Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Konnametsa alajaam.

Eilses ETV saates „Suud puhtaks” küsis saatejuht Urmas Vaino nii Võru linnapealt Anti Allaselt kui Põlva abivallavanemalt Martti Rõigaselt, kas neil on olemas kriisiplaan ja mõlemad vastasid, et ei ole.

Põlva pääses seekord ehmatusega, aga Võrus läks käiku kõige hullem stsenaarium, kus linna elanikud, 12 000 inimest jäid korraga ilma vee, elektri ja kütteta. Poed ja tanklad lakkasid töötamast. Lisaks valitses täielik infosulg, kuna sideliinid olid maas. Nagu saatest välja tuli, siis ei jõudnud info isegi ERR-i uudistesse.

Plaani puudumine oli ka põhjus, miks Võrus valitses kriisi ajal täielik kaos.

Kõige esimese info elektrikatkestuse kohta edastas Lõunaeestlane kohe pärast juhtunut kella 16.30 ajal. Pärast seda andis Lõunaeestlane kella 18 ajal teada, et rivist läks välja Konnametsa alajaam ning katkestus on suurem. Lõunaeestlasel oli uudise ülespanemisega tükk tegu, kuna elekter oli selleks ajaks ära olnud juba 1,5 tundi, internet oli maas ja sideliinid jupsisid. Lõunaeestlasel oli Konnametsa alajaama juures kaasas elektrik, kelle öeldut ei saanud üles panna, kuna side ei toiminud.

Samal ajal istus linnapea Anti Allas, nagu ta ise saates väitis, elektriga ruumis, kus olid olemas sideühendused, aga teade tuli linnapealt juhtunu kohta alles kell 18.30 ehk 2 tundi hiljem, mil inimestel oli vesi juba kraanidest kadunud. Linnapea sõnum oli: Varuge vett, kuna katkestus võib olla pikem. Pärast seda pidid inimesed järvedest vett tooma.

Lõunaeestlane kasutas elektrikatkestuse ajal Võrus Tele2 mobiilset internetti. Kella 20 ajal, mil Tele 2 oli suutnud taastada mingil määral mobiilse interneti ühenduse, andis Lõunaeestlane teada, et katkestuse pikkus võib olla 5-6 tundi ja nii ka läks. See, kõige täpsem prognoos oli saadud vahetult Konnametsa alajaama juures käinud elektrikult. Sel ajal istus linnapea Võru politseimajas ja koostas teadaolevalt kabuhirmus kriisiplaani, mida eelnevalt tehtud polnud. Ehk ausalt öeldes: valitses paanika. Linnapea oli hirmul, et katkestus läheb pikemaks ja tal polnud infot toimuva kohta, kuna ei saanud elektrimeestega ühendust. Põhjuseks oli asjaolu, et riigiasutuste mobiilside on Telia käes, aga Telia võrk kustus täielikult ära. Telia on samas Eestis mobiilside turuliider ligi 50-protsendilise turuosaga. Nagu selgus, oli kõige parem võrk Elisal, mis töötas kogu aeg. Tele2 võrgus oli paus 1,5 tundi kella 18-20 vahel. Asja iroonia on see, et linnapea väntas mitu tundi telefoni, piltlikult öeldes, kuigi oli ise Konnametsa alajaamast jalutuskäigu kaugusel.

Kriis näitas, et suured struktuurid ja võrgud lähevad sellistel puhkudel kotti ning töötavad väiksemad võrgud ja süsteemid. Keskused ootasid altpoolt infot, mida ei tulnud ja neil ei tulnud pähe ise uurima ja infot hankima minna, mis oli, nagu öeldud, kiviviske kaugusel. See näitab väiksemate üksuste ja võrgustiku tähtsust kriisi puhul.

Siin on plaan, kust on näha, kui lähedal olid teineteistest alajaam (kurja juur) ja kriisi staap, kel omavahel ühendus puudus:

Kaart: Google maps, Lõunaeestlane

Viimased uudised