Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kairi Raime ja Mart Kullamaa. Foto: EL ÜPP võrgustik

Eesti ettevõte Muhe Mesi sai möödunud nädalal Brüsselis põllumajanduse ja maapiirkondade inspiratsiooniauhinna. Kõrge tunnustuse pälvis mesinike ja teadlaste koostööprojekt, kus töötati välja uuenduslik DNA-põhine meeanalüüsi meetod.

4. detsembril kuulutati Brüsselis välja Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika võrgustik konkursi „Inspireeriv põllumajandus ja maaelu„ Euroopa parimad. Eesti projekt „DNA põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks” kuulutati Euroopa publiku lemmikuks.

Auhinda käisid Brüsselis vastu võtmas Kairi Raime Tervisetehnoloogiate Arenduskeskusest ja Mart Kullamaa ettevõttest Muhe Mesi.

Kullamaa sõnul tagas edu see, et projekt lahendab tõelise probleemi. „Selle probleemil on globaalne vaade, mida pole suudetud seni lahendada. Olen väga tänulik meie partnerile, kes tegi selle päriselt võimalikuks,” lisas ta.

„Tunne on väga hea, olla väikesest Eestist ja saada nii palju hääli konkureerides projektidega suurtest riikidest, see on väga suur asi. Aitäh kõigile, kes meie poolt hääletasid ja sellele kaasa elasid. Teie toetus on hindamatu ja andnud meile võimaluse edendada kvaliteetset ning õiglase mee tarbimist!” sõnas Raime.

Projekti „DNA-põhise meetodi arendus mee koostise ja päritolu tuvastamiseks” (Authentic Honey Meets DNA Technology) tulemusena töötati välja uudne DNA sekveneerimise põhine meetod mee koostise ja päritolu määramiseks. OÜ Muhe Mesi ja ASi Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse koostööna sündinud meetodiga on võimalik tuvastada, millistelt taimedelt mesi pärineb, missuguste teiste organismide (nt putukate) DNA jälgi mesi sisaldab, milline on mee geograafiline päritolu ja kas tegemist on ehtsa mesilaste poolt toodetud meega.

Projekt on saanud toetust Eesti maaelu arengukava (MAK) 2014–2020 „Koostöö” meetmest.

Konkursil said osaleda projektid, mis said toetust Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist (EAFRD) perioodil 2014–2020. Euroopa ekspertidest koosnev žürii valis finaali 24 projekti, mis võistlesid oma kategooria, soolise võrdõiguslikkuse ja publiku lemmiku auhindadele. Kokku esitati konkursile ligi 100 projekti enamikest EL liikmesriikidest. Nende seas ka 6 Eesti projekti, millest 2 valiti finalistide hulka. Projekte sai konkursile esitada vaid läbi riiklike maaeluvõrgustike (Eestis METKi maaeluvõrgustiku teenistuse).

Mee DNA-analüüsi kohta saab lähemalt uurida siit: https://mda-test.com/

Viimased uudised