Eesti Energia tootmisvarad on desünkroniseerimiseks valmis
Avaldatud: 4 veebruar, 2025Eesti Energia grupi juhitavad elektrijaamad, tuulepargid ja Eesti suurim salvesti on valmis toetama Eesti, Läti ja Leedu sujuvat liitumist Mandri-Euroopa sagedusalaga tuleval nädalavahetusel.
Eesti koos Läti ja Leeduga teeb Euroopa sagedusalaga ühendumisel oma energiasüsteemi turvalisemaks, olles igal hetkel valmis ise tagama elektri tootmise ja tarbimise tasakaalu. Olulist rolli mängivad selles Enefit Poweri juhitavad elektrijaamad Eestis, Enefit Greeni tuulepargid Eestis ja Leedus ning Auveres valminud Eesti esimene suursalvesti. Samuti infotehnoloogilised lahendused nagu virtuaalne elektrijaam, mis võimaldab ettevõtte portfellis olevate varadega sagedusturgudel osaleda.
Eesti Energia juhatuse liikme Kristjan Kuhi sõnul lõpetas ettevõte suurema osa sagedusreservide pakkumiseks vajalikest ettevalmistustest juba eelmisel sügisel. Viimaste kuude intensiivse pingutuse tulemusel on elektrisüsteemi toetamiseks valmis ka Auvere salvesti.
„Eesti Energia kõik selleks ettenähtud tootmisvarad on valmis, et aidata kaasa Eesti ja kogu Baltikumi sujuvaks üleminekuks Mandri-Euroopa sagedusalaga,” kinnitas Kuhi. „Mul on hea meel, et vaatamata väga pingelisele graafikule jõudis valmisolekusse meie suursalvesti, mis aitab desünkroniseerimise järgselt toetada elektrisüsteemi stabiilsust ja tasakaalustab juhitamatust taastuvenergiast tekkivat elektrihindade kõikumist.”
Eesti Energia on suurim manuaalse ja automaatse sageduse taastamise pakkuja Eestis ja ettevõtte tootmisüksused on võimelised täitma Euroopa sagedusjuhtimise platvormi nõudeid nii manuaalse sageduse taastamise reservi (mFRR) kui automaatse sageduse taastamise reservi (aFRR) pakkumiseks.
Ainuüksi eelmise aasta jooksul liitis ettevõte virtuaalse elektrijaamaga uusi varasid 455 MW, mida on praeguseks kokku 2100 MW. Neist juhitavate varade võimsust suurendati 290 MW võrra 700 MW-ni.
Narva elektrijaamadel on elektrivõrgu desünkroniseerimise korral oluline roll kanda, kuivõrd Enefit Poweri tootmisvõimsused moodustavad 85% Eesti juhitavatest tootmisvõimsustest.
Eesti Energia pakub mFRR teenust Eleringile alates Baltikumi ühisest mFRR turu loomisest 2018. aastal ja aFRR teenust koostöös Eleringiga Soome turule 2021. aastast.