Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Allikas: Financial Times

Briti majandusleht Financial Times (FT) kirjutab tänases juhtkirjas, et kapitalism vajab ellujäämiseks suurt muutust – resetti.

Täna tasuta veebis loetav FT kirjutab, et praegusel kujul kapitalism enam ei tööta.

FT peatoimetaja Lionel Barber kirjutab juhtkirjas, et kapitalismil on olnud omadus end uuendada. Ehk nii nagu ajaloolane ja poliitik Thomas Babington Macaulay on öelnud – selleks, et ellu jääda, tuleb uueneda. Tänane maailma on selles punktis, kus tuleb midagi muuta.

Peatoimetaja Barberi väitel on kapitalism finantskriisile järgnenud kümne aastaga jooksnud ummikusse peamiselt seetõttu, et eesmärk on olnud omanike kasumit maksmimeerida. See põhimõte on äris hea, aga sellest ei piisa. Vaba turumajanduse säilitamine pikemas perspektiivis nõuab ka muid eesmärke. Ettevõtted peavad mõistma, et nende huvides on see, kui nii klientide kui töötajate vajadused oleks rahuldatud. Kui muutuse vajadust ei mõisteta, võib sellest arusaamine hiljem olla palju valusam.

Ajakirjanik Martin Wolff kirjutab pikemas artiklis, et omal moel keerdu kiskunud kapitalism juba kahjustab liberaalset demokraatiat. Praeguse süsteemi puudused on vähene konkurents, väike produktiivsuse kasv ja maksude maksmisest kõrvalehiilimine.

Financial Timesi uus seisukoht kajastab laiemalt muutust ärimaailmas. USA 181 juhtivat ettevõtet ühendav US Business Roundtable (BTR) loobus augustis senisest põhimõttest, mille kohaselt „on ettevõtted loodud selleks, et osanike huvisid teenida”. Seisukohta muudeti nii et eesmärk pole ainult osanike kasu, vaid ettevõtted peavad olema ka klientide, töötajate ja kogukonna eest väljas.

USA ettevõtjad sidusid end lubadustega investeerida töötajate palkadesse ja koolitusse, keskkonnakaitsesse, eetilisse äritegevusse ja kohalikku kogukonda. Paljude ettevõtete jaoks on tegemist suure väljakutsega.

Viimased uudised