Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru punamonument. Lõunaeestlase pilt.

Eesti sõjamuuseum esitles täna avalikku andmebaasi, kus on kaardile kantud kõik teadaolevad Nõukogude sõjamonumendid ja -hauad aastatest 1944-1991.

Andmebaas põhineb 2022. aastal Riigikantselei juures tegutsenud Nõukogude okupatsioonivõimu mälestusmärkide kaardistamise töörühma koostatud materjalil ja sinna on kantud 366 Eesti territooriumil asunud või asuva Nõukogude sõjamonumendi andmed. Andmebaasi iga monumendi kirjes on märgitud, kas see on eemaldatud või mitte, ning monumenti puudutav ajalooline info. Võimalusel on lisatud ajaloolised õiendid ja artiklid, link täiendava infoga ning fotod.

Lisaks monumentide komisjoni poolt 2022. aastal kaardistatud 321 monumendile on  Eesti sõjamuuseum leidnud veel 45 monumenti ja sõjahauda. Väljakaevamisi on tehtud 98 ebasobivas kohas asunud sõjahaual ja leitud 3700 langenu säilmed, mis on ümber maetud kalmistutele. 17 sõjahauda on osutunud fiktiivseteteks, kuhu pole olnud kedagi maetud. 160 sõjahaual on okupatsioonisümbolitega monument asendatud neutraalse hauatähisega.

„Kunagi varem pole kellelgi nii terviklikku ülevaadet Eesti territooriumil paiknenud sõjahaudadest ja -monumentidest olnud,” ütles Eesti sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. „Nõukogude sõjakomissariaadi andmetel oleks sõjahaudadesse maetute arv pidanud olema kümneid ja kümneid kordi suurem, kui see tegelikult on.” Lille sõnul on tänavu plaanis veel 20 ebasobivas kohas asuva sõjahaua väljakaevamised. „Sel aastal saame kaevamistega ühele poole,” kinnitas ta.

Kui andmebaasis olev monument on olnud sõjahaua tähiseks, siis on selle infokirjes ära toodud, kui palju oli sinna toonases Eesti NSV tegutsenud sõjakomissariaatide andmete järgi inimesi maetud. Kui sõjahaual asunud Nõukogude okupatsiooni ajal püsitatud monument on asendatud neutraalse hauatähisega, siis on lisatud fotod mõlemast hauasambast. Kui sõjahaual on toimunud väljakaevamised, siis on ka selle kohta andmed olemas. Iga monument on Riigikantselei Nõukogude okupatsioonivõimu mälestusmärkide kaardistamise töörühma poolt saanud numbri.

Andmebaasi on koostanud Eesti sõjamuuseumi teadur Ranno Sõnum ja see täieneb ka edaspidi. Kui kellelgi on mõne monumendi kohta infot, mida andmebaasis pole, siis palub Eesti sõjamuuseum sellest teada anda aadressil monument@esm.ee

Andmebaasi link https://esm.ee/monumendid/

Viimased uudised