Euroopa Komisjon tutvustas plaane merekaablite kaitsmiseks
Avaldatud: 21 veebruar, 2025Euroopa Komisjoni juhtiv asepresident Henna Virkkunen, kelle vastutusalas on tehnoloogiline suveräänsus, julgeolek ja demokraatia, tutvustas täna Helsingis Euroopa Komisjoni ja ELi välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Kaja Kallase ühisteatist merekaablite turvalisuse ja vastupidavuse suurendamise kohta.
Ühisteatisega kavandatakse mitmesuguseid meetmeid selle elutähtsa taristu vastupidavuse suurendamiseks. Põhirõhk on ennetamisel, avastamisel, reageerimisel, taastamisel ja heidutusel.
Komisjoni asepresident Henna Virkkunen: „Vastuseks kasvavatele geopoliitilistele pingetele, eeskätt Läänemerel, astub Euroopa Komisjon otsustavaid samme, et kaitsta meie elutähtsat merekaablitaristut”. Virkkuneni sõnul tuleb tagada, et Euroopa ei suudaks mitte ainult ennetada ja avastada sabotaaži, vaid ka aktiivselt ära hoida ohtu elutähtsale taristule ja sellele ohule reageerida.
ELi välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ja Euroopa Komisjoni asepresident Kaja Kallas: „Praegu ei ole ükski eluvaldkond täielikult kaitstud ähvarduste ja vaenuliku käitumise eest. Hiljutised rünnakud veealuste kaablite vastu toovad selle selgelt esile. See on elutähtis taristu, mis võimaldab interneti- ja energiaühendusi mitte ainult ELi liikmesriikide vahel, vaid ka Euroopa ja paljude muude maailma piirkondade vahel. Tänane teatis näeb ette sammud kaablite kaitsmiseks, ohtude kiiremaks avastamiseks ja ennetamiseks ning kahjustuste võimalikult kiireks parandamiseks. Kõik sabotaaži eest vastutavad isikud peavad saama karistuse, sealhulgas sanktsioonide näol. Heidutada tuleb ka võimalike uute kuritegude kavandajaid.”
Sidekaablid ühendavad omavahel mitut liikmesriiki, paljusid ELi saari Euroopa mandriosaga ja ELi ülejäänud maailmaga. Nende kaudu toimub 99% mandritevahelisest internetiliiklusest. Merealused elektrikaablid hõlbustavad liikmesriikide elektriturgude lõimimist, suurendavad nende varustuskindlust ja tarnivad avamere taastuvenergiat mandrile. Viimastel nädalatel ja kuudel merekaablitega toimunud vahejuhtumid põhjustavad tõsiseid häireid ELi olulistes toimeahelates ja teenustes, mõjutades ka ELi kodanike igapäevaelu.
Ühisteatise eesmärk on toetada kõiki liikmesriike, sealhulgas Läänemere piirkonna liikmesriike, kus kaablitega seotud vahejuhtumite arv on märkimisväärselt suurenenud. Kavas on teha järgmist.
- Ennetamine. Merekaablite turvanõudeid ja riskide hindamist karmistatakse ning esikohale seatakse uute ja arukate kaablite kasutuselevõtu rahastamise, et võimaldada suuremaid varuvõimsusi ja suurendada sellega vastupidavust.
- Avastamine. Suurendada tuleb ohuseire suutlikkust igas merepiirkonnas (Vahemeri, Läänemeri jne), et saada terviklik olukorrapilt. See võimaldab varasemat hoiatamist ja tõhusamat reageerimist.
- Reageerimine ja taastamine. ELi tasandi kriisiraamistik tuleb muuta tõhusamaks, et merekaableid mõjutavate vahejuhtumite korral saaks kiiresti reageerida. Suurendatakse parandamissuutlikkust, et tagada kahjustatud kaablite kiire taastamine.
- Hoiatav mõju. Vaenulike jõudude ja varilaevastiku suhtes tuleb rakendada sanktsioone ja diplomaatilisi meetmeid. Hübriidkampaaniatega tegelemiseks saab kasutada ELi hübriidmeetmete kogumit. See hõlmab ka nn kaablidiplomaatiat ülemaailmsete partneritega.
Järgmised sammud
Teatises välja pakutud sammudest kujundatakse koos liikmesriikide ja Euroopa Liidu Küberturvalisuse Ametiga ENISA uued konkreetsed meetmeid, mis võetakse järk-järgult kasutusele sel ja järgmisel aastal. 2025. aasta lõpuks. ELi elutähtsa taristu julgeolek on ka tulevase sisejulgeoleku strateegia oluline osa. Edasine töö tugineb muu hulgas Sauli Niinistö aruandele Euroopa tsiviil- ja kaitsealase valmisoleku kohta.
Taust
Merekaablitaristu turvalisust ja vastupidavust on käsitletud 2024. aasta soovituses merekaablitaristu turvalisuse ja vastupidavuse kohta ning valges raamatus „Kuidas rahuldada Euroopa digitaristu vajadusi”. Soovituse täitmiseks moodustas komisjon eksperdirühma, kuhu kuuluvad liikmesriikide ametiasutused ja ENISA.
EL töötab aktiivselt mitmel rindel, et edendada küberkerksust ning kaitsta oma kodanikke ja ettevõtjaid küberohtude eest üha digitaalsemas ja tihedamalt ühendatud Euroopas. Jaanuaris käivitati ka haiglate ja tervishoiuteenuste osutajate küberturvalisuse tegevuskava, et tegeleda sektori ees seisvate uute ohtudega.