ARVAMUS: Arenenud maailm käis taas oma võttest selili
Avaldatud: 27 november, 2021Pärast seda, kui Hiinal lasti koroonat levitada üle maailma tegi arenenud maailm uue vea: osa maailma on väga madala vaktsineeritusega, mistõttu tekivad seal uued ohtlikud tüved.
Tegelikult ei tohiks see olla olla üllatus. Maailma terviseorganisatsioon WHO on karjunud hääle kähedaks, et arenenud maailmas pole mõtet jahtida maksimaalselt suuri vaktsineerituse protsente ja süstida vaktsiini lastele, kui on riike, kus vaktsineeritus on väga madal. See puudutab eriti Aafrikat, kust on pärit uus ja väidetavalt ohtlik tüvi Omikron.
Maailm on taas paanikas nagu koroona algul. Aga see oli täiesti prognoositav. Botswanas, kust uus tüvi alguse sai on vaktsineeritus vaid 20 protsenti, Lõuna-Aafrikas 24 protsenti. Kui Eestis oleks jätkuvalt nii madal vaktsineeritus, siis peetaks seda katastroofiks. Samas on maailmas riike nagu Burundi, Kongo ja Tšaad, kus vaktsineeritus on alla 0,5 protsendi. Mis tähendab sisuliselt, et vaktsineeritud on vaid üksikud inimesed.
New York Timesi ülevaatest tuleb välja, et Aafrikas ja Kesk-Aasias on kümneid suure rahvaarvuga riike, kus vaktsineeritus on alla 10 protsendi. Maailma terviseorganisatsioon on juhtinud juba pool aastat tähelepanu sellele, et eesmärk peaks olema vaktsineerida kõigis maailma riikides ära võrdselt 60 protsenti elanikest. Ent need märkused on läinud kurtidele kõrvale: sellel asemele, et tarnida vaestele riikidele vaktsiine, pressitakse Euroopas kasvõi veri ninast välja, et saada vaktsineeritud iga viimne kui inimene. Lisaks on hakanud süstima kolmandaid doose, mida peetakse samuti mõttetuseks. Samal ajal on vaid mõnetunnise lennureisi kaugusel riigid, kus võivad vabalt areneda kümned ja kümned uued ohtlikud koroona mutatsioonid, mille peale ühegi vaktsiini hammas ei hakka. Või mis lennureisi – Valgeveneski on vaktsineeritus vaid 27 protsenti ja Ukrainas 24 protsenti – uued mutatsioonid on vaid autosõidu kaugusel.
WHO on süüdistanud nii riike kui ravimifirmasid ahnuses. Praeguse olukorra põhjuseks on puhas ahnus, kus esiteks tegelevad ravimifirmad vaid jõukate ja maksujõuliste riikidega, kuna sealt tuleb raha. Teiseks ahnitsevad jõukad riigid vaktsiine kokku lootuses saavutada läbi vaktsineerimise karjaimmuunsus. Ent nagu praegune olukord näitab, on see täiesti vale tee. Pole mingit mõtet süstida inimestele kolmandaid ja neljandaid doose, kui suures osas maailmast pole ohustatud grupid saanud veel oma esimest doosigi. Rahvatarkuski ütleb, et ühes paja otsas ei saa keeta paksemat suppi.
Ravimifirmadest võib aru saada – nende eesmärk pole mitte heaolu, vaid kasumi maksimeerimine. Ravimifirmadele on kasulik, kui koroona jääkski levima, misatõttu on nende jaoks vajalik, et on riike, kus vaktsineeritus madal ja kus tekivad uued tüved. Vastasel korral on oht, et koroona kaob üldse ära, nagu juhtus paarkümmend aastat tagasi Hiinas uue koroonaviiruse eelkäijaga SARS-CoV-1. Ravimifirma Moderna juba teatas, et töötab välja vaktsiini Aafrikast alguse saanud Omikroni vastu. Kas terve maailm peab jäämagi tantsima ravimifirmade pilli järgi? See oleks lõputu õudus.
Mis on lahendus? Aitab ahnitsemisest. Tegemist on globaalse kriisiga, mida tuleb lahendada globaalselt. Kui ravimifirmad ei soovi jaotada vaktsiine üle maailma võrdselt, siis tuleb patendid vabaks lasta. Nii saab ära vaktsineerida vähemalt 50 protsenti maailma elanikest.
LÕUNAEESTLANE