Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

võru vesi

Võru veefirma AS Võru Vesi töötajad jagavad Eesti Vee-ettevõtete Liidu üleskutset, milles palutakse inimestel kasutada WC-potti ja kraanikausi äravoolu sihtotstarbeliselt.

Üleskutse on järgmine:

Hoidiste tegemise hooajal satub kanalisatsiooni tavalisest rohkem olmeprügi, mis toob kaasa ummistused torustikes. Ummistuste likvideerimine on kulukas ja ebameeldiv, eriti, kui seda tuleb teha oma kodus.

Olmejäätmete kogus, mis jõuab reoveepuhastisse on murettekitavalt suur. Kahjuks kasutatakse ühiskanalisatsiooni liialt sageli prügikasti asendusena.

„Suve teises pooles, kui algab hoidiste tegemise aeg, suureneb hüppeliselt olmejäätmete kogus kanalisatsioonis. Peetakse normaalseks, et biolagunevad materjalid nagu kasutuskõlbmatud tomatid ja kurgid, marjade varred, puuviljade koored jms võib visata WC-potti,“ selgitab olukorda Eesti Vee-ettevõtete Liidu tegevjuht Pille Aarma.

Ka muud toidujäätmed tekitavad tõsiseid probleeme. Torustiku seinale tekib rasva kiht, mis järjest pakseneb, sest sinna jäävad kinni teised sinna mittekuuluvad tahked osakesed. Tulemuseks on suur, enamuses rasvast koosnev klomp, mis takistab reovee edasi liikumist puhastisse.

Pille Aarma sõnul ei ole keeruline järeldada, et jäätmete viskamine kanalisatsiooni põhjustab ummistusi, halvemal juhul ka reoveepuhasti pumpade rikke või isegi purunemise. Seetõttu palub Eesti Vee-ettevõtete Liit inimestel järgida üldreegleid nii kanalisatsiooni kasutamisel kui ka jäätmete käitlemisel. Jäätmete jaoks on olemas vastavad kogumiskonteinerid. WC-potti tohiks jõuda ainult majapidamise reovesi!

WC-potti ei tohi visata vatitikke, hügeenisidemeid, tampoone, meigieemalduspatju, -lappe, kondoome, juuksekarvu, kohvipaksu, pakendeid, plastikesemeid, ravimeid, kemikaale, sokke, suitsukonisid jne. Tualetti ei tohiks sattuda ka WC-poti külge kinnitatavad plastikust värskendajad, sest tegu on vees mitte lahustuvate toodetega. Ka pealtnäha süütu majapidamispaber on sage ummistuste tekitaja, sest ei lahustu vees piisavalt kiiresti.

Kui vesi ei lähe enam torustikust alla, siis:
– Esmalt kasuta ummistuste likvideerimiseks kuuma vett ja kummipumpa. Kui kuuma veega õnnestub hangunud rasv üles sulatada ja tropile valamupumbaga tekitatud vaakumiga veidi hoogu anda, siis võib kergematel juhtudel torud keskkonnasõbralikult taas vabaks saada.
– Tõsisema ummistuse puhul võib kasutada keemilisi torupuhastusvahendid, kuid tuleks meeles pidada, et need sisaldavad mürgiseid kemikaale, mille lõplik eraldamine on keeruline protsess ka reoveepuhastitele. Puhtama keskkonna nimel püüa vältida kanget kodukeemiat.
– Raskematel juhtudel tuleb pöörduda ummistuste likvideerimisega tegelevate ettevõtete poole, kellel on kogemusi ja tehnikat tekkinud probleem professionaalseks lahendamiseks.

Kuid kõige odavam ja keskkonnasäästlikum on alati probleemi ennetamine – käitu vastutustundlikult ja pea meeles: WC-pott pole prügikast!

Viimased uudised