Hispaania ulatusliku elektrikatkestuse põhjuseks peetakse rohepööret
Avaldatud: 29 aprill, 2025Hispaania ulatusliku elektrikatkestuse põhjuseks peetakse rohepööret, millega riik hiljuti kiitles. See lõppes massiliste katkestustega üle terve riigi, kus rongid ei sõitnud ja lennukid ei lennanud ning linnades kustusid foorid.
Riik kuulutas eile õhtul välja eriolukorra ja teatas, et saadab osana turvameetmetest välja 30 000 politseinikku, et toime tulla katastroofilise katkestuse põhjustatud kaosega, vahendab Daily Mail.
Kui elektrivõrgud katkesid kogu Hispaanias ja Portugalis, näidati dramaatilistes videotes kaost, kus valgusfoorid olid välja lülitatud ning kauplused ja raudteejaamad läksid pimedaks. Paanikas ostjad tühjendasid supermarketite riiulid, lennujaamad suleti ja rongid peatusid.
Väidetavalt on Hispaania üha suurenev sõltuvus päikese- ja tuuleenergiast elektrikatkestusi süvendanud, kuna taastuvenergia võib muuta võrgu vähem stabiilseks.
Elektrikatkestus tabas lõuna ajal, kui päikeseenergia ja tuul moodustasid koos enam kui 60 protsenti elektritootmisest.
Elektrivõrgud hoiatasid, et häire võib kesta mitu päeva. Nad süüdistasid „äärmuslikke temperatuurikõikumisi” Hispaanias, põhjustades „tugeva võnkumise” elektrivõrgus – kuigi see on pannud kulmu kergitama, kuna temperatuur oli suhteliselt leebe 22 kraadi, jahedam kui mõnes kohas Ühendkuningriigis.
Hispaanias on taastuvenergia osakaal Euroopas üks kõrgemaid – keskmiselt 56 protsenti.
Ja vaid mõni päev tagasi, 16. aprillil, kiideldi, kuidas Hispaania elektrivõrk töötas esimest korda täielikult taastuvenergial, sealhulgas tuule-, päikese- ja hüdroenergial.
Sõltumatu energiakonsultant Kathryn Porter ütles: „Mida rohkem on võrgus tuult ja päikest, seda ebastabiilsem on võrk ja seda raskem on rikkeid hallata.”
„Ma ütleksin, et on suur tõenäosus, et süsteemi suur hulk päikeseenergiat lõi tingimused laialdaseks elektrikatkestuseks ja muutis selle palju hullemaks,” märkis ta.
Traditsioonilised generaatorid, nagu söe- ja hüdroelektrijaamad või gaasiturbiinid on otse võrku ühendatud raskete turbiinide kaudu, mis salvestavad inertsi, mis toimib amortisaatorina, kaitstes elektrilise sageduse muutumisest tulenevate tarnehäirete eest.
Porter lisas: „Kui olete madala stabiilsusega olukorras, on palju raskem kontrollida, mis juhtub. Elektriasjad ei armasta suuri sageduse muutusi ja lülitavad end välja. Nad kõik hakkavad äparduma.”
„Nii et teie võrguoperaator on seal olnud ja püüdnud sageduse muutustele reageerida, kuid nad ei suuda seda piisavalt kiiresti teha. Nii et see põhjustab ulatusliku rikke,” sõnas ta.
Portugali võrguoperaator REN süüdistas „äärmuslikke temperatuurikõikumisi Hispaania sisemaal”, mis põhjustas „anomaalseid võnkumisi”. Kuid kommunaalmajanduse analüütik Steve Loftus ütles: „Ma ei näe ilma juures midagi ebatavalist, mis selle probleemi põhjustaks. Minus olev küünik mõtleb, kas on inimesi, kes ei taha tunnistada, et see on taastuvenergia probleem – kui see nii on –, sest paljud inimesed on selle edusse väga panustatud.”
„Päikeseenergia osakaal võrgus oli elektrikatkestuse ajal väga kõrge,” märkis ta.
Hispaania parlament pandi kinni ja Madrid Openi tenniseturniiril mäng katkestati. Linnapea kutsus inimesi üles jääma sinna, kus nad olid, kui linn katastroofiga tegeles. Kuid poodide, pankade ja bensiinijaamade juurde tekkisid tohutud järjekorrad, kuna elanikud ja turistid üritasid toitu varuda ja sularaha välja võtta.
Rongid ja metrooteenused suleti mõlemas riigis ning reisijad jäid lõksu tunnelitesse ja raudteele.
Väidetavalt suleti ajutiselt Lissaboni peamine lennujaam ja lennud peatati.
Briti puhkaja Adrian Coles, kes oli pärast nädalavahetust Madridis tagasi Ühendkuningriiki suundumas, ütles: „Inimesed sõdivad taksode pärast ja tänavatel liiklus seisab.”
„Politsei on ristmikel, kuid mõnel pool nad lihtsalt seisavad ja ei juhi, samas kui teistel on viled ja nad juhivad liiklust,” märkis ta.
„Meie taksojuht ütles, et ta ei ürita linna tagasi sõita, sest tema arvates pole see mõistlik. Ta pani meid maha ja läks koju,” lisas ta.
Ta ütles, et neil õnnestus jõuda lennujaama, mis töötas endiselt varutoiteallikaga, kuid „energia säästmiseks suleti palju asju”.
„Tundub, et lauatelefonid ei tööta, kuna hotellid on hädas abi paluvate külaliste arvuga,” lisas ta. „Linnas läks mobiilivõrk maha. Ruuterid on linnas välja lülitatud ja nii paljude inimeste mobiilne internet ei tööta.”
Ta ütles, et kuna juurdepääs internetile oli katkenud, levisid kohalike ja turistide seas kuulujutud.
Hispaania peaminister Pedro Sanchez ütles, et katkestuse põhjust veel selgitatakse, kuid hüdroelektrijaamad on taasaktiveeritud, „mis peaks võimaldama meil varsti taastada varustus kogu Hispaanias”.
Samal ajal tegi Portugali riiklik küberjulgeolekukeskus avalduse, milles öeldi, et ei ole märke, et katkestus oleks tingitud küberrünnakust.
Hispaania elektrijaotusettevõtte Red Electrica esindaja Eduardo Prieto ütles, et see oli enneolematu ja nimetas sündmust erakordseks.
Elektrikatkestused tabasid Hispaaniat eile kohaliku aja järgi kella 12.30 paiku, viies miljonid inimesed pimedusse. Hispaania tuumaelektrijaamad seiskusid automaatselt, kuid diiselgeneraatorid käivitati, et hoida neid ohutus seisukorras, ütlesid ametnikud.
Kuid riigi tuumaohutuse nõukogu on kinnitanud, et kõik seitse riigi tuumareaktorit on väljaspool ohtu.
Neli neist lõpetas elektrikatkestuse korral automaatselt töötamise, kuid avariigeneraatorid läksid kohe tööle.
Ülejäänud kolm reaktorit sel ajal ei töötanud, kuid avariigeneraatorid lülitusid sisse, et neid ohutus seisukorras hoida, lisas nõukogu.
Kuigi elekter on taastatud umbes 75 protsendil Hispaaniast, on Portugali peaministri kohusetäitja Luis Montenegro öelnud, et riik loodab, et vool taastub täielikult „tundide jooksul”.
Kuid ta lisas, et see võib võtta kauem aega kui Hispaanias, mis tugineb osalt Prantsusmaa ja Maroko elektrile, mitte ainult omavahenditele nagu Portugal.
Hispaania peaminister Pedro Sanchez ütles riiklikus pöördumises: „Meil ei ole veel lõplikku teavet selle (elektri)katkestuse põhjuste kohta, seega palun inimestel, nagu oleme teinud varasemate kriiside puhul, hankida infot ametlike kanalite kaudu.”
„Praegu puuduvad tõendid kodanikukaitseprobleemide kohta. Kordan, ebakindluse probleeme pole,” sõnas ta.
Pärast eilseid katkestusi on kaht riiki laastanud kaos.
Piltidel olid näha bensiinijaamade juures järjekorras autod, kui inimesed lootsid oma sõidukeid ja kütusekanistreid tankida ning riigis elavad välismaalased kirjeldasid üksikasjalikult, kuidas nad on püüdnud oma kodude töös hoidmiseks generaatoreid toita.
Hispaania peaminister kutsus kodanikke üles vältima reisimist ja kasutama oma mobiiltelefone säästlikult, kirjeldades telekommunikatsiooni kui „kriitilist momenti”.
Briti puhkaja Madridis kirjeldas olukorda kesklinnas kui „hävingut”, öeldes: „Inimesed hakkavad paanikasse minema. See läheb väga halvaks, kui nad ei taasta kiiresti elektrit.”
Veebivideotes oli näha, kuidas raudteevõrgud Hispaania linnades langesid kaosesse ning inimesi evakueeriti tunnelite kaudu, kuna metroojaamu tabasid elektrikatkestused ja rongid peatusid.
Londonis elav Maddie Sephton oli elektrikatkestuse ajal Madridi metroos ja rääkis Sky Newsile, et jäi rongis 20 minutiks kinni, enne kui töötaja uksed käsitsi avas.
„Istusime rongi ja kõik oli korras. Aga siis läks kõik pimedaks,” rääkis naine. Reisijad pidid metroost väljumiseks üles ronima 15 korrust mööda treppi.
Lesley, kes on oma abikaasaga 11 aastat Hispaanias elanud, ütles BBC-le, et nad on katkestuste tagajärgede pärast mures.
„Oleme mures toidu, vee, sularaha ja bensiini pärast, kui see paar päeva jätkub,” ütles ta.
„Mu abikaasa sõidab praegu ringi ja üritab leida avatud bensiinijaama, et saada generaatori jaoks bensiini, et saaksime külmkapi vooluvõrku ühendada,” sõnas ta.
Barcelonas elav Briti emigrant ütles, et „keegi ei tea, mis Hispaanias toimub, sest kellelgi pole mobiilisignaali”.
Inglise keele õpetaja ütles, et sai Euroopa elektrikatkestusest teada alles Briti teadete põhjal: „Ma sain signaali oma katusel, kuid ma ei saa signaali alla. Üks korrus allpool mul pole midagi.”
„Foorid töötavad endiselt… Ilmselt ei tööta metroo. Paljud ühistranspordi osad ei tööta,” märkis ta.
23-aastane Lottie Feist, kes elab Lissabonis, rääkis paanikast Portugali pealinnas, kuna fooride töö katkes.
Nova ülikooli tõlketudeng ütles: „Elektrit pole, miski ei tööta. Me ei tea, mis toimub või miks meil on elektrikatkestus.”
„Teedel on täielik häving, sest ükski foor ei tööta. Kogu võimsus on katkenud ja ettevõtted on hädas. See on hirmutav, inimesed jäävad liftidesse kinni ja kõik on täielikult välja lülitatud.”
NET ZERO IN SPAIN
🔺Spain hits 100% renewables
1 week later….
🔺State of emergency in Spain & Portugal after major Blackout with millions losing power pic.twitter.com/66N0qhFvYB
— Lozzy B 🇦🇺𝕏 (@LaurynBahen) April 29, 2025