Eestis tasuta? Miks, miks mitte? Kui jah,
siis kellele?

Priit Sibul: Hambaravi tasutakse täna maksumaksjate poolt solidaarselt koolilastel ja beebit ootavatel emadel ning nii peaks see ka jääma. Ka täna ei kasuta kahjuks kõik neid võimalusi. Ja küsimus ei ole ju mitte ainult hambaaukude parandamises, vaid ennekõike hambahaiguste põhjuste väljaselgitamises ning nende kõrvaldamises. Sellega tegeletakse täna väga vähe ja põhjused võivad olla siin nii inimese tarbimis- kui toitumisharjumused ning vajadus neid muuta.

4. Kas vaktsineerimine peaks olema kohustuslik? Miks ja miks mitte?
Millised sanktsioonid voiks tabada keeldujaid?

Priit Sibul: Mida vähem on riigi poolt konkreetseid keelde ja käske, seda mõistlikum ühiskond on. Inimesed peavad mõistma ja mõtestama tagajärgedega seonduvat ja seda nii vaktsineerimise kui vaktsineerimata jätmise korral. Iga inimene on erandlik olevus ning me kunagi ei suuda absoluutselt kõiki ja kõike ette näha, sest oleme inimesed.

5. Kas geid ja lesbid võiksid saada õiguse abielluda voi mitte? Miks? Kas kooseluseaduse rakendusaktid tuleks vastu võtta või mitte, miks?

Priit Sibul: Täiskasvanud inimesed elagu nagu tahavad. Kahe inimese kooseluks ei ole vaja õiguslikku regulatsiooni. Aga abielu on ja peab jääma vaid mehe ja naise vahelise armastuse ja kooselu registreerimise aktiks. Abielu on vaja lastel, kes perre sünnivad. Eestis kehtiv kooseluseadus on mõistlik tühistada.

Viimased uudised