Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Homme, 23. aprillil tähistatakse Eestis päikesetõusul riigilipu heiskamisega juba üheksandat korda veteranipäeva, et tunnustada kaitseväe ja Kaitseliidu veterane ning mälestada langenud võitluskaaslasi.

Riigis kehtivate piirangute tõttu tuleb sel aastal veteranipäeva tähistada paljuski isekeskis. Veteranipäev on alates 2014. aastast ametlikult lipupäev, mistõttu kutsub kaitsevägi kõiki inimesi üles heiskama homme oma kodudes riigilipud, et näidata toetust kaitseväe ja Kaitseliidu veteranidele.

Kaitseminister Kalle Laanet märkis, et lipu heiskamisega tunnustame üheskoos neid mehi ja naisi ning nende perekondi ja lähedasi, kes on sõjalistel operatsioonidel kodust kaugel tugevdanud Eesti julgeolekut või teenistuses viga saanud.

„Veteranipäeval langetame pea nende võitlejate mälestuseks, kes Eesti vabaduse kaitsmiseks on andnud oma kalleima vara, oma elu ja tervise,” üles Laanet lisades, et kõrge hind pole asjata – kaitsevägi on tugevam kui kunagi varem ning veteranid toovad jätkuvalt koju hindamatuid oskusi ja kogemusi välismissioonidelt.

Kaitseminister rõhutas, et osaledes rahvusvahelistes operatsioonides koos liitlastega seisame Euroopas nii idast kui ka lõunast ähvardavate ohtude vastu üheskoos. „Kaitseväe teenistuses, reservis ning Kaitseliidus tegutsevad veteranid on ja jäävad Eesti kaitsjate tuumikuks. Austame ja toetame kaitseväelasi, mehi ja naisi, kes on saanud püsivaid tervisekahjustusi oma kohustuste täitmisel,” ütles Laanet.

Kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide hulka kuulub üle 3000 inimese, nende hulgas 123 naisveterani.

Homse veteranipäeva puhul heisatakse kell 07.00 Kaitseliidu ja kaitseväe eestvedamisel riigilipp mitmel pool üle Eesti.

Kell 10.00 toimub Tapa linnakus Afganistanist Camp Bastionist toodud ausamba juures langenute mälestamine, kus osalevad kaitseminister, kaitseväe juhataja asetäitja, Kaitseliidu ülem, 1. jalaväebrigaadi ülem, Eesti Kaitseväe Veteranide MTÜ esindaja, Riigikogu esimees, vabariigi presidendi käsundusohvitser, diplomaatiline korpuse ja Tapa valla esindajad ning liitlaste lahingugrupi ülem.

Mälestustseremooniat on võimalik vaadata Sõdurilehe vahendusel otseülekandena.

Kell 12.00 toimub kaitseväe kalmistul kaplani teenistuse eestvedamisel tseremoonia, kus õnnistatakse veteranide mälestustuli, süüdatakse laternad ning lähetatakse tuli haudadele ja vabadusvõitlusega seotud mälestuspaikadele.

Päeva lõpetab ETV2 eetris kell 22.00 algav veteranidele pühendatud telesaade „Veteranirock 2021“, kus muusikalise etteaste teevad ansamblid Shanon, Nevesis, Smilers ja Kaitseväe Orkestri ajateenijate bänd.

Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing ja Naiskodukaitse kutsuvad igal aastal aprillikuus inimesi kandma Sinilille rinnamärki kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide ja nende lähedaste austamiseks.

Tänavu aitavad Sinilillekampaania annetused Narva Haiglal soetada vajalikke seadmeid, MTÜ-l Peaasjad jätkata tegevust vaimse tervise edendamisel, Viljandi linnal rajada välijõusaali ning Eesti Invaspordi Liidul arendada erivajadustega inimeste sporti.

Kaitseväelased on välisoperatsioonidel osalenud alates 1995. aastast ning teeninud Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Liibanonis, Makedoonias, Iisraelis ja Süürias, Iraagis, Kosovos, Afganistanis, Malis, Adeni lahel, Vahemerel ja Kesk-Aafrika Vabariigis.

Sinilille sümboolikat saab soetada ja seeläbi annetada Eesti Vigastatud Võitlejate MTÜ-le mitmetes müügipunktides, sealhulgas kontaktivabalt Selveri, Apotheka, Apollo või Karupoeg Puhhi e-poest tellides. Koostöös Itella Smartpostiga saab kampaaniatooteid soetada tellides toote otse postiautomaati annameau.ee kodulehelt. Sinilille on lisaks e-poodidele võimalik soetada ka Selverist, Apothekast ning R-Kioskist. Rohkem infot www.annameau.ee.

Viimased uudised