ARVAMUS: Ukraina sõda on kestnud kauem kui teine ilmasõda, ja sellest ei tehta isegi enam välja
Avaldatud: 5 juuni, 2020Eestis ja mujal Euroopas on viimasel ajal olnud palju juttu Ukraina töötajatest. Riigid võistlevad omavahel selle nimel, kes rohkem ukrainlasi enda juurde saab.
Samas ei tehta enam üldse välja põhjustest, miks ukrainlased üleüldse mööda ilma rändavad. Üheks peamiseks põhjuseks on sõda, mis on praeguseks kestnud juba enam kui 6 aastat, kauem kui teine ilmasõda. See sõda on laastanud Ukraina elu ja majandust, mistõttu ukrainlaste palgad on kodumaal väga väiksed. See on valus tõde.
Kui Ukraina sõda algas, siis oli palju kriitikat Venemaa tegevuse suhtes, nõuti Vene vägede lahkumist, okupeeritud territooriumide vabastamist. Nüüd on see jutt vaibunud, kuigi midagi pole muutunud, okupatsioon kestab ja sõda käib edasi.
Tõsi, ukrainlasi on palju, üle 40 miljoni, ja kui neist sõja tõttu mõned kaduma lähevad, siis pole see suur kaotus. Teises ilmasõjas ja sellele eelnenud ning järgnenud repressioonide käigus hukkus üle 10 miljoni ukrainlase. Viimase 30 aastaga on Ukraina rahvaarv vähenenud samuti üle 10 miljoni inimese võrra. See on ligikaudu 10 Eestit.
Ukraina põgenikud ja võõrtöölised on aidanud turgutada paljude Euroopa riikide, kaasa arvatud Eesti rahvaarvu ja majandust. See on olnud Eestile hea, ilma ukrainlasteta oleks Eesti rahvaarv languses ja mõned majandusharud läinud juba hingusele.
Hea ei ole aga see, et Eesti juhtkond eesotsas presidendiga, kes võitlevad ukrainlaste õiguse eest Eestisse tööle tulla on unustanud põhjused, miks paljud ukrainlased on sunnitud kodumaalt lahkuma. Ja selleks põhjuseks on sõda, mis on kestnud enam kui 6 aastat, kauem kui teine ilmasõda.
Eesti president sai piltide järgi otsustades kreepsu, kui Eesti võeti ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks. Samas pole veel kuulda olnud, et Eesti oleks seal nõukogus valjuhäälselt ja selgelt väljendanud hukkamõistu pikale veninud sõjale Ukrainas. Või kui isegi on, siis pole sellest midagi kuulda olnud. Kas Eesti on leppinud sõjaga Ukrainas? Kui nii, siis on see ohtlik, sest Ukraina julgeolek on ka Eesti julgeolek.
Eestil on julgeolekunõukogus ajalooline šanss aidata ukrainlasi ja teha lõpp sõjale. Suurriigid nagu USA, Saksamaa ja Prantsusmaa seda teha ei suuda, sest neil on Venemaaga suured ühised huvid. Eestil on aga võimalus minna ajalukku riigina, mis on vähemalt teinud kõik endast oleneva selleks, et ukrainlasi aidata. Pärast seda poleks ehk piinlik ukrainlasi Eestisse vastu võtta.
LÕUNAEESTLANE