Eesti Omanike Keskliit: Konkurentsiamet ei saa tööga hakkama
Avaldatud: 28 aprill, 2025Pealinna veemonopoli 2025 I kvartali majandustulemused, mis näitasid puhaskasumi 14,1 protsendilist kasvu tänu linnaelanike arvelt saadud tulu 17,6 protsendilisele suurenemisele, sunnib Eesti Omanike Keskliitu pöörduma selgitustaotlusega Justiits- ja Digiministeeriumi poole, mille valitsemisalasse kuulub monopolide hinnapoliitika ja nende ohjamine.
Arvestades, et Konkurentsiamet on viimase kahe aasta jooksul kooskõlastanud kolm Tallinlastele veehinna tõusu ning veevaldkonna supermonopolide ülikasumid on juba aastakümneid uudiskünnise ületanud, soovib tarbijate õiguste eest seisev liit teada, kas ministeeriumi eesmärgiks on monopolide kasumi maksimeerimine või nõrgema osapoole, so tarbijate huvide kaitsmine.
Omanike liidu juhi Andry Krassi sõnul räägib Tallinna veemonopoli pikaaegne ülikasumlikkus kõnekalt Konkurentsiameti võimetusest monopole ohjata. Et tegu ei ole üksikjuhtumiga, kinnitab Krassi sõnul fakt, et tarbijate õiglustunnet riivavat 23%-list tulukusmäära pakub amet kõigile vee-ettevõtetele. Samuti ei tunne amet monopolide võimalike hinnakuritarvituste vastu huvi ka siis, kui need majandustulemuste kaudu neile otse näkku karjuvad.
Omanike liit soovib seoses pöördumisega juhtida avalikkuse tähelepanu kahele asjaolule, mis seab kahtluse alla Konkurentsiameti tahte ja suutlikkuse kaitsta tarbijaid pahatahtlike monopoolsete ettevõtete vastu. Esiteks on tarbijate jaoks vastuvõetamatud Konkurentsiameti hinnametoodikad, mis lubavad ebamõistlikult kõrget tulukust (vt joonis: Eesti keskmine veehinna struktuur).
Teiseks ei täida Konkurentsiamet piisava hoolsusega konkurentsiseadusest tulenevat kohustust veenduda, et monopol ei kuritarvita valitsevat seisundit kõrgete ostu- või müügihindade rakendamise kaudu. Seadusest tulenevalt peavad monopolid pidama eraldi arvestust iga toote või teenusega seotud tulude ja kulude kohta, lähtudes järjepidevalt kohaldatavatest ja objektiivselt põhjendatud arvestuspõhimõtetest. Nagu nähtub Konkurentsiameti selgitustest, siis ei tunne amet tarbija osutatavate teenuste hindu kooskõlastades huvi selle vastu, kas monopol osutab hinnajärelevalvele mittealluvad teenuseid õiglaste hindadega ning sellega rikub amet nii seadust, kui tarbija usaldust.