Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti parim minifirma Häks. Foto: Junior Achievement Eesti

Kolmapäeval, 14. mail toimus Teaduskeskuses AHHAA üleriigilise konkursi Eesti Parim Minifirma 2025 finaal. Lõppvooru olid pääsenud 20 7.–9. klasside õpilaste loodud minifirmat, kelle seast krooniti võitjaks MF Häks Vastseliina Gümnaasiumist.

MF Häks esitles žüriile ja publikule tervislikke snäkke, millega avaldati muljet nii läbimõeldud toote, tugeva esitluse kui ka suurepäraste müügioskustega. Minifirmas tegutsevad 7. klassi poisid Otto Gustav Almann, Tanel Tuvike ja Jesper Salukivi. Ettevõtlik trio on ka varem õpilasfirmade laatadel oma kuivatatud puuviljadest ja moosist valmistatud snäkkidega tunnustust pälvinud. Poiste enda sõnul sündis idee nähes koduaias ülejäävaid õunu, millele oli vaja nutikas rakendus leida.

Nende juhendaja, kohaliku ettevõtjana tegutsev Liis Tillmann, koolitab Vastseliina Gümnaasiumis kokku nelja minifirmat. „Poisid on lihtsalt nii ägedad ja inspireerivad – nad üllatavad mind pidevalt,” tunnustab juhendaja. „Žüriile jäid nad silma hea meeskonna ja müügitöö oskustega, särava esinemise ja enesekindlusega.” Tillmanni sõnul tahtsid noored väga võita ning näitasid end tõeliste võitlejatena. „Kui teed seda, mis meeldib, siis jõuadki tulemuseni – see kehtib ka pärisettevõtluses,” lisab ta oma kogemusele toetudes.

Auhinnaks pälvis meeskond ihaldatud preemiareisi Rootsi, kus neid ootab ees osalemine õpilasfirmade laadal, kohaliku konkursi külastus ning ekskursioon SEB Panga peakontorisse.

Lõuna-Eesti Ettevõtlikud Noored (LEEN) koostööprojekti kaasatud minifirmade edu ei piirdunud vaid esikohaga – ka teise koha saavutas Lõuna-Eesti tiim. Selle tõi koju MF VestlusVõti Tartu Karlova Koolist, kelle loodud keeleõppemäng muudab eesti ja vene keele õppimise lõbusaks ja kaasahaaravaks. „Mõtlesime, et keele õppimine on õudselt igav ja raske. Meie eesmärk oli teha see mängulisemaks ja põnevamaks,” selgitas meeskonnaliige Anni Raa memoriinimängu idee sündi.

VestlusVõti juhendaja Kaidar Kängsepp lisas: „Hetked enne TOP 3 väljakuulutamist oli nutikella järgi pulss lausa 130 – võitjate sekka saamine oli uskumatu tunne, kuigi sisimas lootsime seda. VestlusVõtme tugevus peitub selle terviklikkuses ja aktuaalsuses – see toode muudab keeleõppe koolis mänguliseks, ilma et peaks kasutama nutiseadmeid. Otsesuhtluse tähtsust ei tohi alahinnata, eriti praegu, kui haridus liigub üle eestikeelsele õppele ja paljudele noortele ei ole eesti keel veel kodune. Teise koha üle me ei kurvasta – see annab järgmiseks aastaks selge sihi, mille poole püüelda.”

Lõuna-Eesti minifirmad võitsid ka eripreemiaid. Meeskonnatöö eripreemia läks minifirmale TeaFi Puhja Koolist, kelle teepommid ühendavad mugavuse ja loovuse igapäevases teetegemises. Probleemilahenduse eripreemia pälvis MF FLÄSH, samuti Puhja Koolist, oma isetehtud helkurvarrukate eest, mis pakuvad praktilist ja turvalist lahendust pimedal ajal nähtavuse tagamiseks. Büroomaailma müügitöö eripreemia anti minifirmale Seebimeri Põlva Koolist, kes paistis silma oma entusiastliku ja professionaalse müügiga. Tartu Ärinõuandla tootedisaini auhind anti minifirmale Magusad Pärlid, samuti Põlva Koolist, kelle silmapaistev disain ja maitsvad kommid köitsid nii žürii kui ka külastajate tähelepanu.

Lõuna-Eestist olid konkursi finalistide hulka pääsenud veel ka MF 3COPRINT Tartu Erakooli Peedu koolist, kes valmistab 3D-printeriga teepaki- ja võtmehoidjaid, MF Printerimehed Vastseliina Gümnaasiumist, kes toodab uksesilte ning tähtpäevadega seotud asju ning MF Šokomaania Põlva Koolis, kes pakub šokolaadist pulgakomme.

„Meil on siiralt hea meel ja uhkus Lõuna-Eesti ettevõtlike noorte üle – vabariikliku konkursi 20 finalisti hulka pääses tänavu tervelt üheksa siinse piirkonna minifirmat, kellest kaks jõudsid ka poodiumile. See on tugev tunnustus kogu piirkonnale! Kui meenutada, et ka Eesti Parim Õpilasfirma 2025 – ÕF Blouit – tuli Lõuna-Eestist, siis võib kindlalt öelda, et siinsetel noortel jagub ettevõtlikkust, loovust ja pealehakkamist. Tahan südamest tänada kõiki juhendajaid, õpetajaid ja koole, kes noori nende teekonnal toetavad. Junior Achievement Eesti konkurssidel osalevate õpilasfirmade tase näitab, et ettevõtlus on noorte seas tõusutrendil,” rõõmustas LEEN projektijuht Mariliis Maremäe.

Eesti parim minifirma 2025 selgitati välja kolme vooru tulemusel. Hindamisel läksid arvesse ettevõtte aruandlus, avaliku esinemise oskus ja stendivoor, mille puhul oli oluline nii toodete väljapaneku kui ka müügioskus. Minifirma on lihtsustatud versioon õpilasfirmast, mis on mõeldud 7.–9. klassi õpilastele. See annab noortele esimese praktilise kogemuse ettevõtluses, arendades nii loovust, meeskonnatööd kui ka ettevõtlikkust. Tänaseks on Eestis registreeritud üle 600 õpilasfirma, nende seas 107 minifirmat.

Õpilaste ettevõtmisi toetatakse LEEN projekti raames, mida viiakse ellu EL meetme „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond” vahenditest.

Viimased uudised