Eesti jaoks on välja töötatud uus tuleohukaart
Avaldatud: 28 märts, 2025Uus tuleohukaart pakub detailsemat infot tuleohu ja selle muutuste kohta. Keskkonnaagentuur värskendab kaarti igapäevaselt. Lisatud on kolme järgneva päeva prognoos.
Uue tuleohukaardi leiab Keskkonnaagentuuri veebilehelt. Tuleohukaardi eesmärk on võimaldada sünoptikutel, Päästeametil, omavalitsustel ja teistel otsustajatel ning elanikkonnal hinnata võimalike maastiku- ja metsatulekahjude ohtlikkust piirkonniti. Vastavalt sellele saab võtta kasutusele ennetusmeetmeid ja jälgida tulekahjude kulgu.
Alates aastast 2025 arvutatakse Eestis tuleohtu Kanada FWI (Fire Weather Index) meetodi järgi, mida kasutab ka Euroopa Metsatulekahjude Infosüsteem EFFIS (European Forest Fire Information System). Arvutuste sisendiks on meteojaamade, numbriliste prognoosmudelite ja ilmaradarite andmed. Tulemuseks saadakse detailse ruumilise lahutusega tuleohukaart. Uus metoodika võimaldab pakkuda senisest täpsemat ja usaldusväärsemat infot metsade ja maastike tuleohtlikkuse kohta, aidates paremaid otsuseid langetada nii ametkondadel kui elanikel. Edasiste arenduste käigus on kavas kasutusele võtta ka tule leviku prognoosimise ning kahjude hindamise tööriistad, mis aitavad paremini hallata kriisiolukordi ja hinnata mõju looduskeskkonnale.
Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala: „Uus tuleohukaart on oluline samm edasi – see põhineb senisest palju täpsematel prognoosidel, kuna arvesse võetakse rohkem muutujaid ja arvestatakse looduslikke protsesse ning tuleohutase ei ole enam seotud vaid administratiivsete piiridega. Selline lähenemine aitab pakkuda nii päästjatele kui elanikele selgemat ja usaldusväärsemat infot, et kaitsta paremini elu, vara ja meie keskkonda.”
Tuleohukaardi arvutused põhinevad sellistel meteoroloogilistel andmetel, nagu õhutemperatuur, õhuniiskus, tuule kiirus ja sadu. Kaardil kuvatakse kahte tüüpi teavet: üldistatud ja detailne tuleoht. Üldistatud info põhineb kohaliku omavalitsuse jaotusel, mis aitab määrata tuleohuga seotud piirangute ja hoiatuste kehtestamist. Detailne kaart annab ruumilise lahutuse iga ruutkilomeetri kohta, et pakkuda täpsemat ülevaadet iga piirkonna tuleohust.
Rohkem infot leiab tuleohukaardi kohta blogipostituses.