ARVAMUS: Eesti asutuste loogika hinnatõusu ohjeldamiseks – kui maja põleb, viska süütevedelikku juurde
Avaldatud: 25 november, 2023Eleringi ja Riigi loogika hinnatõusu ohjeldamiseks on, et kui maja põleb, siis viska süütevedelikku juurde – ehk kustub ära, kirjutab erakonna Isamaa energeetik Ain Pent.
Riigi konkurentsivõime ja jätkusuutlikkus.
Eesti energiaalaseid otsuseid tuleb vaadelda mitte ainult lühiajalises perspektiivis, vaid ka pikemas perspektiivis, arvestades meie riigi jätkusuutlikkust 50+ aasta vaates ja võimet konkureerida maailmaturul.
Viimased uudised Estlink 3 projekti mitte mõttekuse kohta (Kai Vare 11.05.2023 08:20 https://www.err.ee/1608973763/eesti-soome-elektrikaabel-estlink-3-ei-pruugi-uldse-vajalik-olla) ja uue Läti merekaabli kiidulaul (24.11.2023 kell 13:00 Joakim Klementi https://www.err.ee/1609174621/riigi-uue-elektriuhenduse-plaan-pahandab-liivi-lahe-tuuleparkide-arendajaid) elektriühenduse rajamise kohta on tekitanud mure, kuna see viib otseselt soodsa elektri Eestist minema. Järelikult mõjutab elektri hinda ning seeläbi ka Eesti majandust, toimetulekut ning konkurentsivõimet negatiivselt.
Hüdroenergia potentsiaal on Eestis võimalik vaid läbi merekaabli Põhjamaadesse.
Kui vaadata tahet Eestisse eksportida soodsat hüdroenergiat, siis see tahe lõppes 10 aastat tagasi, kui valmis Estlink-2 (6.märtsil 2014), enne seda valmis Estlink-1 (4. detsembril 2006). Vahe 7,5 aastat.
Estlink 3 lubati 9 aastat, aeti puru inimestele silma ja nüüd heureka – teeme Lätti liini.
Praegu tundub, et riiklikul monopolil Eleringil on valed juhised või on Eesti Riigi vastased plaanid.
Riigil on inimesi vaja, inimene saab riiki vahetada, aga riik inimesi vahetada ei saa.
Eestil puudub võimalus pakkuda hüdroenergiat traditsioonilisel viisil, kuid Estlink-3 projekt avab ukse ligipääsuks Põhjamaade rohkele hüdroenergia ressursile. See võib olla mõistlik samm, arvestades vajadust elektrihinna stabiilsuse ja konkurentsivõime järele.
Kuid murettekitavad uudised Estlink-3 tasuvuse kahtluse alla seadmise kohta sunnivad meid küsima, kes jätab midagi rääkimata, projekt Estlink-3 on tõesti mõistlik investeering ja annab oluliselt parema elektri hinna Eesti tarbijatele, seeläbi ka Eesti kodanike rahakotile.
Münchhauseni plaan ja elektriühendus Läti suunale.
Uudised uue elektriühenduse rajamisest Lätti lisavad veelgi murekohti. Kui selle plaani taga pole selget pikaajalist strateegiat elektri hinna ohjeldamiseks, võib see tõepoolest osutuda Münchhauseni plaaniks. Võimalik, et see kahjustab mitte ainult elektritarbijate huve, vaid ka Eesti pikaajalist konkurentsivõimet.
Uue elektriühenduse mõju Liivi lahe tuuleparkidele ja nende arendajatele toob esile vajaduse süstemaatilise ja läbipaistva protsessi järele. Riigimehelikkus nõuab selget suunda ja koostööd kõigi osapoolte vahel, et tagada elektri tootmise tasakaalustatud areng.
Riigimehelikkus elektri hinna ohjeldamisel.
Lõppkokkuvõttes vajame selget riigimehelikkust, et tagada Eesti elektri infrastruktuuri jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime. Ootame põhjalikke selgitusi nõukogult ja juhatuselt ning avalikkus vajab avatud dialoogi, et mõista paremini nende otsuste pikaajalist mõju.
Elektri hinnatõusu pidurdamine on ühine eesmärk ja arvestab tarbijate vajadusi. Riik peab võtma vastutuse ja seisma kodanike huve silmas pidades, hoides samal ajal silmas ka pikka plaani energia tuleviku suhtes.
AIN PENT,
Isamaa energeetik