Endine Võru usumees Andres Visnapuu imelise pääsemise kohta: Vene sõjaväeluure võis talle infot anda
Avaldatud: 27 september, 2019Endise Võru usumehe Jüri Pallo info kohaselt võis Vene sõjaväeluure hoiatada Andres Visnapuud 27. septembril 1994. aastal laevale mitte minema, kuna tema sugulane on kõrge GRU ohvitser.
Estonia huku puhul on kahtlustatud, et sellega veeti Rootsi relvastust, mille Vene sõjaväelased olid enne Eestist lahkumist 1994. aastal maha parseldanud. Vene võimud ei tahtnud, et see relvastus satuks võõrastesse kätesse ja organiseerisid Estonia uputamise. See seletab laeval kostnud suurt pauku, mis meenutas kokkupõrget jäämäega, samuti laeva kiiret uppumist. Väidetavalt oli laeva keresse löödud suur auk, seda ei saanud teha lained. Laev oli meres mingi salapärase esemega kokku põrganud.
Juba algul tekitas segadust asjaolu, et Andres Visnapuule olid ostetud piletid, tema nimi oli reisijate nimekirjas, kuid laevale ta millegipärast ei läinud. Kahtlusi lisab asjaolu, et toonane Võru abilinnapea Andres Visnapuu oli see, kes piletid organiseeris. Andres Visnapuult on selle asja kohta korduvalt küsitud, kuid tema selgitused on olnud segased. Visnapuu võis hiljem mida iganes rääkida, sest kõik asjaga seotud tunnistajad hukkusid. Visnapuust sai pärast õnnetust Võru linnapea. Aastaid hiljem tuli välja tema sugulusside GRU ohvitseri R.S-iga, märgib Jüri Pallo.
Järgneb Jüri Pallo selgitus asja kohta:
ESTONIA hukk 1994 ja Andres Visnapuu
28. septembril 1994.a. uppus reisiparvlaev Estonia. Andres Visnapuu nimi oli reisijate nimekirjas Võru linnavalitsuse delegatsiooni koosseisus.
Visnapuu ise ütleb, et talle tuli ootamatult kutse sõita Saksamaale. Samas pole Eesti ajakirjanikud ega julgeolekuasutused kontrollinud Visnapuu esitatud faktide ja juttude paikapidavust.
Andres Visnapuu taust
Võru linnaametnik Andres Visnapuu, sünd. 1962.a.
1. 1983-84 aastal TPI-is õppides N.Liidus keelatud väliseestlaste muusika helikassettide paljundamine, levitamine, KGB-le vahelejäämine ja seejärel imeline maandumine Võru Mööblivabrikus juhtival kohal. Taoline tegevus viis enamasti kõrgkoolist väljaheitmiseni või kriminaalkaristuseni, paljud toonased Tartu Riikliku Ülikooli tudengid said karistatud Kuperjanovi haual küünalde põletamise eest.
Andres Visnapuu kohta hakati rääkima, et ta hakkas toona KGB-ga hoopis koostööd tegema. Tänu sellele tegi ta kiirest karjääri komsomoli liinis. Visnapuu jätkas komsomolikarjääri ELKNÜ Võru rajoonikomitee teise sekretärina kuni 1991. augustini. Ta oli ka viimane inimene Eestis, kes andis sisse avalduse Kommunistliku Partei liikmeks astumiseks, kuid NSVL lagunes. Andres Visnapuu oli viimane mohikaanlane, viimane kommunist, partei liikmekandidaat, kes hoidis Võru parteimaja viimseni enda valduses ja kuuldavasti keeldus sealt lahkumast seni, kuni Eesti Vabariigi ametivõimud teda sundisid.
Kas 1994. aastal, kui Visnapuust sai Võru linnapea, rääkis ta oma süümevandes kõik ära ja kas ta Kapole andis teada oma minevikust, kui kõik KGB agendid pidid end üles andma?
2. Sugulussidemed GRU ohvitseriga. Andres Visnapuu emapoolne tädi Leili Lumi abiellus vene õhuväe ohvitseriga (tatari päritolu, Radik Scharipov, tänaseks surnud). Radiku ja Leili lapsed on Laila ja Ruslan.
Ruslan töötas ja töötab Vene riigi kõrgemas ametkonnas. Töötanud Tšubaisi meeskonnas. Ruslan on väljaõppelt GRU ohvitser, valdab hiina keelt ja teisi keeli. Suvel 2016 viibis Visnapuu Moskvas Radiku matustel.
3. Info pärineb kohalikelt inimestelt ja hilisem osa Peeter Lumilt ja omavahelistest vestlustest Andres Visnapuuga.
Andres Visnapuu emapoolse tädi Leili kadunud mees Radik. Teadaolevalt teenis 1960ndate lõpus ENSV-s lendurina, kohtus Urvaste tüdruku Leili Lumiga. Abiellumise järgselt asusid elama Leningradi. 1970- 1980 oli Radik NSVL kosmonautide rühmas alalises stardivalmisolekus, kuid tatari rahvuse tõttu ei lennanud kunagi kosmosesse, mida hinges elas raskelt üle. Erru läinud polkovniku aukraadis.
Radiku poeg Ruslan õppis Sõjaväeakadeemias luurajaks. Kui Ruslan täitis ankeedi, pidi ta kindlasti näitama seal ära ENSV-s, hiljem Eesti Vabariigis elavad sugulased. Veri on alati paksem kui vesi. Isiklikult olen koos Andres Visnapuuga 1978. aasta novembris käinud sellel perel Moskvas külas. Ruslan on minust mõned aastad noorem. Kui Ruslan, kes on teinud karjääri Vene luureorganites, on omadele usaldusväärne, siis siit järeldub, et ta Eesti sugulased on samuti usaldusväärsed.
2010. aasta paiku olin Ameerikast Eestis puhkusel, juhtusin Peeter Lumiga viina võtma. Peeter Lumi on Andres Visnapuu onu. Peeter on igati eestimeelne mees alati olnud. Ta ei saa läbi Andres Visnapuuga, viimase pugejaliku iseloomu ja komsomoli mineviku tõttu ning muudel põhjustel. Peeter rääkis, et tema oli käinud Moskvas õel Leilil külas ja tagasi Eestisse tulles külastasid teda Kapo ametnikud. Ma ei reageerinud sellele, sest teema ei puudutanud mind. Peeter mainis, et tunti huvi Ruslani vastu. See oli kõik.
Kui Visnapuu vihjas, et ta oli käinud Moskvas Radiku matustel, pani see mind natuke aega hiljem mõtlema. Lasin Visnapuu ametikohad silme eest läbi joosta ja leidsin imestusega, et Andres Visnapuu oli ka Otepää vallavanem ajal, kui sinna taheti paigutada õhuseire radarijaama. Ma ei tea kas see radar on kohal või mitte, kuid leian, et Andres Visnapuu ei ole sobilik isik jätkuvalt Eesti Vabariigi riigi- ja kohalikes võimuorganites pidama vastutusrikkaid ameteid, eriti veel selliseid, kus ta puutub kokku riigisaladustega.
Ka kohaliku omavalitsuse siseinfo rahvastik, struktuur, valitsemissüsteem jne. kuulub riigisaladuse üldisesse kategooriasse. Praegu istub Andres Visnapuu Võru linnavalitsuse haldusüksuse juhi tooli peal ja tal on juurdepääs isikuandmetele.
Täna, 27. septembril, Estonia viimse teekonna alguspäeval, lugesin Võru linna keskväljaku raudmonstrum – võllapuud kokku:
14 valget kõverat-võllapuud-tänavavalgustit ja 4 keskväljaku õudust-võllapuud, kokku 18.
17 hukkunut, ilmsüüta tapetut Võru linna delegatsiooni liiget pluss üks „ellujäänu” Andres Visnapuu!
Õõvastav kokkusattumus – kes iganes selle õuduse välja mõtles, number klapib.
Kahju!
Märtrid puhaku rahus!
JÜRI PALLO
Toimetuselt:
Andres Visnapuu kommenteeris põhjalikult oma tausta 11. jaanuaril 2017. aastal, mil ta valiti riigikokku suundunud Toomas Pauri asemel Võru linnavolikogu esimeheks. Kommentaarid on Võru linnavolikogu istungi protokollis.
Visnapuu ütles küsimustele vastates, et ta polnud kompartei liige, vaid liikme kandidaat.
Seotust Vene sõjaväeluurega kommenteeris Visnapuu, et see on „ühe mehe haige luulu”. Visnapuu ütles, et käis Moskvas sugulastel külas, aga sugulased ei tööta „organites”. Kunagi töötasid, aga enam ei tööta, ütles Visnapuu. Tema väitel oli Kapo asjast teadlik ja Visnapuu on Moskvas käiguga seoses ka Kapos käinud.
Visnapuule esitati küsimusi seoses Estonia hukuga, mille kohta on endine kaitseminister Enn Tupp oma raamatus kirjutanud, et üks põhjus võis olla KGB toimikute hävitamine Vene vastuluure GRU poolt.
Küsimus Visnapuule kõlas: „Kas sa omasid tollel ajal mingisugust infot selle kohta, et selline õnnetus on tulemas? Et Estonia huku etteteadmist, oli sul mingisugust infot selle kohta? Kas lükkad ümber või kinnitad?”
Visnapuu vastas: „Esiteks, mul pole kunagi sellist infot olnud ja ma usun, et see küsija on haige, kes nii küsib, et kes sulle selle küsimuse on andnud, sa pole seda ise välja mõelnud. See on täiesti absurdne.
Küsimus Visnapuule kõlas: „Teatavasti olid sa 1994. aastal abilinnapea ja sa olid delegatsiooni koosseisu arvatud ja laevapiletid olid sul olemas, aga mis põhjusel sa ei läinud laeva peale?”
Visnapuu vastas: „Piletid olid minu nimel, see on õige, aga ma ei läinud sellepärast, et me pidime edasi minema Saksamaale, aga kuna Saksamaa ei saanud vastu võtta samal ajal nagu algselt planeeritud, siis me mängisime selle asja ümber, et kõigepealt lähen Saksamaale ja siis Rootsi. Muidu oli nii, et enne läheme Rootsi ja siis lähen mina Saksamaale edasi. Sakslastel oli selline juhus, et see oli sõpruslinn Bad Segeberg, kes kutsus, sealt on osad kindlasti siin käinud, ja kuna nende volikogu esimees Klaus Knütter, kes oli suhete looja, pidi ootamatult minema Ameerikasse. Tahtsime kindlasti kohtuda ja see asi mängiti lihtsalt ümber. Oligi kõik. Piletid jäid ikka minu nimele, minu nimi jooksis ka algul läbi hukkunute nimekirjast.”
Küsimus Visnapuule kõlas: „Kas sa läksid läbi Saksamaa pärast Rootsi või ei läinud enam üldse?”
Visnapuu vastas: „Saksamaalt ma tulin otse Võrru, siis kui juhtum oli juhtunud. Kuhugi ma ei läinud enam.”