Automaksuga seoses esitati päring õiguskantslerile, kuna see on vastuolus põhiseadusega
Avaldatud: 6 juuli, 2025Õpetaja ja nelja lapse ema Triin Türk on teinud õiguskantslerile päringu seoses automaksuga, kuna see on vastuolus põhiseadusega.
Siin on Türki kiri:
Pöördumine seoses mootorsõidukimaksu põhiseaduslikkusega
Lugupeetud õiguskantsler Ülle Madise,
Pöördun Teie poole seoses 2024. aastal vastu võetud ja 2025. aastast kehtima hakanud mootorsõidukimaksuga, mida rakendab Maksu-ja Tolliamet. Pean vajalikuks tõstatada küsimuse selle seaduse vastavusest Eesti Vabariigi põhiseadusele ning kodanike õiglustundele.
Kuigi tegemist on kehtiva seadusega, näen selles mitmeid vastuolusid põhiseaduse § 11, § 12, S 13 ja § 14 sätetega, eelkõige:
- Võrdsuspõhimõte (§ 12) – maksukoormus ei arvesta inimes realse elulise olukorraga (nt sõiduki kasutusotstarve, majanduslik toimetulek, liikuvusvajadus);
- Omavalitsuse ja üksikisiku õiguste tasakaal ($ 13 ja § 14) – seadus on kehtestatud viisil, mis ei jäta kodanikule õiglast võimalust kaasa rääkida ega end mõistlikult kaitsta;
- Õigusselgus ja proportionaalsus (§ 11) – maksusüsteem peab olema loogiline, arusaadav ja õiglane. Antud maks ei arvesta keskkonnamõjusid ega tegelikku kütusekulu, vaid karistab üldistatult sõiduki omamist.
Lisaks sellele on paljud kodanikud saanud maksuteateid ka juhul, kui sõiduk on juba müüdud, mitte kasutuses või hoopis lammutusse viidud. Samuti on maksu rakendamine paljudele ootamatu, ulatudes märkimisväärse summani, millel võib olla reaalne mõju kodaniku majanduslikule toimetulekule.
Tuginedes põhiseaduse $ 54 lõikele 1, pean kodanikuna oma kohuseks juhtida tähelepanu riigi võimalikule eksimusele. Palun Teid hinnata, kas mootorsõidukimaks on kehtestatud kooskõlas põhiseadusega, ning kaaluda võimalust pöörduda Riigikohtusse selle normikontrolli taotlemiseks täies ulatuses (või osaliselt, kui olete juba osalise hinnangu andnud).
Ma ei pöördu Teie poole pahameele, vaid kodaniku vastutustundest – soovin, et Eestis kehtiksid seadused, mis on mitte ainult jõus, vaid ka õiguspärased, läbipaistvad ja inimlikud.
Lugupidamisega,
Triin Türk