Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Sügisene külmetushaiguste hooaeg alles algab, kuid juba on paljud segaduses, kas minna kriipiva kurgu või kergelt nohuse ninaga koroonatesti tegema või mitte, seda enam, et sageli lähevad need vaevused paari päevaga üle.

„Kui inimene on raskesti haige, siis ta peab kindlasti jääma koju, aga koroonaparadoks on, et see võib väljenduda ka väga kergel viisil. See võib olla praktiliselt eristamatu sellisest haigusest, mida lastearstist elav klassik dr Tarraste nimetas tavaliseks nõukogude nohuks,” rääkis perearstide seltsi juht Le Vallikivi „Aktuaalsele kaamerale”. Tallinnas töötava tohtri sõnul tuleb igal juhul, kui tekib kahtlus, võtta ühendust perearstikeskusega.

Praegusel viiruste hooajal on paljud kerge külmetusega paar päeva kodus ning arstiga ühendust ei võta, ammugi ei küsita endale saatekirja koroonatestile. Vallikivi sellist käitumist õigeks ei pea ja soovitab haiguse alguses kohe test ära teha, et lähikontaktsete ring jääks võimalikult väikeseks. Soovitus juba tagasihoidlike sümptomitega testile minna käib täiskasvanute kohta. Praegu peavad perearstid aru, mida teha kuni kümneaastaste lastega, kel sügis-talvisel ajal on pidevalt nohu. Selgus saabub järgmisel nädalal.

Erinevalt Lätist on Eestis testimisele minekuks vaja saatekirja. Vallikivi peab seda nõuet vajalikuks, sest sel juhul on perearstil ülevaade koroonapositiivsetest patsientidest, kelle haiguse kulgu tuleb hoolikalt jälgida, eriti haiguse seitsmendal-kaheksandal päeval. Kui perearst ei taha kergetele sümptomitele viidates saatekirja anda, siis soovitab Vallikivi seda siiski nõuda.

Perearsti nõuandetelefon sai juulis saatekirjade väljastamise õiguse, et nädalvahetusel saaksid abi ootamatult haigestunud. Perearstid on ühtlasi kokku leppinud, et koroonakahtlusega patsient võib saatekirja saamiseks pöörduda lähima perearsti poole ning ta ei pea hakkama haigena sõitma teise Eesti otsa oma arsti jutule. Paljud perearstid on hakanud ise koroonaproove võtma.

Viimased uudised