Eesti Linnade ja Valdade Liit: Haridus- ja Teadusministeeriumi süüdistused on alusetud, õõnestavad kohaliku omavalitsuse autonoomiat ja õigusriigi põhimõtteid
Avaldatud: 8 mai, 2025Eesti Linnade ja Valdade Liit (ELVL) peab kahetsusväärseks Haridus- ja Teadusministeeriumi seisukohta, mis esitati Riigikohtule seoses Lääneranna valla koolivõrgu ümberkorraldamise kohtuasjaga. Esitatud väited on eksitavad, õiguslikult väärad ning kahjustavad kohalike omavalitsuste mainet, autonoomiat ja avalikku usaldust.
Esiteks ei saa ELVL nõustuda ministeeriumi väitega, nagu vastutaks gümnaasiumihariduse korraldamise eest ainuüksi riik. Kehtiv põhikooli- ja gümnaasiumiseadus sätestab ühemõtteliselt, et üldkeskhariduse tagamise eest vastutavad riik ja kohalik omavalitsus ühiselt. Kuigi riigi kohustus on tagada maakonnakeskustes vähemalt üks gümnaasium, ei piira see kuidagi omavalitsuste õigust – ega kohati ka vajadust – pakkuda gümnaasiumiharidust oma kogukonnas.
Teiseks on äärmiselt kahju, et ministeerium loob mulje, nagu langetaksid omavalitsused kodulähedaste koolide sulgemise otsuseid üksnes rahalistel kaalutlustel ja hoolimatult. Selline käsitlus alavääristab omavalitsusjuhtide ja volikogude tööd. Koolivõrgu ümberkorraldused on keerulised ja tundlikud otsused, mis põhinevad seadusest tulenevatel kaalutlusnormidel, demograafilistel ja rahastustingimustel ning kogukondadega peetud sisulistel aruteludel.
Kolmandaks peab ELVL lubamatuks viiteid, justkui eiraksid omavalitsused arengukavasid või poliitilisi koalitsioonilepinguid. Kohaliku elu korraldamist ei saa allutada parteidevahelistele üleriigilistele koalitsioonilepetele, mis ei oma õiguslikku jõudu kohalikul tasandil. Kohaliku omavalitsuse autonoomia on põhiseadusega tagatud ning see peab jääma puutumatuks.
Samuti on murettekitav ministeeriumi rünnak juhendmaterjalide mittetäitmise pärast. Ministeeriumi ja ELVL-i koostöös valminud soovitused on soovitusliku sisuga, mis ei oma õiguslikku siduvust.
Kõige tõsisemalt tuleb suhtuda aga ministeeriumi retoorikasse, mis seab kahtluse alla demokraatlikult valitud volikogude ning isegi kohtute otsused. Selline sõnakasutus on ohtlik, õõnestab võimude lahususe põhimõtet ja kahjustab usaldust põhiseaduslike institutsioonide vastu.
Eesti Linnade ja Valdade Liit taunib riigipoolset survet ja põhiseaduslike õiguste piiramist läbi avaliku survekampaania. Omavalitsused tegutsevad seadusest ja kogukonna huvidest lähtudes ning ootavad riigilt koostööd, mitte üleolevat suhtumist.
Kutsume Haridus- ja Teadusministeeriumit üles loobuma avalikest etteheidetest ja pöörduma sisuka ning konstruktiivse koostöö suunas. Usalduslik ja austav dialoog on ainus viis, kuidas tagada kvaliteetne ja kättesaadav haridus igas Eestimaa nurgas.