Eesti plaanib järgmisel aastal sõjalistele operatsioonidele saata kuni 128 kaitseväelast
Avaldatud: 5 detsember, 2024Riigikogu kiitis eile õhtul heaks kaitseministeeriumi eelnõud, mis võimaldavad Eestil järgmisel aastal osaleda rahvusvahelisel sõjalistel operatsioonidel kuni 128 kaitseväelasega.
„Eesti jaoks on äärmiselt oluline, et me vaatamata keerulisele julgeolekuolukorrale oleksime valmis ka oma lähimaid liitlasi välisoperatsioonidel toetama. Praegu on meie suurim panus Iraagis, kus hetkel oleme 110 kaitseväelasega,” ütles kaitseminister Hanno Pevkur, kelle sõnul hindab Eesti pidevalt koos liitlastega kõigi operatsioonide puhul asukohariigi soove ja julgeolekukonteksti ning otsustab siis täpse panuse.
Eesti jätkab staabiohvitseridega osalemist NATO, Euroopa Liidu ja ÜRO operatsioonidel. Selle aasta juunist osaleb Eesti ühe kaitseväelasega Euroopa Liidu operatsioonil EUNAVFOR Aspides Punase mere regioonis. Punasel merel huthi mässuliste kauba- ja sõjalaevade vastu korraldatud rünnakud on halvendanud julgeolekuolukorda kogu regioonis. Euroopa Liidu käivitatud sõjalise operatsiooni eesmärk on taastada meresõiduvabadus Punasel merel ning tagada aluste turvalisus regioonis, kaitstes laevu rünnakute eest ning eskortides aluseid kogu operatsiooniala piires.
Samuti on Eesti valmis panustama NATO valmidusüksustesse ARF/SNF (Allied Reaction Force, Standing Naval Forces) kuni 76 kaitseväelasega, kelle hulka kuulub miinitõrjelaeva meeskond ja eraldi staabiohvitser. Lisaks on kaitsevägi valmis osalema Ühendkuningriigi juhitava ühendekspeditsiooniväe (JEF) koosseisus kuni 24 kaitseväelasega. JEF-i fookuses on julgeoleku tagamine Läänemere piirkonnas ja Atlandi ookeani põhjaosas, tugevdades seeläbi kaitse- ja heidutushoiakut Balti riikides. Sel kuul korraldab Eesti Tallinnas ühendekspeditsiooniväe riigipeade tasemel kohtumise, kus teemadeks on nii regionaalne julgeolek kui Ukraina toetamine.
Sarnaselt eelmiste aastatega sai valitsus mandaadi võimalikuks esmakordseks ja kiireloomuliseks osalemiseks NATO või selle liikmesriigi, EL-i või ÜRO juhitavalrahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil, järgmisel aastal on mandaat kuni 100 kaitseväelasega panustamiseks.