Circle K: Dollari nõrgenemine vähendab meie regiooni kütusehindu
Avaldatud: 23 aprill, 2025USA dollari kurss on alates aasta algusest euro vastu pidevalt nõrgenenud ning jõudnud viimase nelja aasta madalseisu. Kuna globaalselt naftaturul käib kauplemine dollarites, tähendab dollari järsk langus meie regiooni jaoks soodsamat kütuse lõpphinda.
Circle K mootorikütuste hinnastamisjuhi Indrek Sassi sõnul on USA presidendi Donald Trumpi tekitatud mõju jõudnud ka Eesti tarbijani ning näiteks diislikütuse hind on tanklates aprilli algusest langenud 10 senti. Dollari nõrgenemist mõjutavad oluliselt Trumpi tariifipoliitika ning sellest tulenenud investorite varade ümberpaigutamised USAst Euroopasse.
„Trumpi verbaalsed rünnakud Föderaalreservi juhi Jerome Powelli suunas ning võimaluste otsimine tema vallandamiseks ei kasvata turgude kindlustunnet ei USA institutsioonidesse ega dollarisse kui reservvaluutasse. Kuna kauplemine käib dollarites, siis meie regioonis on nõrgemal dollaril kütuse lõpphinda alandav mõju,” selgitas Sassi.
Samas on näha, et tariifisõda on kahandanud nõudlust naftatoodete järele ning see võib tähendada, et lähiajal on aeglustumas kogu globaalne majanduskasv.
„Hiina ja USA tariifisõda kasvatab ohtu, et globaalne majanduskasv aeglustub. USA osas on näha aina rohkem analüüsimajade riskistsenaariume, et välistatud ei ole ka majanduslangus. Näiteks Rahvusvaheline Valuutafond IMF ütleb, et riskid globaalsele majandusele on kasvanud ning tariifide tõttu on USA majanduskasvu ootus käesolevaks aastaks vaid 1,8%. Ilmselt tajub seda ka Trump ise, sest sel nädalal andis ta signaali, et soovib Hiinaga tariifide osas kõnelusi pidada,” rääkis Sassi.
Geopoliitiliselt balansseerib Ukraina sõja rahulepinguni jõudmine noatera peal. Kui Venemaa püüdlused Ukraina-Vene rahuplaaniga venitada vilja kannavad ja USA rahulepingu sobitamisest välja tõmbub, võib see pikemaks veniva sõja ja jätkuvate Venemaa naftarajatiste vastu suunatud rünnakute tüttu tähendada nafta hinnataseme säilimist või mõningast tõusu.
„Trumpi diilitamine venelastega ja Ukraina pidev survestamine võib lõppeda sellega, et Ukraina jaoks ei ole pakutavad rahutingimused aktsepteeritavad. Kui sõda veel pikalt jätkub, on niinimetatud sõjarisk nafta hinda sisse kirjutatud,” ütles Sassi.
Siiski on maailmaturule jõudmas uued kogused naftat, sest OPEC+ tõstab alates maikuust toodangumahtu 411 000 barreli võrra päevas. Lisaks võivad USA-Iraani tuumakõneluste tulemusena leeveneda Iraani naftale kehtestatud sanktsioonid.