Asjatundja: nuumpõrsa petuskeem laiendab Eestis haaret
Avaldatud: 27 september, 2024SEB turbejuht Kätlin Kukk tutvustab seni vähetuntud pettust, mis on hakanud Eestis hoogsalt levima. Skeemi nimi on inglise keeles pig butchering scam ehk eesti keeles võiks see kõlada kui nuumpõrsa petuskeem.
Petuskeemi alguses ohvrit n-ö „nuumatakse” ja tekitatakse usaldus. Kui õige hetk on käes toimub n-ö „hukkamine” ehk raha vargus. Pettus viiakse läbi internetis, kus väljamõeldud virtuaalne isik meelitab ohvrit justkui investeerima krüptovarasse. Skeem on kombinatsioon armastus- ja investeerimispettusest ning kogu protsessi käigus kasutatakse aktiivselt tehisaru (AI-d). Enne ründamist koguvad petturid sageli ohvri kohta detailselt infot ja teevad väga põhjaliku eeltöö. See petuskeem on tugevas kasvutrendis kogu maailmas ning juba esineb juhtumeid ka Eestis.
Kuidas nuumpõrsa petuskeemi ära tunda?
- Ohvreid püütakse valdavalt tutvumisportaalides ja sotsiaalmeedias. Kurjategijad on tavapäraselt teinud endale mõnda populaarsesse keskkonda võltskonto, mille foto ja taustalugu on valminud sageli AI abiga. Loodud persoonid on näiliselt vallalised, edukad ja atraktiivsed.
- Potentsiaalse ohvriga alustatakse suhtlust kas tutvumisportaalis või sotsiaalmeedias, samas haruldased pole ka nö juhuslikuna näivad kontaktid telefoni, SMS-i või mõne suhtlusrakenduse vahendusel. Tavaline on, et selliselt kalastades püütakse mitut ohvrit korraga, et kes n-ö õnge otsa jääb.
- Kui potentsiaalne ohver on leitud, hakatakse looma usaldust. See on läbimõeldud ja taktikaline manipulatsioon. Harvad pole juhtumid, kui vestluse käigus püütakse tekitada romantilisi tundeid, et seeläbi hiljem ohvrit paremini oma tegevusele allutada. Samuti tuntakse erilist huvi ohvri igapäevaelu ja hobide vastu, et veelgi usaldust süvendada. Tasub tähele panna, et mingist investeerimisest algfaasis juttu ei ole.
- Alles hiljem, nädalate pärast hakkab vestlustesse imbuma investeerimise juttu ning rõhutakse sellele, et pakkumine on hea võimalus, mida ei tohiks käest lasta. Peamiselt on fookuses investeerimine krüptovaradesse. Sagedased on juhused, kus pettur väidab ennast olevat investeerimishuviline või lausa spetsialist. Kuid on olnud ka juhuseid, kus räägitakse heast tuttavast või sugulasest, keda on õnnistatud parimal tasemel investeerimisteadmistega.
- Seejärel suunatakse ohver tutvust tegema platvormiga, kus saab uudistada investeerimisvõimalusi, luua seal konto ja hakata n-ö katsetama. Esmalt suurtest summadest juttu pole ja on olnud ka olukordi, kus mõni väiksem investeerimiselt teenitud summa lastakse isegi välja maksta. See aga taas on usalduse tekitamiseks, sest eesmärgid on ikka oluliselt kõrgemad.
- Järgneb raha kaasamise periood ehk nüüd räägitakse juba suurte summade investeerimisest. Kurjategijatel on selleks loodud võltsitud tõendid, et panustatud summad on võimsalt kasvanud. Pettur julgustab aina enam raha panustama ja seda ikka läbi perfektse manipulatsiooni – olgu selleks eksklusiivsuse välja toomine, tunnete avaldamine, tunnustamine või isegi ähvardamine, hirmutamine.
- Pettur haihtub siis, kui on piisavalt palju raha kätte saanud ja edasised pingutused pole enam vajalikud. Sageli juhtubki nii, et ohver on ära kulutanud oma säästud ja tihtipeale võtnud väidetavate investeeringute tegemiseks ka laenu. Seejärel pettur haihtub ning temaga pole võimalik enam üheski kanalis ühendust saada. Samuti pole ohvril enam ligipääsu investeerimisrakendusse.
Soovin panna igaühele südamele, et seda teavet, mida te pahaaimamatult jagate enda ja näiteks lähedaste kohta võivad kurjategijad edaspidi kasutada järgmiste ohvrite värbamisel või ka väljapressimiseks.
Kuidas ennast kaitsta?
- Tasub olla ettevaatlik ja kriitiline igasuguste võõraste kontaktide suhtes. Parim viis on võõrast ignoreerida või vestlus viisakalt lõpetada ning kontakt blokeerida. Võib tunduda ohutu jätkata vestlust kellegagi, kes väidab, et leidis teid nö “kogemata” või valis rakenduse, tekstisõnumi kaudu valesti. Kuid see on sageli esimene samm ohtlike tagajärgede poole.
- Pidage meeles, et seaduslikke investeerimisvõimalusi ei levitata tundmatutelt tulnud sõnumitega ega juhuslikel internetikohtumistel. Kui tundmatu isik julgustab teid investeerima, olge väga ettevaatlik.
- Enne oma raha välja käimist tehke alati taustakontroll. See tähendab uurige investeeringut pakkuva isiku või ettevõtte tausta, volitusi ja registreerimise andmeid.
Kätlin Kukk
SEB turbejuht