Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Jürgen Randma/Valitsuse kommunikatsioonibüroo

Peaminister Jüri Ratas ja siseminister Katri Raik külastasid täna kolmikpiiripunkti, kust algab väljaehitatav Eesti maismaapiir, ning said PPA peadirektorilt Elmar Vaherilt ülevaate olukorrast piiril ja piiriehituse hetkeseisust.

Maismaapiiri väljaehitamine algab Eesti-Läti-Vene piiri kolmikpunktist, 2-3 erineval lõigul. Ajutine kontrolljoon on praeguseks tähistatud ning piiririba puhastatud ja ehitustöödeks valmis. Politsei- ja piirivalveamet valmistab ette hanget piiritaristu ehitamiseks alates kolmikpunktist kuni Luhamaa piiripunktini. Saadud kogemusega saavad ametnikud, eksperdid ja ehitajad arvestada järgmiste lõikude hangete korraldamisel ja ehitusel.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on Eesti idapiir ka Euroopa Liidu ja NATO välispiir ning selle väljaehitamisel on esmatähtis kvaliteet ja rahaliste vahendite parim võimalik kasutus. „Piiriehituse hangete ettevalmistamisse on kaasatud riigi parimad eksperdid, kes teevad omavahel tihedat koostööd. Meie ametkondades on piisavalt kogemusi suurte ehitusprojektide teostamisel ja mul on hea meel, et neid kogemusi ka rakendatakse. Näiteks võib tuua PPA koostööd maanteeametiga,“ rääkis peaminister Jüri Ratas.

„Tugev välispiir on meile kindlasti julgeoleku küsimus, mis praktiliselt tähendab ka tõsist tööd ebaseadusliku piiriületuste ja salakaubaveo tõkestamisel. Kurjategijad kasutavad oma tegevuses üha kaasaegsemaid lahendusi ja seepärast peavad riigi vahendid ning taristu püsima kuritegelikust maailmast sammu võrra ees,“ rõhutas Ratas.

Piiri väljaehitamise maksumus tänaste hindade juures on jätkuvalt umbes 190 miljonit eurot, lõplik hind selgub hangete tulemusel.  Siseminister Katri Raik kinnitas, et esimese piirirajamise hankega tullakse välja juba jaanuari lõpus. „Piiriehitus on kallis, kuid turvalisuse seisukohast äärmiselt oluline,“ sõnas Katri Raik.

„Praegused enne riigihanget tehtavad hinnangud kinnitavad, et maksumus jääb senisesse suurusjärku. Sellise ettevõtmise puhul on väga tähtis piiriala asjatundjate arvamus. Praeguses etapis on oluline projekteerijate ja ehitajate panus. PPA jaoks on tegemist kõige mahukama ja prioriteetsema arendusprojektiga. Projektijuhtimine peab olema tasemel ning kaasama ka ministeeriumi. Esimene piirirajamise hange kuulutatakse välja hiljemalt jaanuarikuu viimasel päeval.“

Mullu kasvas tänu kolme uue radaripositsiooni rajamisele ka Politsei- ja piirivalveameti tehnilise seire võimekus Narva jõel. „Keegi ei kahtle, et Eesti vajab turvalist välispiiri. Küll on küsimus, et mis on sellise turvalisuse optimaalne hind. Erinevate lahenduste testimiseks mõeldud katselõigud näitasid kätte, et raskele maastikule piiri ehitamine saab olema väljakutse ning samas ka kulukas projekt. Ehitus saab toimuma üle 300-kilomeetrisel piirilõigul, kuhu on tarvis taristu kõrval ka elektrivarustatust, lisaks tehnilisi seadmeid,“ kirjeldas olukorda PPA peadirektor Elmar Vaher.

„Piiriehitus ei ole näilise turvalisuse loomise projekt, et paneme aia püsti ja vaimustume väheste vahenditega saavutatust. Piiriehitus on Eesti seni üks suurimaid turvalisus-, julgeoleku- ja ehitusprojekte ning seda selle nimel, et inimestel oleks Eestis turvaline elada,“ märkis Vaher.

Samas võib piiri väljaehitamise lõplik maksumus ka plaanitust odavamaks osutuda, näiteks nafta maailmahinna languse või ehitusturu jahenemise tõttu.

Visiidi raames anti ministritele ülevaade piiriolukorrast ning tutvustati kolmikpunkti. Ühtlasi külastati Luhamaa teenistuskohta ning tutvuti töötingimuste, töövahendite ja personaliga.

Viimased uudised