Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopa Komisjoni hoone Brüsselis.

Euroopa Komisjon on algatanud avaliku arutelu USA importtoodete üle, mille suhtes võidakse kohaldada ELi vastumeetmeid, kui käimasolevad ELi-USA läbirääkimised ei vii vastastikku kasulikku tulemuseni ja USA tariifide kaotamiseni.

Arutelule esitatud loetelus on 95 miljardi euro väärtuses USAst imporditavaid tööstus- ja põllumajandustooteid. Komisjon konsulteerib ka võimalike piirangute üle, mis puudutavad ELi terasejäätmete ja keemiatoodete eksporti USAsse ning mille väärtus on 4,4 miljardit eurot. Arutelus käsitletakse nii USA üldtariife kui ka autodele ja autoosadele kehtestatud tariife.

Pärast seda kui USA kehtestas ELi suhtes põhjendamatud ja kahjulikud tollitariifid, on EL seadnud prioriteediks leida läbirääkimiste teel vastastikku kasulik ja tasakaalustatud lahendus ning teha seda USA seatud 90-päevase tariifide osalise peatamise raames. Kõnealused läbirääkimised on käimas nii poliitilisel kui ka tehnilisel tasandil. EL jätkab võimalike vastumeetmete ettevalmistamist paralleelselt läbirääkimistega, et kaitsta oma tarbijaid ja ettevõtjaid juhul, kui läbirääkimistel ei saavutata rahuldavat tulemust. Avalik arutelu on selles protsessis vajalik samm, ent ei too automaatselt kaasa vastumeetmete võtmist.

Samal ajal esitab EL ametliku konsultatsioonitaotluse ka WTO-le, et algatada vaidlus seoses USA universaalsete ehk nn vastastikuste tariifide ja autode ja autoosade tariifidega. EL on ühemõttelisel seisukohal, et need tariifid rikuvad jämedalt WTO põhireegleid. ELi eesmärk on seega rõhutada, et rahvusvaheliselt kokku lepitud eeskirjad on olulised ja et ükski WTO liige, sealhulgas USA, ei saa neid ühepoolselt eirata.

Peale selle jälgib komisjon tähelepanelikult ülemaailmse ekspordi võimalikku ümbersuunamist ELi turule USA tariifide tulemusel. Lisaks sellele jätkab komisjon läbirääkimisi teiste kaubanduspartneritega, et leida uusi ekspordivõimalusi ja mitmekesistada ELi tarneallikaid. Samuti jätkab EL tööd kaubandustõkete vähendamiseks ja ühtse turu tugevdamiseks.

Komisjoni president Ursula von der Leyen: „Tariifidel on juba praegu negatiivne mõju maailmamajandusele. EL on jätkuvalt täielikult orienteeritud tulemuste saavutamisele läbirääkimiste teel. Usume, et häid kokkuleppeid on võimalik sõlmida tarbijate ja ettevõtete hüvanguks mõlemal pool Atlandi ookeani. Samal ajal jätkame ettevalmistuste tegemist kõigi võimalike stsenaariumide jaoks ning täna algatatud avalik arutelu aitab meid selles vajalikus töös.“

Järgmised sammud

Komisjon tegutseb vastavalt ELi jõustamismäärusele, mille kohaselt USA meetmeid loetakse kaitsemeetmeteks. Esimese sammuna selles protsessis palutakse kõigil, keda võimalikud tasakaalustavad meetmed mõjutada võivad, esitada nelja nädala jooksul oma seisukohad, sealhulgas USA tollimaksude mõju kohta. Avalik konsultatsioon jääb seega avatuks kuni 10. juunini.

Kogutud teabe põhjal koostab komisjon oma ettepaneku vastumeetmete vastuvõtmise kohta ja konsulteerib liikmesriikidega nn komiteemenetluse raames. Kui see protsess on lõpule viidud, saab kehtestada vastumeetmeid juhul, kui läbirääkimised USAga ei anna rahuldavat tulemust.

Kui EL esitab ametlikult taotluse ka WTO konsultatsioonideks, on mõlemal poolel aega kuni kaks kuud, et leida vastastikku rahuldav lahendus. Kui konsultatsioonid ebaõnnestuvad, saab EL taotleda vaekogu moodustamist, et hinnata juhtumi asjaolusid.

Taust

2.aprillil teatas president Trump nn vastastikuste tariifide kehtestamisest, mis ELi kaupade puhul olid 20%. USA kehtestas kogu sõidukite ja autoosade impordile ka 25%-lise tollimaksu.

Need tehti teatavaks lisaks terase, alumiiniumi ja tuletistoodete 25%-listele imporditariifidele, millest USA teatas 10. veebruaril 2025.

President von der Leyen teatas vastuseks ELi vastumeetmete ettevalmistamisest USA vastu, kui läbirääkimised nende tariifide kaotamiseks peaksid nurjuma.

9.aprillil teatas USA ELi 20%-lise eritariifi peatamisest 90 päevaks, jättes jõusse 10%-lise tariifi. Vastuseks peatas EL 14. aprillil 90 päevaks mitu kavandatud vastumeedet, et anda ruumi läbirääkimisteks.

Alates USA uue administratsiooni ametisse astumisest kohaldatakse ELi 379 miljardi euro suuruse ekspordi (ehk 70% ELi ekspordist USAsse) suhtes uusi tariife (sealhulgas peatatud tariife). USA tariifid suurendavad juba praegu ettevõtete kulusid, pidurdavad majanduskasvu, õhutavad inflatsiooni ja suurendavad majanduslikku ebakindlust.

Lisateave

Täismahus pressiteade

Viimased uudised