Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Martin Ahven/ Õhtuleht

Kolmapäeval, 30. aprillil kuulutati välja Eesti parim õpilasfirma 2025. Tihedast konkurentsist väljus võitjana Põlva Gümnaasiumi õpilasfirma Blouit, mis on välja töötanud söödavad tordiküünlad – uudse ja jätkusuutliku lahenduse traditsiooniliste vaha- või parafiinküünalde asemel.

Lisaks üldvõidule pälvis Blouit ka parima toiduvaldkonna õpilasfirma eripreemia. Juulis esindavad Blouiti liikmed – Eliisa Villako, Agathe Ojasaar ja Isabella Puusepp – Eestit Euroopa suurimal õpilasfirmade võistlusel GEN-E 2025 Ateenas.

Tänavune konkurss toimus juba 30. korda ning finaali pääses 30 silmapaistvat õpilasfirmat üle Eesti. Finalistide seas oli lausa seitse koostööprojekti „Lõuna-Eesti ettevõtlikud noored” (LEEN) õpilasfirmat, kellest kaks pälvisid eriauhinnad ja neist üks ka peavõidu.

Lisaks Blouitile jõudsid finaali Nõo Reaalgümnaasiumi ÕF Leole, mis toodab harivaid lauamänge (juhendaja Kristel Milk), Viljandi Gümnaasiumi ÕF Yokka, mis on välja arendanud Cornhole’i õuemängud (juhendaja Kairi Ong), Võru Gümnaasiumi ÕF Pelle, mis valmistab arvutihoidikuid (juhendajad Kaia Tamm ja Maivi Liiskmann), Hugo Treffneri Gümnaasiumi ÕF Hawi, mille tooteks on käsitöölandid haugipüügiks (juhendaja Ülle Seevri), Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi ÕF Rohekapsel, mis loob isemajandavaid terraariume (juhendaja Eerik Säre) ja Nõo Reaalgümnaasiumi ÕF Toidumootor, mis on välja töötanud Eesti toidukettide säästmisäpi aitamaks vähendada toiduraiskamist (juhendaja Kristel Milk). Viimane pälvis konkursil ka „Ready for Work” eriauhinna, millega tunnustatakse tiimi kohanemis- ja õpivõimet.

Võitja selgus stendivooru, žüriivestluste, aasta tegevusaruande ja lavaesinemise tulemuste põhjal. Žürii esimees, Genecode’i tegevjuht ja Junior Achievement Eesti nõukogu liige Paavo Pilv rõhutas, et tänavune konkurss oli erakordselt kõrgetasemeline: „Esikolmikus olid vahed minimaalsed. Oli olukordi, kus mitmle firmale antud punktisummad kujunesid täpselt samaks, ja tuli pidada korduvaid tuliseid arutelusid.”

Blouiti juhendaja Kaia Tamm rõhutas, et võit tuli neile ootamatult: „Kui kolmas ja teine koht olid välja kuulutatud, arvasin, et seekord jäämegi välja. Aga siis tuli meie nimi ja see oli uskumatu! Võistlusel ei oota ma kunagi kindlaid tulemusi, eriti tänavu, mil tugevaid firmasid oli mitmeid. Ma ei süsti võidulootusi ka oma õpilastesse, sest sel juhul oleks pettumus valus. Aga ma julgustan neid olema oma toote eksperdid, mitte kartma žürii küsimusi, vastama julgelt ja avatult ning toetama üksteist,” rääkis ta.

Tamme sõnul on Blouiti liikmeid väga töökad, nutikad ja kokkuhoidvad tüdrukud, kes on ise oma ideed arendanud ja teostanud. „Mina olen vaid kaasamõtleja ja toetaja. Olen õnnelik õpetaja, sest mul on nii ägedad õpilased.”

Blouiti liikmed ise ütlesid, et juba finaali jõudmine oli neile suur võit. „Läksime sinna eesmärgiga, et anname endast parima ning näitame teistele kui äge tiim ja toode meil on. Peale suurepärast stendivooru saime aru, et inimesed elavad meile väga kaasa. See andis palju jõudu juurde, kuid ka pinget järgmiseks päevaks, sest mõistsime, et meil võib päriselt väga hästi minna. Peamine mõte oli, et toiduvaldkonna eripreemia võiks ikka saada ning see ka õnnestus. Olime juba väga rahul. Kui lõpuks kuulutati välja, et just meie oleme võitjad, oli see täiesti ootamatu – aga kõige paremas mõttes,” rääkis võidutiim.

Teise koha saavutas Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasfirma Fiks, kolmanda koha Tallinna Reaalkooli õpilasfirma Crateful Kriisivalmiduspakk.

Võistluse korraldas Junior Achievement Eesti, kelle eestvedamisel on Eesti noored õpilasettevõtluses olnud edukad ka rahvusvaheliselt – Eestil on seni ette näidata kolm Euroopa võitu (2009, 2013, 2017). Nüüd hoitakse pöialt Blouitile, kes astub suvel võistlustulle üle 40 Euroopa riigi parimaga.

Viimased uudised