Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: DFDS

Miks mõned koerad kogevad merehaigust, milliseid koeri see sagedamini puudutab, kuidas sümptomeid ära tunda ning mida ette võtta, et koera merereis oleks võimalikult meeldiv?

Lemmikloomadega reisitakse üha enam ning suvi on ühisteks reisideks vaieldamatult kõige populaarsem aeg.

Transpordivahenditest peavad loomaomanikud kõige vähem traumeerivamateks autot ja laeva ning lennukile ja bussile eelistavad neid üle 80% lemmikuga reisivatest inimestest, selgus laevandusettevõtte DFDS korraldatud uuringust. Kuid paljud ei tea, et nagu inimesedki, võivad ka lemmikloomad jääda merehaigeks. Vastuvõtlikumad on nooremad koerad, kellel puudub varasem reisikogemus. Merehaigust esineb sagedamini ka ärevamatel ja tundlikumatel koertel.

„Kuigi nimi viitab vastupidisele, ei ole n-ö merehaigus seotud üksnes veekogul seilamisega, vaid sarnase kehva enesetunde võib tekitada ka autoga või lennukiga reisimine. Laevas on aga tunduvalt rohkem võimalusi olukorraga tegelemiseks – alates värskes õhus viibimisest kuni mugavas, aknaga kajutis aja veetmiseni,” selgitas laevafirma DFDS Paldiski–Kappelskär liinil seilav kogenud purser Ave Piikmann.

Purseri sõnul ei tasu merehaigust otseselt karta, kuid nagu inimestelgi, aitab harjutamine, õigel ajal tegutsemine ning vajadusel ka veterinaari abi muuta merereisi palju meeldivamaks.

Järgnevalt jagabki Piikmann soovitusi lemmiklooma merehaiguse ennetamiseks, äratundmiseks ja leevendamiseks.

Tunnused
Tüüpilisteks merehaiguse tunnusteks on liigne ilaeritus, haigutamine, rahutus, oksendamine, isutus, niutsumine, loidus ning hullemal juhul ka koordinatsioonihäired. Sümptomid võivad esineda eraldi või mitmekesi koos.

Ennetamine

Alusta lühemate laevareisidega ja lase koeral rahulikult uue olukorraga harjuda. Kui võimalik, siis viibi lemmikuga laeva keskel, kus liikumine on stabiilsem ja seilamine rahulikumana tajutav. Laevareisi ja söömise vahele võiks loomal jääda 2–4 tundi, kuid vesi peab olema alati kättesaadav.

Rahustavad ravimid
Mõned koeraomanikud kasutavad rahustavaid toidulisandeid, nagu ingver ja B6-vitamiin, või spetsiaalseid kaelarihmasid ja spreisid. Kui oled esmakordselt lemmikuga reisimas või loom on juba eelnevalt transportimisel end kehvasti tundnud, tasub konsulteerida loomaarstiga. Tõsisemate sümptomite korral võib loomaarst määrata retseptiravimeid. Kindlasti ei tohi anda koerale ravimeid ilma loomaarstiga konsulteerimata! 

Merehaiguse leevendamine
Merehaigusele kalduvat või esmakordselt reisivat koera ei tohiks kindlasti jätta reisi ajaks üksi autosse, puuri, kennelisse ega ka liialt kauaks kajutisse. Kui laeval ei ole lemmikuga reisijatele mõeldud kajuteid ning loom tuleb üksi jätta, puudub omanikul ülevaade lemmiku enesetundest. Nendel samadel põhjustel on Paldiski-Kappelskär liinil seilaval DFDS laeval praeguseks tervelt 20 lemmikloomasõbralikku kajutit. Kehva enesetunde tõttu võib koer ka veejoomisest keelduda. Sellisel juhul paku talle näiteks puljongiga maitsestatud vett ja vajadusel lisa elektrolüüte. Kindlasti vii oma lemmik tekile jalutama ja värsket õhku hingama – see aitab hästi ka ennetava meetmena.

Viimased uudised