Galeriide tuur Võrus VOL 3 reedel, 7.augustil algusega kell 17.00!
Avaldatud: 6 august, 2020Võru galeriide tuur on spetsiaalse programmi ja pikendatud avamisaegadega galeriiõhtu. Programmi on kaasatud Vana-Võromaa kultuurikoja galerii, Stedingu maja kohvik, Liiva- ATE ja Võru Linnagalerii.
Alates kella 17st kuni 19ni õhtul toimuvad galeriide külastused ja näituse tutvustused. Enamikes galeriides on kogu õhtu jooksul kohal nii kunstnikud kui ka galeristid, et tutvustada kõigile huvilistele näitusel olevaid teoseid.
17:00 Liiva-ATE ( Liiva 11a, Võru)
2018. aasta sügisel vallutas kamp kunstnikke, õmblejaid, keraamikuid, muusikuid ja teisti loomeinimesi aastaid tühjalt seisnud Liiva 11a asuva maja teise korruse. Kunstikorrus sai endale nimeks Liiva-ATE, mis on eelkõige ateljeede ning stuudiote näol nende tööpaik, mis pole igapäevaselt avalikkusele avatud. Vaatamata sellele teevad nad aina tihedamini oma uksi lahti ka kõigile huvilistele ning korraldavad erinevaid sündmuseid.
Liiva-ATE loomeinimesed jätavad taaskord õhku salapära – kes ja mida eksponeerib, selgub kohapeal.
17:30 Võru Linnagalerii (Liiva 13, Võru)
Liia Leppiku maalinäitus „Mõistulood”
Mõistulood – muinasjutud, legendid, muistendid, tarkuseterad,
nägemused, unenäod, mõtted, mõtisklused… kirjeldused juhtumitest, mis
kestavad, aitavad elada ja on vaimse arengu kaasteelised.
Liia Leppik: „Luban, et igaüks, kes minu näitusele satub, leiab OMA mõistuloo minu
töödest, sest lugude jutustamise oskus on meis kõigis olemas.
Inspratsiooni saan loodusest… madal, kõrge, piiritu kõrge, tasane, sügav,
põhjatu sügav, sahin, mühin, kohin, ragin, vulin, vaikus, linnulaul,
päikesepaiste, lõputu soojus…
Soojus väljendub ka minu värvidevalikus. Maalides kasutan akrüüli,
meediume, kilet ja metanooli. Olen eksperimenteerinud nende
tehnikatega umbes viis aastat – nad on minu jaoks põnevad, nad on
ettearvamatud, samas graafilised ja maalilised.
Kunstihariduse olen saanud Tartu Kunstikoolist ja Tallinna Ülikoolist.
Viimased 18 aasat juhin toredat huvikooli, Võru Kunstikooli ja osaledes
juba pikemat aega Eesti Kunstikoolide Liidu juhatuse töös, püüan kaasa
aidata kunstialase huvihariduse arengule laiemalt.
Esinen näitustel alates 1998. aastast.”
Triin Kristersoni maalinäitus „Tänane iialgi täpselt ei kordu”
Triin Kristerson on lõpetanud Tartu Kõrgema Kunstikooli maaliosakonna ja Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia. Võrru on Triin toonud oma viimase aja loomingu. Võru Kunstikooli kunstiõpetaja ning on Liaa Lepikuga head koolleegid. See on Triinu esimene isikunäitus.
Triin Kristerson:
„Ma olen naine
mind kõnetab kunst, mis ebamaine.
Valu ja ilu, kaunid hetked,
pintslitõmbed on nii nõtked.
Mind inspireerivad nii noored, kui vanad,
kassid ja ringi sibavad kanad.
Looduse värvid, taevas ja meri,
lagunend majad, kus uksepeal veri…”
18:10 Vana-Võromaa kultuurikoda (Katariina allee 11, Võru)
Vana-Võromaa Kultuurikoja suvenäitus „lahtiÜhtimine“ osutab erinevate põlvkondade kunstnike dialoogi abil iseenesest mõistetavale tõsiasjale, mida argielus kiputakse unustama: kui palju tuge pakub suhtlemine oma lähedastega – ema ja isa, vanaema ja vanaisaga, poja ja tütrega. Näituse mõte tuli eriolukorra füüsilise distantsi hoidmise karmist reeglist, kus nii loomulik laste, vanemate ja vanavanemate suhtlemine oli takistatud. See olukord pani tavapärasest rohkem mõtlema, kui vajalik ja rikastav on põlvkondade ühtehoidmine ning, kui palju vaesemad oleme ilma ema ja isa või tütre ja poja toeta.
Näitusele on oma töödega tulnud emad ja tütred Eve Kase ja Anna Kaarma, Mall Nukke ja Regina-Mareta Soonsein, Kai Koppel ja Mara Ljutjuk, Malle Leis ja Sandra Jõgeva. Oma teosed on esitanud isad ja pojad Jaan Luik ja Johannes Luik, Vilen Künnapu ja August Künnapu, Lemming Nagel ja Karl-Kristjan Nagel, Aleksander Suuman ja Imat Suuman, Andrus Kasemaa ja Markus Kasemaa. Kunstnikepaarid on ka ema ja poeg Ulvi Haagensen ja Aksel Haagensen ning vanaisa ja lapselaps Peeter Mudist ja Johanna Mudist.
Kuraatorid Jana Huul ja Reet Varblane
18:40 kultuurikohvik Steding (Fr. R. Kreutzwaldi 15, Võru)
Seifo maalinäituse „Mustrid”
Seifo maalid peegeldavad tema enda enesearengut, kogemusi, nägemusi ja ise enese mõistmist. Kunstnik soovib piltlikult edastada sõnumit, et tuletada inimestele meelde, kes nad on, milleks nad on võimelised ja anda neile motivatsiooni elada unistuste elu. Meie ise kujundame oma reaalsust! //
Seppo Kahar kunstniku nimega Seifo sündis ja kasvas üles Võrus. Juba lasteaias meeldis talle joonistada multifilmi kangelasi ja spordiautosid. Põhikooli ajal tekkis huvi breiktantsu vastu, mis viis ta edasi graffiti joonistamiseni. 2005-2010 jätkas Seppo õpinguid Tartu Kunstikoolis kunstilise kujundamise erialal. Sealt sai alguse maalimine. Peale kooli lõpetamist otsusas kunstnik minna kängurumaale. Sellest kujunes välja 8 aasta pikkune edasi-tagasi seiklus. Külastades vahel Eestit, veetis Seppo oma aega Austraalias, Uus-Meremaal, Filipiindel, tais, Balil, Fijil, kanadas, USAs ja Mehhikos. 2017-2018 Kanadas, Vancouveris tööl käies, millega sai ilusti hakkama alateadvus, andis Seifole liiga palju aega mõtlemiseks. Mees leidis, et kui ta uuesti kodumaale jõuab siis teeb ta ainult seda, mis meeldib ja annab energiat. Alates 2019 veebuarist on kunstnik tagasi pisikeses rahulikus Võrus ja loob seinamaalinguid, lõuendimaalinguid, tatoveeringuid ja graafilist disaini.
Galeriide tuuri saab toetada vastavalt oma võimalusele.