Euroopa Kaitsefond toetab Eesti osalusega projekte enam kui 365 miljoni euroga
Avaldatud: 6 mai, 2025Euroopa Kaitsefondi 2024. aasta taotlusvoorus pälvis rahastuse kuusteist Eesti osalusega rahvusvahelist projekti, millele eraldatakse Euroopa Kaitsefondist kokku rohkem kui 365 miljonit eurot.
Kaitseministeeriumi kaitsetööstuse ja innovatsiooni asekantsler Siim Suklese sõnul näitavad äsja selgunud tulemused, et Eesti kaitsetööstus on Euroopa tasandil silmapaistvalt tugev. „Meie ettevõtted ja organisatsioonid suudavad pakkuda kõrgetasemelisi teadmisi ja lahendusi, mis tagavad edu Euroopa Liidu kaitsevaldkonna teadus- ja arendusalases koostöös,” sõnas Sukles.
2024. aasta taotlusvooru raames valiti rahastatavateks projektideks 62 rahvusvahelist algatust, mille kogumaht on 1,065 miljardit eurot. Eesti osaleb neist kuueteistkümnes, millele eraldatav toetus kokku on kolmandik kogu väljamakstavast toetusrahastusest. Nendes projektides on kaasatud järgmised Eesti ettevõtted ja asutused: CR14, Talgen, Cybexer, Defensephere, Cybernetica, BloodOut, Milrem, Kaitseväe Akadeemia, Ratel Robotics, Krattworks, CafaTech, Power UP Fuel Cells, Vaal Airships, Skudotech ja Kappazeta.
Sukles rõhutas, et Eesti ettevõtete ja teadusasutuste edu põhineb pikaajalisel kogemusel, uudsetel ideedel ning sihipärasel tööl uute kaitselahenduste arendamisel. Projektides osalemine tugevdab Eesti kaitsevõimet, toetab strateegiliste võimete arengut ning loob uusi võimalusi kaitsetööstuse ekspordi kasvuks.
Edukatele projektidele pani õla alla ka Eesti Kaitseministeerium. Eesti osalusega 12 projektist viit toetab kaitseministeerium kaasfinantseeringuga kokku rohkem kui 1,4 miljoni euro ulatuses.
Seekordsest taotlusvoorust sai teiste hulgas toetuse Eesti juhitav projekt Citadel Range. Selle eestvedajaks on sihtasutus CR14. Projekt võimaldab riikidel ühiselt läbi viia suuremas andmemahus ning kvaliteetsemalt küberõppusi. Lisaks on Eesti juhitud projektid SPADER (Space Debris Removal System Using Consentrated Solar Rays) ja iMUGS2 (Multipurpose Unmanned Ground Systems).
Teiste Eesti ettevõtete osalusega projektide raames luuakse uued lahendused jalaväe lahingumasinatele, arendatakse tehisintellektil põhinevat saatjate süsteemi ning ka 5G sidelahendusi. Lisaks arendatakse sõjameditsiini valdkonda ning luuakse simulaatoreid, et tõepärasemalt õppida ja harjutada. Eesti osalus projektides on mitmekülgne ning soosib innovatsiooni.
Euroopa Liit investeerib kaitsealasesse teadus- ja arendustegevusse aastatel 2021–2027 Euroopa Kaitsefondi (European Defence Fund, EDF) kaudu orienteeruvalt 8 miljardit eurot. Programm aitab vähendada Euroopa Liidus relvasüsteemide killustatust ning panustab Euroopa konkurentsivõime ja koostöö suurendamisse kaitsealases teadus- ja arendustegevuses
Ülevaade edukatest projektidest, mida toetab tahtekirjaga kaitseministeerium:
- Eesti juhitav projekt Citadel Range, mida juhib CR14 (Cyber Infrastructure for Training in Advanced Defence Exercises and Learning). Projekt võimaldab riikidel teha suuremas andmemahus ning kvaliteetsemalt ühiselt küberõppusi. Lisaks CR14-le osalevad projektis Eestist ka Talgen ja CybExer.
- Next Generation Armoured Infantry Fighting Vehicle (AURIGA) – Eesti ettevõtetest on kaasatud Defensphere, kes aitab läbi projekti arendada järgmise põlvkonna jalaväe lahingumasina raamistikku.
- AI-based multifunctional aperture and transceiver (AI-WASP) – Eesti ettevõtte Cybernetica osalusel arendatakse transiiver, mis põhineks tehisintellektil ning mida oleks võimalik kasutada erinevates kommunikatsiooni vahendites.
- Defence Multi-dimensional communication (5G-COMPAD 2) – projekti eesmärgiks on välja töötada 5G sidelahendused kaitsevägedele nii sõja- kui ka kriisiajal kasutamiseks ning selle suutlikkust testida üle Euroopa. Eesti ettevõtetest panustab projekti Cafa Tech.
- Small Enhanced European UAS (VANTAGE) – eesmärgiks on ehitada välja uue põlvkonna väikese suurusklassi mehitamata õhusüsteem, mis on mõeldud luure teostamiseks ning parema olukorrateadlikkuse tagamiseks. Projekti valmimisega on Eestist seotud Defencespere.
- Multipurpose Unmanned Ground Systems (iMUGS-2) – projekti fookuses on maismaa lahingrobotite kasutamise tehnilised lahendused. Projektis osalevad Milrem, Talgen, Cybernetica, Defensphere, Ratel Robotics ja Krattworks.
- Technology enhanced military medical training for increased readiness and survivability in battlefield (Readymed Europe) – projekti eesmärgiks on arendada kõrgtehnoloogilisi meditsiinilisi simulaatoreid, mis on suunatud militaarmeditsiini valdkonnale. Eestist kaasub projekti BloodOut OÜ.