Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Euroopa Komisjon esitas täna suure meetmepaketi ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) lihtsustamiseks ja põllumajandustootjate konkurentsivõime suurendamiseks.

Meetmed hõlmavad sektori halduskoormust, järelevalvet, rakendamist, kriisidele reageerimist ja investeerimisvajadusi. Muudatused võimaldavad põllumajandustootjatel aastas säästa kuni 1,58 miljardit eurot ning riiklikel haldusasutustel 210 miljonit eurot, muutes samal ajal maksed, nõuded ja kriisivahendid paindlikumaks ja hõlpsamini hallatavaks. Algatus on osa laiemast lihtsustamispüüdlusest, mis on kooskõlas ELi konkurentsivõime kompassiga, ning toetab põllumajandussektori, eelkõige noorte ja mahepõllumajandustootjate konkurentsivõimet, kerksust ja digiüleminekut.

Ühtekuuluvuspoliitika ja reformide valdkonna juhtiv asepresident Raffaele Fitto:Täna esitatud pakett avab põllumajandustootjatele uusi võimalusi. Meie eesmärk on saavutada konkreetseid tulemusi lühikese aja jooksul. Me tahame tegutseda kohe, sihikindlalt ja tõhusalt. Kuulame põllumajandussektori vajadusi ja oleme valmis reageerima tootjate nõudmistele, et tagada neile parimad töötingimused, suurendada sektori konkurentsivõimet ning võimaldada Euroopas kaasaegset ja tõhusat põllumajandust, mis keskendub tootele, mitte bürokraatiale.”

Kõigi ELi põllumajandustootjate regulatiivse koormuse vähendamiseks pakub komisjon välja sihipärased lahendused konkreetsete seadusandlike muudatuste kaudu, mis põhinevad praktilistel kogemustel ning sidusrühmadelt ja liikmesriikidelt saadud ulatuslikul tagasisidel.

Lihtsustatud toetuskava väiketootjatele

Väiketootjate iga-aastast kindlasummalise toetuse piirmäära suurendatakse 1250 eurolt 2500 eurole. Väiketootjatele makstavate toetuste eesmärk on edendada toetuste tasakaalustatumat jaotust, tugevdada nende maapiirkondade elujõulisust, kus väikestel põllumajandusettevõtetel on oluline majanduslik roll, ning vähendada nii põllumajandustootjate kui ka ametiasutuste halduskoormust. Väiketootjad vabastatakse ka teatavate keskkonnaeeskirjade täitmisest (tingimuslikkus), kuid nad säilitavad õiguse saada toetusi, millega premeeritakse keskkonnasõbralikku põllumajandust (ökokavad).

Lihtsustatud keskkonnanõuded ja -kontroll

Lihtsustamispaketi eesmärk on võtta paremini arvesse erinevaid põllumajandustavasid ja kohalikke tingimusi, vähendades samal ajal kattuvust kehtivate riiklike eeskirjadega. Näiteks loetakse sertifitseeritud mahepõllumajandusettevõtted automaatselt vastavaks teatavatele ELi rahastamisnõuetele.

Kontrollidega seotud halduskoormuse vähendamiseks ühtlustatakse kontrolle satelliidi ja tehnoloogia kasutamise abil. Lisaks võetakse kasutusele uus põhimõte, mille kohaselt tehakse aastas ainult üks kohapealne kontroll põllumajandusettevõtte kohta.

Tugevam kriisiohjamine ja lihtsamad menetlused riikide haldusasutuste jaoks

Looduskatastroofidest või loomahaigustest mõjutatud ELi põllumajandustootjaid toetatakse edaspidi tõhusamalt tänu ÜPP strateegiakavade raames antavatele uutele kriisitoetustele ning paindlikumatele ja kättesaadavamatele riskijuhtimisvahenditele.

Liikmesriigid saavad paindlikumalt kohandada oma ÜPP strateegiakavasid, kusjuures komisjoni eelnev heakskiit on vajalik üksnes strateegiliste muudatuste tegemiseks. Sellel on positiivne mõju põllumajandustootjatele, kes saavad tehtud muudatustest kiiremini kasu.

Suurem konkurentsivõime ja digiüleminek

Väikepõllumajandustootjatel on lihtsam saada rahalist toetust uue hõlpsa rahastamisvõimaluse kaudu, mis pakub põllumajandusettevõtjatele kuni 50 000 euro suurust ühekordset toetust, mille abil parandada oma konkurentsivõimet.

Riikide ametiasutusi julgustatakse arendama koostalitlusvõimelisi digisüsteeme. Vastavalt põhimõttele „üks aruanne, mitu kasutusviisi“, peavad põllumajandustootjad esitama oma andmed ainult üks kord ühtse süsteemi kaudu. See säästab aega, vähendab halduskulusid ja parandab põllumajandusettevõtte juhtimist.

Järgmised sammud

Seadusandlik ettepanek esitatakse nüüd vastuvõtmiseks Euroopa Parlamendile ja nõukogule.

Lisaks ÜPP peamiste eeskirjade muutmisele teeb komisjon käesoleva aasta lõpus ettepaneku täiendavate lihtsustamismeetmete kohta, sealhulgas väljaspool põllumajandust asuvates valdkondades, et vähendada aruandlus- ja kontrollikoormust ning hõlbustada ÜPP lihtsustamise koondõigusaktiga pakutavate uute paindlikkusmeetmete kasutuselevõttu. Need sammud on esitatud tegevuskavas.

Taust

Praeguse ametiaja jooksul tegeleb komisjon esmajärjekorras kattuvate, tarbetute või ebaproportsionaalsete eeskirjadega, mis koormavad põhjendamatult ELi ettevõtjaid ja takistavad arengut. Komisjon võtab uue suuna eeskirjade lihtsustamiseks, et muuta ELi majandus konkurentsivõimelisemaks ja jõukamaks. Eesmärk on vähendada halduskoormust vähemalt 25% ja VKEde puhul vähemalt 35% enne komisjoni käesoleva ametiaja lõppu, kahjustamata sellega seotud poliitikaeesmärke. Veebruaris vastu võetud esimene koondpakett hõlmas ulatuslikku lihtsustamist kestliku rahanduse aruandluse, kestlikkusega seotud hoolsuskohustuse, süsiniku piirimeetme, taksonoomia ja Euroopa investeerimisprogrammide valdkonnas.

Tänane pakett tugineb lihtsustamismeetmetele, mille Euroopa Komisjon võttis kasutusele juba 2024. aastal. See on osa laiemast protsessist, mis jätkub käesoleva aasta lõpus valdkondadevahelise õigusaktide lihtsustamise paketiga, mis on suunatud muudele põllumajandustootjaid, põllumajandusliku toidutööstuse ettevõtjaid ja haldusasutusi mõjutavatele poliitikameetmetele.

Lihtsustamispakett tugineb 2025. aasta veebruaris esitatud põllumajanduse ja toidu visioonile.

Lisateave

Täismahus pressiteade

Viimased uudised