Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

EL lõpetab oma sõltuvuse Venemaa energiast, peatades Venemaa gaasi ja nafta impordi ning lõpetades järk-järgult Venemaa tuumaenergia kasutamise. Samal ajal tagatakse stabiilsed energiatarned ja -hinnad kogu ELis. Euroopa Komisjoni täna esitatud tegevuskava aitab lõpetada ELi sõltuvuse Venemaa energiast.

Komisjoni president Ursula von der Leyen: „Ukraina sõda on jõhkralt ilmsiks toonud väljapressimise, majandusliku survestamise ja hinnašokkide ohu. „REPowerEU” tegevuskavaga oleme mitmekesistanud oma energiavarustust ja oluliselt vähendanud Euroopa varasemat sõltuvust Venemaa fossiilkütustest. Nüüd on Euroopal aeg täielikult katkestada oma energiasidemed ebausaldusväärse tarnijaga. Meie kontinendile jõudva energia eest makstud raha ei tohiks kasutada Ukraina-vastaseks agressioonisõjaks. Me võlgneme seda oma kodanikele, ettevõtetele ja vapratele Ukraina sõpradele.”

Alates Venemaa sissetungist Ukrainasse on tehtud märkimisväärseid edusamme Venemaast energiasõltuvuse lõpetamiseks, ent 2024. aastal taastus ELi gaasiimport Venemaalt. Seetõttu on vaja koordineeritumaid meetmeid, kuna ELi liigne sõltuvus Venemaa energiaimpordist kujutab endast julgeolekuohtu. Tegevuskavaga nähakse ette Venemaa nafta-, gaasi- ja tuumaenergia järkjärguline eemaldamine ELi turgudelt, kujundades energiasüsteemid ümber koordineeritud ja turvalisel viisil. Meetmete eesmärk on säilitada ELi energiavarustuse kindlus, piirates samal ajal mõju hindadele ja turgudele.

Alates 2025. aastast peaksid ülemaailmsed veeldatud maagaasitarned kiiresti kasvama, samal ajal kui gaasinõudlus väheneb. Energiasüsteemi ümberkujundamise raamistiku ja taskukohase energia tegevuskava täieliku rakendamisega peaks EL asendama 2030. aastaks kuni 100 miljardit kuupmeetrit maagaasi, mis tähendab nõudluse vähenemist 2027. aastaks 40–50 miljardi kuupmeetri võrra. Samal ajal peaks veeldatud maagaasi tootmisvõimsus suurenema 2028. aastaks ligikaudu 200 miljardi kuupmeetri võrra, mis on viis korda rohkem kui praegune Venemaa gaasi import ELi.

Tänase tegevuskava alusel esitab komisjon järgmisel kuul seadusandlikud ettepanekud.

Venemaa energiatarned lõpetatakse järk-järgult ja koordineeritult

Komisjon teeb liikmesriikidega koostööd, et Venemaa energiaimpordi järkjärguline lõpetamine toimuks koordineeritult kogu ELis. Liikmesriigid peavad koostama selle aasta lõpuks riiklikud kavad selle kohta, kuidas nad aitavad kaasa Venemaa gaasi, tuumaenergia ja nafta impordi lõpetamisele.

Samal ajal jätkub töö energiasüsteemi ümberkujundamise kiirendamiseks ja energiavarustuse mitmekesistamiseks, sealhulgas gaasinõudluse koondamise ja taristu parema kasutamisega, et kõrvaldada varustuskindlust ja turu stabiilsust ohustavaid riske.

Tulevased ettepanekud parandavad muu hulgas Venemaa gaasi läbipaistvust, seiret ja jälgitavust ELi turgudel. Uusi lepinguid Venemaa gaasitarnijatega ei sõlmita (torujuhe ja veeldatud maagaas) ning kehtivad hetkelepingud lõpetatakse 2025. aasta lõpuks. See peaks käesoleva aasta lõpuks vähendama Venemaa gaasitarneid veel kolmandiku võrra. Lisaks teeb komisjon ettepaneku peatada 2027. aasta lõpuks kogu ülejäänud Venemaa gaasi import.

Tegevuskava raames esitab komisjon ka uued meetmed, mille abil tegeleda Venemaa naftat vedava varilaevastikuga. Tuumaenergia valdkonnas sisaldavad järgmisel kuul esitatavad ettepanekud meetmeid Venemaalt pärit rikastatud uraani impordi suhtes ning piiranguid uutele tarnelepingutele, mille Euroopa Tarneagentuur (ESA) on sõlminud Venemaalt pärit uraani, rikastatud uraani ja muude tuumamaterjalide kohta.

Taust

Seni ELi võetud meetmed on vähendanud Venemaalt imporditud gaasi mahtu 150 miljardilt kuupmeetrilt 2021. aastal 52 miljardi kuupmeetrini 2024. aastal. Venemaa gaasiimpordi osakaal on vähenenud 45%-lt 19%-le. Sanktsioonidega on keelatud kogu Venemaa söe import. Naftaimport on vähenenud 27%-lt 2022. aasta alguses 3%-le praegu. Tuumaenergia valdkonnas on liikmesriigid, kes kasutavad endiselt Venemaa projekteeritud VVER-reaktoreid, edukalt asendamas Venemaa tuumkütust teiste tootjate kütusega.

Viimased uudised