Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänasest, 29. aprillist 5. maini toimub kõikjal Euroopas 9. Euroopa noortenädal, mille teemaks on „Demokraatia ja mina“. Uuringu järgi peavad noored kõige olulisemaks teemaks keskkonnakaitset.

23.–26. mail toimuvad Euroopa Parlamendi valimised, seetõttu keskendutakse käesoleva aasta Euroopa noortenädala aruteludes eeskätt sellele, kuidas noored saavad oma kogukondades aktiivsed olla ja mõjutada demokraatlikke otsuseid.

Täna avaldatud Eurobaromeetri uuringu tulemused näitavad, et rohkem kui kahe kolmandiku noorte arvates (67 protsenti küsitletuist) peaks ELi tegevuse prioriteet number üks olema järgmisel kümnel aastal keskkonnakaitse ja kliimamuutuste vastane võitlus. Eesti noortest pidas keskkonnakaitset ja kliimamuutusi esmatähtsaks teemaks 63 protsenti küsitletutest.

Teine prioriteet Eesti noorte arvates on võitlus vaesuse ning majandusliku ja sotsiaalse ebavõrdsusega (55 protsenti küsitletutest). Kolmas prioriteet Eesti noorte hinnangul on tervise ja heaolu parandamine (52 protsenti küsitletutest).

Euroopa Liidus keskmiselt olid teine ja kolmas prioriteet haridus- ja koolitusvõimaluste parandamine, sealhulgas (üli)õpilaste vaba liikumine (56 protsenti vastanutest) ning võitlus vaesuse ning majandusliku ja sotsiaalse ebavõrdsusega (56 protsenti vastanutest).

Lisaks vastas 82 protsenti küsitletud noortest Eestis, et alates sellest ajast, mil nad said hakata valimistel osalema, on nad hääletanud kas kohalikel, riiklikel või Euroopa Parlamendi valimistel (ELi vastav keskmine number on 72 protsenti küsitletutest).

2019. aasta märtsis korraldatud uuringus küsitleti ligikaudu 11 000 noort vanuses 15-30 aastat. Osalejad saavad neid ja muid teemasid arutada Euroopa noortenädala üritustel.

Taust:

Euroopa noortenädal toimub iga kahe aasta tagant. Lisaks kogu nädala jooksul kõikides osalevates riikides aset leidvatele sündmustele toimuvad 29. ja 30. aprillil Brüsselis üleeuroopalised üritused, millest võtab osa sadu noori.

Selle aasta noortenädala üks põhiteema on Euroopa solidaarsuskorpus, mille algatamise tegi komisjoni president Jean-Claude Juncker teatavaks oma 2016. aasta kõnes, milles käsitles Euroopa Liidu olukorda. Euroopa solidaarsuskorpus annab noortele vanuses 18–30 aastat võimaluse osaleda mitmesugustes solidaarsustegevustes nii ELis kui ka väljaspool ELi. Alates selle käivitamisest 7. detsembril 2016 on Euroopa solidaarsuskorpuse algatuses osalemiseks end registreerinud ligi 125 000 noort ning peaaegu 15 000 osalejat on alustanud tegevust mõnes solidaarsusprojektis.

Komisjon avaldab 2019. aasta Euroopa noortenädala raames ka uued andmed noortegarantii ja noorte tööhõive algatuse kasutamise kohta. Noortegarantii on ELi algatus, mille eesmärk on edendada noorte tööhõivet, tagades kõigile alla 25-aastastele noortele nelja kuu jooksul pärast töötuks jäämist või kooliharidussüsteemist lahkumist kvaliteetse töökoha, õpingute jätkamise, õpipoisi- või praktikakoha pakkumise.

Click to access fl_478_fact_ee_et.pdf

Viimased uudised