Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Masskaasamine. Allikas: Maa- ja Ruumiamet

Ehitisregistris (EHR) on valminud uus masskaasamise funktsionaalsus, mis muudab ehitusvaldkonna menetlused kiiremaks ja lihtsamaks. Uus lahendus võimaldab menetlejatel kiiresti ja automaatselt leida naaberkinnistute omanikud, ilma et peaks eraldi tegema mahukaid päringuid mitmest erinevast registrist.

„Masskaasamise funktsionaalsus on oluline samm ehitusmenetluste sujuvamaks muutmisel,” ütles Maa- ja Ruumiameti digiteenuste teenistuse direktor Taavi Jakobson. „Kui varem pidi menetleja andmeid käsitsi koguma ja eri registritest päringuid tegema, siis nüüd saab vajalikud kontaktid minutite jooksul kätte otse Ehitisregistrist.“

Ehkki uus funktsionaalsus on kasuks enamiku menetluste puhul, tuleb suurim efekt suurte taristuprojektide menetlustes, millesse on vaja kaasata kümneid piirinaabreid. Niisamuti saab see funktsioon lisatud ka aasta lõpus valmivasse planeeringute infosüsteemi.

Kiirem menetlus ja väiksem veamäär

Uus funktsioon aitab eelkõige kohalike omavalitsuste ametnikke, kes menetlevad ehituslubasid, projekteerimistingimusi, ehitusteatisi, kasutuslubasid, kasutusteatisi ja hoonestuslubadega seotud toiminguid. Samuti on sellest kasu arendajatel ja projekteerijatel, kelle jaoks on oluline menetluste täpsus ja kiirus.

Varem tuli menetlejatel käsitsi teha mitmeid päringuid ja sõltuvalt menetlusest võis see võtta märkimisväärse osa igapäevasest tööajast. Uus süsteem vähendab andmete otsimisele kuluvat aega ning võimaldab menetlejatel keskenduda oma põhitegevusele. Kõik ehitisregistris tehtavad menetlused, mis nõuavad naaberkinnistute või suurema mõjualaga isikute kaasamist, saavad sellest uuendusest kasu.

Kuidas masskaasamine tehniliselt töötab?

Menetleja saab süsteemis ise valida, keda menetlusse kaasata:

  • menetluse aluseks oleva katastriüksuse omanikud
  • piirinaabrid
  • taotlusega seotud katastriüksusest kindla perimeetri ulatuses olevad kinnistu omanikud

Kaardivaates on võimalik lisada ja eemaldada katastriüksuseid vastavalt vajadusele. Päring käivitab automaatselt:

  • kinnistusraamatu ja riigi kinnisvararegistri päringu, et tuvastada omanikud
  • probleemsete andmete kuvamise, näiteks välismaa juriidilised/füüsilised isikud või kustutatud juriidilised isikud, kelle osas täpsemaid andmeid ei pruugi olla
  • automaatse teavituste saatmise:
  • füüsiliste isikute teavitused saadetakse läbi Riikliku Postkasti teenuse.
  • juriidiliste isikute teavitused saadetakse äriregistris registreeritud e-posti aadressile.
  • eduteadete kuvamise menetlejale, et oleks selge, kas teavitused on edukalt saadetud.

Süsteem kasutab kõiki olemasolevaid riiklikke registreid, mis tähendab, et andmete kvaliteet sõltub registrites olevatest andmetest.

Masskaasamine kui osa laiemast digiuuendusest

Masskaasamine on osa Ehitisregistri digitaalsest uuendamisest, mille eesmärk on tõsta kasutajamugavust ja menetluste efektiivsust. Masskaasamise funktsioon lisandub järgmisel aastal ka planeeringute menetluskeskkonda. 2026. aastast lisandub süsteemi planeeringute menetluskeskkond, kus tuleb kaasata mõjutatud isikuid, keda suuremate planeeringute puhul võib olla tuhandeid. Nende isikute kontaktide hankimine ja neile teavituste välja saatmine on väga aeganõudev tegevus, mis võib aega võtta mitu kuud ning sel juhul kiirendab masskaasamise funktsioon oluliselt planeeringute menetlemise aega.

Ehitisregister (EHR) on riiklik andmekogu, kus saab esitada ja menetleda ehitamisega seotud dokumente nagu ehitusluba ja -teatis, kasutusluba, energiamärgis jt. Samuti saab seal vaadata ja hallata informatsiooni hoonete ja rajatiste kohta. Registris on andmed nii olemasolevate, lammutatud kui kavandatavate ehitiste kohta erinevates arenguetappides.

Viimased uudised