Esimesed kaitseväe suurtükiväe raketiheitjad HIMARS said reservväelaste käes oma tuleristsed
Avaldatud: 11 juuli, 2025Täna 11. juulil lasid Saaremaal diviisi suurtükiväepataljoni raketisuurtükipatarei õppekogunemisel osalenud reservväelased esmakordselt Eesti oma raketiheitjatest HIMARS. Lahinglaskeharjutus oli kulminatsiooniks Saaremaa ja Muhu valdades 4.-12. juulini toimuval õppekogunemisel.
„HIMARS on nüüd osa meie riigikaitsest. Väljaõpe algas juba enne süsteemide Eestisse jõudmist koostöös Ameerika Ühendriikide üksustega. Täna on meil väljaõppinud raketisuurtükipatarei, mis jätkab Eesti kaitsmise järjepidevalt harjutamist. Meil on nii pika kogemusega meeskond kui ka tipptehnika – ja nüüd oleme jõudnud tasemele, kus saame iseseisvalt korraldada nii väljaõpet kui ka laskeharjutusi. Jätkame raketisuurtükiväe kasvatamist ja arendamist,” ütles diviisi suurtükiväepataljoni patareiveebel veebel Margus Oras.
Undva poolsaarel korraldatud lahinglaskeharjutus alles hiljuti kaitseväe relvastusse lisandunud M142 HIMARS raketiheitjatega toimus relvasüsteemi käitama koolitatud reservväelaste osavõtul, kes on varasemalt läbinud väljaõppe relvasüsteemi kasutamiseks. Õppekogunemise eesmärk on tõsta üksuse lahinguvalmidust, arendada koostalitusvõimet ning kinnistada sõdurite teadmisi ja oskusi relvasüsteemide kasutamisel. 9 päeva pikkuse ja homme lõppeva õppekogunemise kestel täiendavad reservväelased oma teadmisi relvasüsteemidest ja lihvivad praktilisi oskusi relvade käsitsemisel, harjutades seejuures tegutsemist relvameeskonnana.
Eesti kaitseväele hangitud HIMARS-ite kasutuselevõtt on oluline verstapost diviisi raketisuurtükipatarei arengus ning Eesti kaitsevõime tugevdamisel. Suurtükiväe raketiheitjad M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) loetakse üheks kaasaegsemaks pikamaa kaudtulesüsteemiks maailmas. Selle kasutuselevõtt Eesti kaitseväes tähendab riigikaitse vaates olulist tulejõu kasvu nii võimsuses kui ulatuses. Raketisuurtükivägi on suurtükiväe alamrelvaliik, mille relvades kasutatav moon lendab sihtmärgini rakettmootori abil.
Suurtükiväepataljon on kaudtulealaste oskuste ja teadmiste keskus kaitseväes. Pataljon pakub erialast täiendõpet ajateenijatele ja tegevväelastele kogu kaitseväest. Suurtükiväepataljoni peamine ülesanne sõjaajal on diviisi üksuste toetamine kaudtulega.