Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Isamaa Erakonna eestseisus võttis eile hilisõhtul vastu poliitilise avalduse, milles tuuakse välja, et vene õppekeelega haridusasutused on võimalik viia eesti õppekeelele üle oluliselt kiiremini kui eestikeelse hariduse tegevuskavas planeeritud 14 pika aasta jooksul.

EESTIKEELNE HARIDUS VAJAB SELGEID SÕNUMEID JA KONKREETSET PLAANI

Haridus- ja teadusministri otsus tulla välja eestikeelse hariduse tegevuskavaga on kiiduväärne. Kahjuks on plaan poolik, liiga pikaldane ega ole ka valitsuses veel läbi räägitud. Sellele annab kinnitust ka Keskerakonna poliitikute avalik vastasseis välja pakutud tegevuskavale.

Üleminek ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile alates lasteaiast on Isamaa prioriteet ning sellega ei tohi enam viivitada. Lahendada tuleb olukord, kus haridussüsteem toetab ja võimendab kakskeelse inforuumi kujundamist. Ilma korraliku eestikeelse õppeta kannatab ka muukeelsete noorte haridustase ning konkurentsivõime tööturul.

Üleminek eestikeelsele haridusele laiendab eesti keele kandepinda, panustab muu kodukeelega noorte tulevikku ja Eesti majandusse.

Isamaa teab, et vene õppekeelega haridusasutused on võimalik viia eesti õppekeelele üle oluliselt kiiremini kui ministri kavandatud 14 pikka aastat.

Selleks tuleb:

  • Astuda konkreetseid samme. Eestikeelsele haridusele üleminek viibib senikaua kui tegude asemel töötatakse ainult välja uusi plaane ja töödokumente.
  • Juba 2022. aasta riigieelarves näha ette vahendid õppematerjalide ettevalmistamiseks ning haridustöötajate täiendavaks ettevalmistuseks.
  • Algatada vajalikud seadusemuudatused ja viia sisse muudatused riiklikes õppekavades.
  • Näha ette kontrollmehhanismid, millega tagada eestikeelsele õppele ülemineku kohustuse täitmine omavalitsustes ning võimaldada vajadusel viia koolid omavalitsuse haldusest riigi haldusse. Sama oluline on koolijuhtide riiklik atesteerimine.
  • Senisest oluliselt enam rahalist ressurssi suunata õpetajate järelkasvu probleemi lahendamisse. See eeldab nii palgalisa, karjäärimudeli kui alustavate õpetaja tasu süsteemi reformi.
  • Tagada, et eesti õppekeelega koolide hariduse kvaliteet ei langeks.
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Lae alla [86.69 KB]

Viimased uudised