Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Viljandi vald

Viljandi vald avab 18. augustil taasiseseisvumise 30. aastapäeva puhul taastatud Ennuksemäe metsavennapunkri, mis on Eesti suurim metsavendade ajalugu puudutav objekt.

Holstre ja Mustla vahel asuv punker paikneb Ennuksemäe talu metsades. Metsavendade peidupaiga rajasid 1944. aastal Nõukogude okupatsioonivõimude eest põgenenud vennad Jaan ja Evald Sova, kellega liitusid hiljem kümmekond metsavenda. 21. veebruaril 1945 ründasid punkrit NKVD-lased ning üle kuue tunni kestnud lahingus hukkus seitse metsavenda ja kaks ründajat, viis inimest võeti vangi. Selleks, et metsavendi maa alt välja saada, panid kommunistid punkri põlema. Eesti metsavendluse ajaloos oli Ennuksemäe punker üks suuremaid.

2010. aastal taastas Tarvastu vald punkri ligilähedases suuruses, kuid 31. oktoobril 2016 hävis see taas tules nagu 1945. aastal. Viljandi vallavalitsus otsustas punkri uuesti taastada ning eelmise aasta novembri lõpus hakati punkrit taas ehitama.

Viljandi vallavanema Alar Karu sõnul on metsameeste punkri taastamine kummardus Eesti riigi ja eesti rahva olemasolu eest võidelnutele ning selle eest elu ohverdanud inimestele. „Väga oluline on tuletada nii tulevastele kui praegustele põlvkondadele meelde, et Eesti riik ja väikse arvuline eesti rahvas oma kultuuriga ei ole iseenesest mõistetav nähtus maalimas, vaid selle eest on võideldud ja oma elusid ohverdatud. Kõike seda peab teadma ja meeles pidama. Selleks, et meie väike rahvusriik jääks edasi kestma, peab oma riiki kaitsma ja hoidma iga päev,“ ütles Karu.

Ehitus punkri juures lõppes augusti kekspaigas ning vald avab punkri kõigile huvilistele vahetult enne 30. taasiseseisvumispäeva, 18. augustil. Taastatud punkris on kaks sisse- ja väljapääsu, kuus nari, köetav pliit ning tunnel, mis ühendab punkrit mäe jalamil asuva sissepääsuga. Vastvalminud punker on 2016. aastal põlengus hävinud punkrist oluliselt turvalisem, sest puidu hävimise kaitseks on ehitatud betoonist seinad, lagi ja põrand.

Punkri rajanud Silindia ehitusfirma juhataja Toomas Perve sõnul on Ennuksemäe metsavendade punker ettevõtte ehitusajaloo kõige erilisem objekt, kuna see asub keset raskesti ligipääsetavaid põlismetsi ja ehitus sõltus suuresti ilmastikust. „Vihmaperioodidel ei saanud objektile transportida ehitusmaterjali, talv oli külm, siis pinnase külmumise tõttu ei saanud sel perioodil teostada kaevetöid. Ehitajaid päästis kuiv suveperiood, kus saadi kaotatud aega tagasi võita,“ ütles Perve. „See aga oli töömeestele kuumuse tõttu väga raske ja keeruline, tööpäevi tuli alustada varahommikul kella viiest. Vaprad mehed ei vandunud alla ja töötasid visalt vaatamata praadivale päikesele ning sääskede ja parmude rünnakule.“

Ennuksemäe punkri taastamine maksis 181 221 eurot koos käibemaksuga. Sellest summast 27 000 eurot Salva Kindlustuse kindlustushüvitis, riigieelarveline toetus 9000 eurot, LEADER projektitoetus 30 000 eurot ja riigi investeeringutoetus 113 152 eurot.

Ennuksemäe metsavennapunkri avamine toimub 18. augustil kell 18 

Avamisel on kavas:

  • Lavastus „Kas mäletad?“;
  • Ehitajate ja teiste osapoolte tänamine;
  • Untsakate kontsert.

Sündmus on tasuta. Kohalviibijad saavad tutvuda nii punkri ruumide kui tunneliga ning süüa Kaitseliidu Sakala maleva pakutavat sooja suppi. Pärast avamist jääb taastatud metsavendade punker igal ajal avatuks kõigile huvilistele.

Seoses valitsuse kehtestatud uute piirarvudega peavad sündmusel osalejad ette näitama, kas:

  • vaktsineerimistõendi;
  • COVID-19 läbipõdemise tõendi;
  • negatiivse testitulemuse.

Viimased uudised