Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Twitter

Eesti valiti täna koos Vietmani, Nigeri, Tuneesia ning St. Vincent ja Grenadiinidega ÜRO julgeolekunõukogu ajutiseks liikmeks kaheks aastaks: 2020-2021.

Kokku valiti 5 uut ajutist liiget. Vietnam sai hääletuse esimeses voorus ÜRO-s 192 häält, Niger ja Tuneesia 191 häält, St. Vincent ja Grenadiinid 185 häält, Eesti 111, Rumeenia 78 ja El Salvador 6 häält 129-st vajalikust. El Salvador kukkus kohe välja. Kokku osales hääletusel 193 riiki. Ida-Euroopa regioonis sai Eesti teises hääletusvoorus 132 häält ja sisse, Rumeenia jäi 58 häälega välja.

Lisaks Eestile pole varem kunagi nõukogu liige olnud St. Vincent ja Grenadiinid.

ÜRO julgeolekunõukogu alalised liikmed on Hiina, Prantsusmaa, Venemaa, Ühendkuningriigid ja USA. Lisaks valitakse 10 ajutist liiget vaheldumisi 2-aastaseks perioodiks. Ajutised liikmed on praegu: Belgia, Elevandiluurannik, Dominikaani Vabariik, Ekvatoriaal Ginea, Saksamaa, Indoneesia, Kuveit, Peruu, Poola ja Lõuna-Aafrika. Enam kui 60 riiki pole kunagi olnud nõukogu liikmed.

Täna hääletusel ÜRO peakorteris New Yorgis kohal viibinud president Kersti Kaljulaidi sõnul on Eesti jaoks tegemist ajaloolise hetkega ning järjekordse kihiga meie kaitsekilbil.

„See tänane kõigi maailma riikide poolt tehtud otsus, et just Eesti on järgmisel kahel aastal paslik kuuluma ÜRO julgeolekunõukogusse, aitab meil seista senisest paremini meie riigi ja meie inimeste huvide eest. See aitab meil seista parema maailma eest. Väärtuste eest, ilma milleta poleks meil ja paljudel teistel riikidel ja rahvustel maailmas kohta,“ ütles president Kaljulaid pärast Eesti valimist julgeolekunõukogusse.

Vabariigi Presidendi sõnul on Eesti jaoks oluline, et kehtiks rahvusvaheline õigus, kõikjal austataks inimõigusi ja maailm põhineks reeglitel ja kokkulepetel, sest vastasel korral maksaks vaid huvid ja jõud. „Eesti on alates iseseisvuse taastamisest hoidnud seda joont, et oma otsused rahvusvahelises kogukonnas teeme väärtuspõhiselt. Selle eest oleme pälvinud usalduse ja seda joont peame hoidma ka edaspidi. Kuulumine ÜRO julgeolekunõukogusse on Eesti jaoks ajalooline samm. See on järgmine kiht meie kaitsekilbil – ühelt poolt on meil suuremad võimalused kui eales varem rääkida kaasa maailma asjades, teisalt suureneb meie tuntus ja meie sõna kaal,“ ütles president Kaljulaid.

Riigipea tänas ka kõiki, kes on Eesti pürgimisse ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks 14 aasta jooksul panustanud. Samuti tänas riigipea Eestiga koos julgeolekunõukogu kohale kandideerinud Rumeeniat ning õnnitles Nigerit, Tuneesiat, Vietnami ning St Vincent ja Grenadiine, kes valiti täna koos Eestiga julgeolekunõukogusse aastateks 2020-21.

Vabariigi President on töövisiidil Ameerika Ühendriikides, kus osales ÜRO Julgeolekunõukogu liikmete valimisega seotud sündmustel. Riigipea naaseb Eestisse pühapäeval.

Viimased uudised